Aluron Warta CMC Zawiercie pokonał w pierwszym historycznym meczu Ligi Mistrzów turecki Halkbank Ankara 3:1

Bartosz Żołnierczyk
Zdjęcia z meczu przeciwko Halkbank Ankara. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Karolina Trojok Polska Press
Siatkarze Aluronu Warty CMC Zawiercie pokonali w swoim pierwszym historycznym meczu Ligi Mistrzów turecki Halkbank Ankara 3:1 (23:25, 26:24, 25:21, 25:15), w czwartek 10 listopada br. w hali Centrum w Dąbrowie Górniczej. Już jutro, 16.11.br., kolejne starcie na wyjeździe, przeciw bułgarskiemu Hebyr Pazardżik o godzinie 18:00.

Turcy lepsi w pierwszym secie

Początkowo obie drużyny cios za cios walczyły o każdy punkt, lecz o wygranej zadecydowała końcówka, w której siatkarze z Turcji zachowali więcej zimnej krwi.

Drugi set dla Zawiercia na przewagi

Drugi wyrównany set, był owocem bardzo dobrej gry w obronie obu drużyn. O zwycięstwie zadecydowała gra na przewagi. W trakcie trzeciego setbolu, sędziowie odgwizdali piłę rzuconą przez turecki zespół, co dało wynik 26:24 dla Jurajskich Rycerzy.

Trzeci i czwarty set dla Zawiercia

W trzecim secie zawiercianie byli już w przewadze 12:7, lecz Turcy szybko odrobili straty. Mecz z powrotem zaczął toczyć się praktycznie cios za cios. Kluczowym momentem był wynik 19:20 dla Ankary, kiedy to nastąpiła seria pięciu punktów dla Zawiercia, co skutkowało zwycięstwem seta 25:21 i wynikiem 2:1 w meczu dla gospodarza.

Czwarty set od początku był kontrolowany przez zawiercian, którzy gładko, bo do 15 wygrali go i ostatecznie cały mecz 3:1.

– Graliśmy troszeczkę słabo w polu zagrywki, ale potem świetnie radziliśmy sobie ze zmianami tempa i w obronie. To były trzy sety na przewagi i czwarty zdecydowanie zdominowany przez nasz zespół. Przede wszystkim należy podziękować kibicom, bo to co stworzyli było niesamowite i te dwie końcówki to ich zasługa, bo ponieśli nas swoim dopingiem – mówił po meczu Michał Winiarski, trener Aluron CMC Warty Zawiercie.

- Kibice z Zawiercia na takiej dużej hali to nowość, szczególnie gdy mają taką większość. Szkoda, że nie graliśmy u nas na miejscu, bo czulibyśmy się lepiej, a nie jakbyśmy grali na wyjeździe. No cóż, takie są zasady Ligi Mistrzów i występujemy jednak w Dąbrowie. Atmosfera była super. Fajna sprawa, że kibice tak licznie wybrali się na ten mecz z Zawiercia. Należy im się za to szacunek - komentuje spotkanie LM Michał Szlachta.

Liga Mistrzów siatkarzy, grupa B

Aluron CMC Warta Zawiercie - Halkbank Ankara 3:1 (23:25, 26:24, 25:21, 25:15)

Aluron: Miguel Tavares, Bartosz Kwolek, Miłosz Zniszczoł, Dawid Konarski, Michał Szalacha, Uros Kovacevic, Santiago Danani (libero) oraz Dawid Dulski, Michał Kozłowski, Patryk Łaba.

Halkbank: Micah Ma’a, Mert Matic, Yigit Gulmezoglu, Nimir Abdel-Aziz, Dogukan Ulu, Nicolas Bruno, Volkan Done (libero) oraz Deniz Ivgen, Mustafa Koc, Yunus Emre Tayaz, Aslan Eksi, Serhat Coskun.

Hebar Pazardzhik - Aluron CMC Warta Zawiercie 16.11.22 g.18:00

Bułgarzy w 2019 roku, byli pierwszą drużyną z którą Zawiercie rozegrało mecz w europejskich pucharach (Puchar Challenge), pokonując ich u siebie 3:0, natomiast na wyjeździe 3:2. Obecnie Hebar jest mistrzem kraju, który w poprzednim sezonie wygrał wszystkie swoje mecze.

W pierwszym meczu LM Hebar przegrał 2:3 z niemieckim zespołem z Berlina, BR Volley. Drużyna w lidze aktualnie zajmuje 4. miejsce w tabeli z czterema zwycięstwami i jedną porażka.

Mecz będzie transmitowany od 17.50 na kanale Polsat Sport Extra.

• 2023-01-25: Halkbank Ankara – Hebar Pazardżik (środa, godzina 19.30),
  • 2023-01-25: Berlin Recycling Volleys – Aluron CMC Warta Zawiercie (środa, godzina 20.30).

W ostatnim ligowym meczu zawiercianie gładko na wyjeździe pokonali Stal Nysa 3:0.

W Lidze Mistrzów występuje dwadzieścia drużyn, które podzielone są na pięć grup po cztery zespoły. Bezpośrednio w ćwierćfinałach zobaczymy zwycięzców pięciu grup. Pięć drużyn z drugich miejsc oraz najlepsza z trzecim miejscem będą grać w repasażach. To pozwoli na wyłonienie kolejnych 3 drużyn, które będą wśród ośmiu ćwierćfinalistów.