18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Absolutorium dla prezydenta Zawiercia

Patryk Drabek
Sesja Rady Miejskiej w Zawierciu, 28 maja.
Sesja Rady Miejskiej w Zawierciu, 28 maja. P. Drabek
Absolutorium dla prezydenta Zawiercia: Przyjęto sprawozdanie z wykonania budżetu za 2013 rok i udzielono prezydentowi absolutorium Nie zabrakło jednak również wymiany zdań oraz pytań opozycji dotyczących budżetu miasta.

Absolutorium dla prezydenta Zawiercia

Sprawozdanie z wykonania budżetu zostało pozytywnie zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Głos w sprawie zrealizowania planu wydatków i przychodów zabrał prezydent Zawiercia Ryszard Mach, który podkreślał, że wiele miejskich inwestycji było realizowanych, dzięki środkom zewnętrznym.

Wymienił w tym przypadku m.in. środki pozyskane z Banku Gospodarstwa Krajowego na przedsięwzięcie związane z budową mieszkań socjalnych i komunalnych czy też pieniądze, które przyczyniły się do rozwoju Strefy Aktywności Gospodarczej. Prezydent wspominał również o inwestycjach współfinansowanych przez Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Na szczególną uwagę zasługuje fakt uzyskania 10 milionów nadwyżki operacyjnej, czyli różnicy między bieżącymi dochodami a wydatkami. To dobrze świadczy o finansowej kondycji miasta - mówił Ryszard Mach.

Nie zgadzał się z tym radny Mirosław Mazur, który stwierdził, że sprawozdanie jest poprawne, ale jeśli zagłębimy się w szczegóły, to nie jest już tak dobrze. Radny zarzucił prezydentowi, że ten „tak przesuwał środki, by budżet na koniec kadencji dobrze wyglądał” i nie wspomniał o zadłużeniu miasta i obligacjach. Prezydent i skarbnik odpierali te zarzuty.

Temat budżetu poruszyła też m.in. radna Ewa Mićka, która pytała o koszty utrzymania zawierciańskich fontann i gospodarki śmieciowej, a interesowało ją także to, kiedy rozpocznie się wykup obligacji. Na te pytania odpowiadał skarbnik miasta Arkadiusz Ilski.

Z jego słów wynika, że utrzymanie fontann to koszt około 63 tysięcy złotych, do gospodarki śmieciowej miasto musiało dopłacić około 100 tysięcy złotych, natomiast obligacje mają zostać wykupione w latach 2015 - 2025.

Dalsza część posiedzenia to już wymiana uprzejmości między prezydentem Zawiercia a Ewą Mićką i Mirosławem Mazurem. Próbowano między innymi rozstrzygnąć to, kto jest mistrzem manipulacji i kto lepiej zarządza miastem. Burzliwą dyskusję zakończyło głosowanie. Radni przyjęli sprawozdanie i udzielili absolutorium prezydentowi. Zarówno w jednym, jak i drugim głosowaniu, 16 radnych było „za”, a 5 wstrzymało się od głosu.

Radni podjęli również m.in. uchwały w sprawie pomocy finansowej dla powiatu związanej z przebudową ulicy Łośnickiej, zakupem aparatury medycznej dla ZLA Zawiercie oraz budową parkingu przy ulicy Broniewskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto