Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włodowice oficjalnie nowym miastem w Polsce. Jaka wizja gminy przez burmistrza? Jakie oczekiwania społeczne?

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk\ Dziennik Zachodni
Włodowice od 1 stycznia 2023 roku oficjalnie stały się miastem. Są najmniejszym w województwie śląskim, lecz z powodu posiadanego ogromnego potencjału przyrodniczego, kulturowego, gospodarczego i historycznego, mają możliwość prężnego rozwoju. O komentarz do wizji przyszłości nowego miasta poprosiliśmy burmistrza Adama Szmukiera oraz mieszkańców.

W 2020 Włodowice obchodziły 800-lecie pierwszej wzmianki wpisanej o mieście. Historycznie Włodowice były niegdyś miastem. W 1870 r. car Rosji zabrał prawa miejskie Włodowicom za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym i walkę o niepodległość. Po 152 latach odzyskały ponownie prawa miejskie.

Staranie o ponowne nadanie praw miejskich zaczęły się w 2020 roku

- Kiedy wyszedłem z inicjatywą na początku 2020 roku, aby starać się o przywrócenie praw miejskich Włodowicom, zderzyłem się z wątpiącymi komentarzami z różnych stron. Miałem jednak wiarę, która czyni cuda, która wzmacniała mnie w konsekwentnym dążeniu do celu. Otrzymałem poparcie wszystkich radnych i zaczął się cały proces formalny. 25 lipca 2022 roku, w moje urodziny, premier podpisał Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów o przywróceniu Włodowicom od 1 stycznia 2023 roku praw miejskich - komentuje Adam Szmukier, burmistrz Włodowic.

Uroczysta sesja we Włodowicach

W związku z uwieńczeniem starań gminy, zaplanowana jest uroczysta sesja w dniu 31 stycznia o godz. 10.00 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej we Włodowicach, na którą będą zaproszeni wszyscy, którzy przyczynili się do nowego momentu w historii już miasta.

- Chce zaprosić wszystkie media, a także wszystkich ludzi, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że Włodowice są dziś miastem — komentuje Adam Szmukier, burmistrz Włodowic.

Burmistrz nie pominie nikogo

Burmistrz Włodowic podkreśla, że Włodowice są gminą, która troszczy się o wszystkie sołectwa.

- Jako gospodarz gminy zarządzam nią 12 lat. Ciągłość mojego stanowiska sprawia, że idziemy krok po kroku, marszem zdecydowanym w wyznaczonym kierunku rozwoju. Zaznaczam, że jesteśmy gminą dla wszystkich, nie będzie to deprecjonowanie wsi i gloryfikowanie miasta Włodowice. Chce, aby był zrównoważony rozwój gminy, z nastawieniem na każde sołectwo, aby wszędzie robić dużo, najlepiej jak się da - komentuje Adam Szmukier, burmistrz Włodowic.

Oczekiwania mieszkańców gminy Włodowice

Wśród mieszkańców temat komunikacji i służby zdrowia wywołuje sporo napięć, mają oni własne oczekiwania.

- Jest radość i szczęście z tego, że Włodowice stały się miastem, ale nasza gmina wymaga wielu zmian, rozowju. Brakuje nam ośrodka zdrowia z prawdziwego zdarzenia, z potrzebnymi specjalistami, także dentysty - komentuje Leokadia Stręk z gminy Włodowice.

- Może komunikacja z Włodowic jest dobra, ale mieszkańcy z okolicznych wiosek, zmuszeni są często kilometrami przemierzać na piechotę drogę do pobliskiego przystanku, tak samo uczniowie - komentuje Katarzyna Wyrwas z gminy Włodowice.

Inwestycje we Włodowicach

Włodowice wiążą duże nadzieje w związku z nadaniem im praw miejskich. Umożliwi to pozyskiwanie większych środków na integralny rozwój miasta i gminy.

- Jestem pełen nadziei, że jako beniaminek wśród miast, będziemy mieli możliwość pozyskiwania w pierwszej kolejności środki na rozwój. Dotychczas zdobyliśmy wiele środków pochodzących z Unii Europejskim, na 96 gmin wiejskich w województwie śląskim, jesteśmy na 18. miejscu. W Polsce na 1523 gminy jesteśmy na 239. miejscu. Są to pieniądze między innymi na kluczowe drogi, energię odnawialną, miejsce przesiadkowe w Rudnikach, na remont i fotowoltaiki w szkołach. Budynek byłej szkoły w Rzędkowicach został zmodernizowany, w nim będzie Dom Senior +. W najbliższych miesiącach ruszy działalność tej instytucji na różnych płaszczyznach, kulturowej, społecznej, kulinarnej, sportowej, aby integrować i aktywizować starsze pokolenie. Chcemy otworzyć posterunek policji we Włodowicach, aby zapewnić mieszkańcom jak najlepsze poczucie bezpieczeństwa - komentuje burmistrz Włodowic.

Walory miasta i gminy Włodowice

Miasto posiada chroniony przez konserwatora zabytków unikatowy średniowieczny układ urbanistyczny, z którego promieniście rozbiegają się ulice. Rynek jest nowocześnie odnowiony i służy często ludziom jako miejsce przesiadkowe, w różnych kierunkach, głównie w sezonie na Jurę. Opodal w gminie znajdują się Skały Rzędkowickie, które przyciągają miłośników wspinaczki. W Rzędkowicach mieszka także Krzysztof Wielicki, zasłużony wspinacz, alpinista i himalaista. Z Włodowic dotrzemy do ośrodka wypoczynkowego w Morsku z zamkiem Bąkowiec, basenem otwartym i stokiem narciarskim. W gminie znajdują się ścieżki rowerowe, prowadzące na cały obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także zalew retencyjno-wędkarski o 2 ha lustra wody. Miasto posiada 6 bloków i rozwijającą się komunikację miejską. Z Włodowic komunikacją dostaniemy się do Zawiercia i Myszkowa. W gminie zauważalny jest duży wzrost w kupnie działek budowlanych i nieruchomości.

Zobaczcie w galerii zdjęcia Włodowic

Ruiny Pałacu we Włodowicach i zabytkowy barokowy Kościół

Dwa lata temu Włodowice pozyskały ruiny pałacu wraz 2,6 ha parku, który chcą systematycznie przywracać możliwie do dawnego blasku. Na ten cel miasto będzie się starało o środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków i innych programów. Całkowity koszt rewitalizacji to około 30 milionów złotych. W pałacu niegdyś mieściła się Wyższa Szkoła Agronomiczna, a podczas natarcia na Wiedeń w pałacu zatrzymał się król Jan III Sobieski.

- Jeżeli chodzi o pałac to chcemy go uporządkować, przywrócić możliwie jego dawny blask. Zagospodarować go i wzmocnić jego konstrukcje. Będziemy robić to etapami, aby nic nie wykluczało następnego podjętego działania. W pierwszej kolejności będzie uporządkowanie, odgruzowanie, wykonanie niezbędnej dokumentacji. Zabezpieczymy to, co się da w sposób trwały, aby na tym budować kolejny etap prac. W budżecie mamy także inne priorytetowe potrzeby, komunikacje, szkoły, oświetlenie, funkcjonowanie placówek i instytucji. Nie możemy przeznaczyć środków z budżetu na całkowitą odnowę, ale nie pozwolimy, aby ten pałac na naszych oczach się marnował - dodaje Adam Szmukier.

Włodowice posiadają też zabytkowy barokowy kościół pw. św. Bartłomieja, w którym systematycznie prowadzone są prace konserwatorskie.

- Jeżeli chodzi o kościół, to w majowe niedzielne poranki, od ponad 100 lat, strażacy z orkiestry przez godzinę grają utwory maryjne, które roznoszą się na całą okolicę, jest to piękną świątynia, w której czuć obecność Boga - kończy burmistrz.

Miasto obecnie liczy 1151 mieszkańców. Nadanie od 1 stycznia 2023 roku ponownie praw miejskich sprawiło, że stały się one gminą miejsko-wiejską. Rada gminy przekształciła się w radę miejską, natomiast organ wykonawczy w postaci wójta, zmienił się w burmistrza. Gmina Włodowice składa się z 10 sołectw. 29 grudnia 2022 roku w Kancelarii Premiera, odbyła się uroczystość, podczas której wójt gminy Włodowice, Adam Szmukier oraz Przewodniczący Rady Gminy, Stanisław Ibek odebrali akt nadania praw miejskich oraz symboliczne klucze do miasta.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto