Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100- lecie Cechu Rzemieślników Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Zawierciu. Uroczysta gala w MOK Zawiercie

Bartosz Żołnierczyk
Zdjęcia z uroczystości. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Miasto Zawiercie
Zdjęcia z uroczystości. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Miasto Zawiercie Powiat Zawierciański
Cech Rzemieślników oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców w Zawierciu świętował Jubileusz 100 – lecia swojej działalności. Uroczysta gala odbyła się 15 października br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu. Podczas wydarzenia wręczono odznaczenia dla najbardziej zasłużonych członków Cechu.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 15:00 w zawierciańskiej Bazylice. Po nabożeństwie nastąpił celebracyjny przemarsz do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbywały się centralne wydarzenia jubileuszu. Całości towarzyszyła Filharmonia Jurajska oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kroczyckiej.

Życzenia od samorządowców

Pamiątkową statuetkę wraz z życzeniami na ręce Jana Witkowskiego - starszego cechu, wręczył w imieniu samorządu powiatu zawierciańskiego, Gabriel Dors - starosta Zawierciański. Staroście towarzyszyli także przewodniczącą rady powiatu zawierciańskiego - Barbara Laskowska, wicestarosta zawierciański - Paweł Sokół i Barbara Kozioł – członek zarządu powiatu zawierciańskiego. W Uroczystości uczestniczyły także zaprzyjaźnione cechy, samorządowcy oraz instytucje zaprzyjaźnione.

Jerzy Rachtan z najwyższym honorowym odznaczeniem

Jerzy Rachtan - I Podstarszy Cechu – członek zarządu Cechu Rzemieślników oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców w Zawierciu - otrzymał najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze "Szablę Kilińskiego".
Jest to replika karabeli polskiej z XVIII w. wykonana w skali 1:1 wraz z miniaturką oraz legitymacją. Tę odznakę nadaje Kapituła, w skład której wchodzą członkowie Zarządu ZRP, rzemieślnikom-członkom organizacji samorządu rzemiosła, między innymi za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego i propagowanie jego osiągnięć w kraju i zagranicą, inicjatywę, zaangażowanie i ofiarną działalność w organach statutowych rzemiosła i małej przedsiębiorczości, zwłaszcza szczebla krajowego.

Rodziny Rachtanów nie trzeba nikomu przedstawiać. Historia ich firmy sięga 1897 roku, kiedy to Paweł Rachtan trafił do Zawiercia z okolic Krakowa. Był nauczycielem oraz mistrzem stolarsko-kołodziejskim. Przedsiębiorstwo zajmujące się początkowo stolarstwem, a obecnie tartacznictwem i handlem drewnem, przetrwało do dzisiaj - pomimo wojen światowych oraz klęsk żywiołowych - komentuje prezydent miasta Zawiercie, Łukasz Konarski

Specyfika Cechu Rzemieślników w Zawierciu

Działający od 1922 roku Cech Rzemieślników oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców w Zawierciu jest organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą zakłady i firmy z terenu miast i gmin: Zawiercie, Irządze, Kroczyce, Łazy, Mierzęcice, Ogrodzieniec, Pilica, Poręba, Siewierz, Szczekociny, Włodowice, Żarnowiec.
Członkami Cechu są w przeważającej mierze rzemieślnicy legitymujący się dyplomami czeladniczymi i mistrzowskimi oraz kupcy zrzeszeni w Forum Przedsiębiorców i transportowcy. Zakłady i firmy pogrupowane są w branżach m.in.: budowlanej, drzewnej, fryzjerskiej, kupieckiej, metalowej, odzieżowej, samochodowej i spożywczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto