Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia na Jurze. Rathdowney liczy, że przekona przeciwników inwestycji

PM
Chociaż odmówiono firmie Rathdowney przyrzeczenia gruntów, to temat kopalni jest wciąż aktualny. Mieszkańcy protestują, a inwestor liczy, że przekona przeciwników do budowy kopalni na Jurze.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych odmówiła firmie Rathdowney przyrzeczenia dzierżawy gruntów na terenie powiatu zawierciańskiego. Przypomnijmy, że to gmina Łazy miała być najbardziej prawdopodobną lokalizacją kopalni rud cynku i ołowiu. To tam jest najbardziej rozwinięta infrastruktura kolejowa. Prawdopodobnie to tych gruntów dotyczył wniosek o przyrzeczenie dzierżawy, który Rathdowney złożyło do Nadleśnictwa Siewierz. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych odmówiła, ponieważ rada gminy Łazy oraz rada powiatu zawierciańskiego podjęły uchwały wyrażające sprzeciw budowie kopalni. Oznacza to, że w przyszłości nie będą miały zamiaru zmieniać planu zagospodarowania przestrzennego w miejscu, które chciało wydzierżawić Rathdowney. Obecnie inwestor czeka na pisemne uzasadnienie decyzji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Do tego czasu nie chce komentować odmowy.

Tymczasem nie ustają protesty mieszkańców i samorządów. Rada gminy Ogrodzieniec podjęła uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec budowie kopalni rud cynku i ołowiu na terenie gminy. Wcześniej podobne uchwały przyjęto w Zawierciu, Łazach oraz w powiecie zawierciańskim. Starostwo przygotowało także petycję przeciwko tej inwestycji, pod którą podpisały się władze wszystkich gmin powiatu. W niedzielę, 27 października, pod Urzędem Miejskim w Zawierciu zorganizowano natomiast kolejny protest. Podczas niego realizowano program „Głos Regionów” emitowany na antenie TVP3. Mieszkańcy wystąpili w nim w ubraniach imitujących te, które mają chronić przed szkodliwymi substancjami. Były także banery wyrażające sprzeciw wobec inwestycji.

Mieszkańców popierają nie tylko samorządy, ale także posłowie wszystkich opcji politycznych. Akcję przeciwko kopalni poparł także Marcin Krupa, prezydent Katowic. Zdjęcia z kartkami z hasztagami #kochamjurę i #ocalęJurę dodali w swoich mediach społecznościowych m.in. podróżniczka Beata Pawlikowska i aktorka Agnieszka Mrozińska. Na sobotni mecz piłkarze ręczni Viretu CMC Zawiercie wyszli w koszulkach z napisem „Nie dla Kopalni”. Chociaż sprzeciw mieszkańców i samorządów jest tak wyraźny, to firma Rathdowney ciągle nie rezygnuje ze swoich planów. Wręcz przeciwnie. Ma zamiar przekonać przeciwników, że inwestycja ma więcej plusów, niż minusów.

- Od samego początku realizacji projektu „OLZA” w powiecie zawierciańskim prowadzimy dialog ze społecznością lokalną. Bardzo ważny jest dla nas głos mieszkańców i tak jak do tej pory, społeczność lokalna będzie informowana o każdym etapie realizacji projektu. Na wielu jego etapach będzie mogła wyrazić swoją opinię w obligatoryjnych konsultacjach społecznych. Powiat zawierciański liczy blisko 120 tysięcy mieszkańców. Są wśród nich zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy budowy kopalni. Dołożymy wszelkich starań, aby przekonać sceptycznie nastawioną grupę mieszkańców - mówi Bartosz Władmirow z firmy Rathdowney.

Na razie nie wiadomo kiedy i w jaki sposób firma Rathdowney zamierza przekonać mieszkańców do swojej inwestycji. Przypomnijmy, że inwestor odwołał spotkania z mieszkańcami gmin Łazy, Poręba, Zawiercie i Ogrodzieniec. Tłumaczy, że powodem były kwestie organizacyjne.

- Ze względów organizacyjnych byliśmy zmuszeni zawiesić dyżury informacyjne, które nie były obligatoryjnymi konsultacjami społecznymi. Jednocześnie w Zawierciu mamy otwarte biuro informacyjne, do którego każdy z mieszkańców może przyjść i dowiedzieć się wszystkiego na temat realizacji projektu „OLZA”. Pragnę nadmienić, że kolejne etapy realizacji projektu „OLZA” będą obligatoryjne poddane pod konsultacje społeczne (raport oddziaływania na środowisko, zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - przyp. red.), w których społeczność lokalna będzie mogła wyrazić swoją opinię na temat inwestycji - dodaje Bartosz Władimirow.

Czy odmowa przyrzeczenia gruntów i tak gwałtowny sprzeciw mieszkańców spowoduje, że firma Rathdowney wycofa się z powiatu zawierciańskiego? Odpowiedź na to pytanie jest mocno wymijająca.

- Nadal realizujemy zakres prac w ramach koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża przyznaną przez Ministra Środowiska - dodaje Bartosz Władmirow.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto