Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawierciańska Bazylika z kwotą 3,5 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury na remont jednej z wież. WIDEO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
Gmina Zawiercie otrzymała kwotę niespełna 3,5 mln złotych, z Programu "Ochrona Zabytków" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na rewitalizację jednej z wież neogotyckiej Bazyliki pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Sprawa od dłuższego czasu ciążyła na parafii, gdyż eksperci od tego rodzaju zabudowań, stwierdzili, że wieże wymagają natychmiastowego remontu i są w stanie katastrofalnym. Spotkaliśmy się z ks. prał. Janem Niziołkiem, kustoszem Bazyliki, który opowiedział o tej inwestycji. Zobaczcie przeprowadzony wywiad WIDEO z gospodarzem Bazyliki.

Remont budowlano-konserwatorski wieży Bazyliki w Zawierciu

Od wiosny 2023 roku Bazylika rozpoczęła proces wykonywania planów konserwatorskich, całego planu inwentaryzacji, z myślą, aby w pierwszej kolejności wykonać prace rewitalizacyjne przy obu wieżach. Koszty takich prac są ogromne. Kiedy pojawiła się możliwość ubiegania o środki zewnętrzne, Bazylika wraz z Miastem Zawiercie, napisała stosowny projekt o dofinansowanie z Programu "Ochrona Zabytków" MKiDN.

- Napisaliśmy projekt wspólnymi siłami z Miastem Zawiercie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po czym Urząd Miejski w Zawierciu, na czele z panem prezydentem, wystąpił o te środki do Programu "Ochrona Zabytków". Bogu dziękować, że ta kwota blisko 3,5 mln złotych, została przyznana na remont jednej z wież, tej od strony północnej bazyliki - mówi ks. prał Jan Niziołek, kustosz Bazyliki.

Zobaczcie zdjęcia z Bazyliki z drona, wykonane przez Just Drone It KJ

- Szczególnie w tej wieży widać ubytki, pęknięcia, pinakle, są troszkę przechylone, wymaga to generalnego remontu. Jest to program na dwa lata 2024-25. Ten rok jest przeznaczony na dokończenie planów inwentaryzacyjnych, uzyskanie stosownych zgód od śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków i myślę, że wiosną nowego roku ruszymy z pełnym zapałem. Na przyszłość będziemy chcieli zrealizować remont drugiej wieży, środka pomiędzy wieżami, elewacji i innych gruntownych prac, całości prac - mówi ks. prał Jan Niziołek, kustosz Bazyliki.

Pierwszy generalny remont wież Bazyliki w Zawierciu, od czasu jej wybudowania

Gruntownego i generalnego remontu wież, nie było od momentu wybudowania Bazyliki. Ostatnie prace były wykonywane po 1945, kiedy na stacji w Zawierciu był potężny wybuch amunicji i wieże zostały częściowo uszkodzone.

- Cóż by znaczyło nasze kochane Miasto Zawiercie, gdyby nie tak wspaniały obiekt, jakim jest ta świątynia. Bazylika, która stanowi centrum życia duchowego, kultu i sakramentów. W tej świątyni przez minione lata odbywają się uroczystości patriotyczne i wydarzenia kultury, a w tym koncerty Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, czy występy tematyczne RZPiT "Śląsk". Czy byłyby te środki, czy nie były, musimy ratować Bazylikę, dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń - kończy ks. prał Jan Niziołek, kustosz Bazyliki.

Pierwsze prace przy budowie kościoła ruszyły 13 czerwca 1896 roku. Budowa świątyni została zakończona w 1903 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto