Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie. Na projekt nowej hali sportowej miasto przeznaczyło niecały milion złotych. Mieszkańcy osiedla Szymańskiego przeciwni

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Hala OSiR Zawiercie ul. Moniuszki
Hala OSiR Zawiercie ul. Moniuszki Gmina Zawiercie
Miasto Zawiercie w czerwcu br. podpisało umowę na realizacje projektu budowy nowej hali sportowej, która ma być zlokalizowana w miejscu starej hali OSiR przy ul. Moniuszki. Projekt wykona firma Perbo z Krakowa za kwotę 861 tysięcy złotych. W przeszłości firma zrealizowała projekty takich budynków jak Tauron Arena Kraków czy Arena Gliwice.

Jaka koncepcja nowego obiektu?

Budynek ma spełniać funkcję hali widowiskowo-sportowej z zapleczem szatniowym, pomieszczeniami biurowymi, pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi dla kibiców i infrastrukturą techniczną dostosowaną i wyposażoną dla osób niepełnosprawnych i ze szczególnymi potrzebami. Budynek ma pełnić funkcje kulturalne, sportowe i oświatowe, w zależności od odbywających się w niej spotkań, zarówno na samej arenie jak i przy wykorzystaniu pomieszczeń uzupełniających. Obiekt ma spełniać również wymogi dla rozgrywek FIVB, CEV, PLS, oraz piłki ręcznej EHF. Nowa hala ma zastąpić stary budynek hali OSiR przy ul. Moniuszki.

- Obiekt ma mieć nowoczesną, atrakcyjną wizualnie elewację z fasadą szklaną o wysokich walorach architektoniczno-użytkowych. Budynek o optymalnych właściwościach funkcjonalnych, wizualnych, technicznych i ekonomicznych z zastosowaniem nowych technologii, ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań (również OZE) w połączeniu z racjonalnymi kosztami budowy w stosunku do kosztów eksploatacji. Budynek o optymalnych właściwościach funkcjonalnych, wizualnych, technicznych i ekonomicznych z zastosowaniem nowych technologii, ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań (również OZE) w połą. Obiekt ma posiadać wyjście na płytę stadionu oraz być tak skonstruowany aby zapewniał ciąg komunikacyjny na koronie stadionu, z możliwością zajęcia części korony - czytamy w opisie zamówienia projektu

.

W ramach projektu zrealizowane będzie:

  • rozbiórka, przebudowa, istniejących obiektów na terenie OSIR na potrzeby budowy hali,
  • przyłączę mediów tj. wody, kanalizacji sanitarnej, elektroenergetycznego, teletechnicznego, ciepła systemowego lub gazowego,
  • zagospodarowanie terenu i układ komunikacyjny przy projektowanej hali i istniejących obiektach OSIR, z nasadzeniami ozdobnej zieleni, oświetleniem zewnętrznym i małą architekturą,
  • wybudowanie niezbędnych miejsc postojowych,
  • budowa niezbędnego uzbrojenia terenu,
  • przebudowa istniejących sieci uzbrojenia terenu (likwidacja kolizji)likwidację kolizji z istniejącą podziemną infrastrukturą podziemną,
  • zapewnienie wody do zewnętrznego gaszenia pożaru w tym ewentualna przebudowa sieci i hydranty zewnętrzne,
  • przebudowa istniejących zjazdów w razie konieczności, projekt organizacji ruchu,
  • instalacja monitoringu zewnętrznego i wewnętrznego.

Jaka wizja parkingu?

Przy obiekcie mają powstać miejsca postojowe w tym miejsca dla osób niepełnosprawnych i samochodów dostawczych, autokarów drużyn, 2 dużych wozów transmisyjnych tv (tiry), 1 karetki, 1 wozu straży pożarnej, samochodów zawodników oraz pracowników klubu, parking VIP.

Radni zastanawiają skąd miasto uzyska środki na ten cel i nad jego realizacją

Radni krytycznie podchodzą do całej wizji projektu i jego realizacji. Podkreślają brak rozmowy, wsłuchania się w zdania rady ze strony prezydenta. Piętnują przede wszystkim brak tak potężnych pieniędzy na taki cel i brak miejsca na parkingi.

- My radni często nie wiemy w jaką stronę idziemy z powodu braku komunikacji z nami w jakichkolwiek pomysłach. Mieszkańcy za te różne i nieprzemyślane projekty muszą zapłacić, nie podniosę ręki za nimi, aby zadłużać miasto. Dodatkowo tam nie będzie miejsca na parkingi, ja tam mieszkałam. Mieszkańcy nie będą mieli gdzie zaparkować, już wcześniej nie było gdzie zaparkować. Okoliczne budynki usługowe nie zapewnią nam dodatkowych miejsc - komentowała radna Ewa Mićka.

- Najpierw robimy projekt, a potem stawiamy mieszkańców pod ścianą, bez żadnych konsultacji, spotkań z mieszkańcami i ustaleniami co i jak. Z radnymi postępuje się tak samo, potem stawia się pod ścianą i głosujcie - komentuje radny Witold Grim.

Mieszkańcy z ulicy Szymańskiego przeciw budowie

Mieszkańcy z Osiedla Szymańskiego dzwonią do miasta, w jaki sposób będą funkcjonować przy jednym pasie ruchu, podczas całego projektu wdrażania inwestycji i po jej powstaniu. Są przeciwni całej inwestycji w tym miejscu.

- Pomysł przez mieszkańców osiedla Szymańskiego tej lokalizacji jest źle odbierany. Strefa ekonomiczna byłaby lepszym miejscem, co do parkingu nie ma już gdzie parkować - komentuje Ryszard Jędrzejak, przewodniczący osiedla Szymańskiego .

Budowa obiektu ma pochłonąć kilkadziesiąt milionów złotych z budżetu miasta.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto