Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy opuszczony kościół w Śląskiem! Z zewnątrz wygląda niepozornie, natomiast w środku... przeraża

red.
Jest PIĘKNY! W małej wiosce Dobraków w pow. zawierciańskim od XVIII wieku stoi malutki drewniany kościółek. Od blisko kilkudziesięciu lat jest już zamknięty. Z zewnątrz wygląda bardzo niepozornie, natomiast w środku... urzekająco! Niebieskie i żółte ściany, stare obrazy na ścianach, sakralne meble, malowidła na ścianach, sztuczne kwiaty w wazonach... - to robi olbrzymie wrażenie!

Zobacz te zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Opuszczony kościółek w woj. śląskim - to prawdziwa PERŁA!

Ten kościółek wygląda magicznie - to prawdziwa perła sakralna. Znajduje się na trasie Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, który integruje ciekawy obiekty zabytkowe – przykłady budownictwa drewnianego, głównie sakralnego. Jak to się stało, że od blisko 40 lat jest opuszczony?

Ekipa Mission: Urbex weszła do środka kościółka. Zobacz zdjęcia:

Ks. Józef Probierz, pierwszy proboszcz w Dobrakowie, zapisał w kronice parafialnej: Znajduje się tu kościołek drewniany, bardzo skromny, według opowiadania parafian mniej więcej sprzed 130 laty Wyrwał czy Wyrwałek wybudował tu niedużą kaplicę, a w roku 1923 dobudowano z drzewa nawę i chór śpiewaczy... Obecnie kościół jest pokryty blachą, posiada wielki ołtarz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, także jakby dwa małe ołtarze – św. Barbary i św. Józefa ... W tamtych trudnych czasach okoliczni mieszkańcy chcąc mieć parafię przy starym kościołku próbowali wyposażyć go w naczynia i sprzęt liturgiczny, ale ostatecznie brakowało sporo rzeczy do sprawowania kultu, nie było także plebanii.

Historia kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dobrakowie

W małej wiosce Dobraków w pow. zawierciańskim w XVIII wieku wybudowano kapliczkę, którą rozbudowano w 1850 roku. Obiekt pełnił do lat 70. XX w. funkcję kościoła parafialnego w wiosce. W latach 80' XX wieku w pobliżu powstał nowy, większy, murowany już kościół.

Jest to budowla drewniana, konstrukcji zrębowej, z prezbiterium zwróconym w kierunku wschodnim – orientowana. Mniejsze prezbiterium znajdujące się od strony nawy jest zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Sylwetkę świątyni zdobi ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę, znajdująca się nad prezbiterium, zwieńczona hełmem cebulastym z latarnią. Wewnątrz kaplicy znajdował się niegdyś zabytkowy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przeniesiono go jednak do nowego kościoła parafialnego.

Obok kaplicy stoi wysoki drewniany krzyż z ok. 1920 r., który zdobią płaskorzeźby przedstawiające sceny Grupy Ukrzyżowania oraz wolnostojąca drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, która powstała w czasie rozbudowy kościoła w poł. XIX w.

Ekipa Mission: Urbex weszła do środka kościółka. Ten widok zachwyca! Kolorowe ściany, stare obrazy na ścianach, sakralne meble, malowidła na ścianach, sztuczne kwiaty w wazonach... Zobacz zdjęcia

Wyjątkowy opuszczony kościół w Śląskiem! Z zewnątrz wygląda ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto