Nasza Loteria

Aż 19 razy wyjeżdżali do alarmów związanych z czadem. Strażacy z Zawiercia mają bardzo pracowity początek roku i marca

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Pracowity początek marca zawierciańskich strażaków 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pracowity początek marca zawierciańskich strażaków Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KP PSP Zawiercie
Od początku 2023 roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu wyjeżdżali już 19 razy do zgłoszeń związanych z czadem. To bardzo duże zagrożenie, czego potwierdzeniem jest fakt, że w kilku przypadkach rzeczywiście wszystko mogło skończyć się źle.

Od początku roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu, interweniowała 19 razy w przypadkach gdzie podejrzewano emisję tlenku węgla. Jak informują strażacy aż 11-krotnie wezwanie było spowodowane zadziałaniem czujki tlenku węgla.

- Pięciokrotnie po przyjeździe na miejsce zdarzenia straży pożarnej potwierdzona została obecność tlenku węgla w mieszkaniu. W jednym z mieszkań doszło do zasłabnięcia osoby, które było spowodowane bardzo wysokim stężeniem tlenku węgla. W mieszkaniu nie było zainstalowanej czujki tlenku węgla i tylko czujność mieszkańców uchroniła ich przed zagrożeniem. Zachęcamy wszystkich do zakupu tego urządzenia. To mała inwestycja w duże bezpieczeństwo – podkreślają zawierciańscy strażacy.

Początek marca jest dla nich bardzo pracowity. Oprócz wezwań związanych z czadem 6 marca gasili pożar dachu w budynku jednorodzinnym w Porębie przy ul. Kopernika. W działaniach brało udział sześć zastępów straży pożarnej. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji ratowniczo-gaśniczej udało się szybko opanować sytuację pożarową i ograniczyć w znacznym stopniu zniszczenia. W tym samym dniu trzeba było zająć się dwoma pożarami piwnic. Pierwszy miał miejsce w budynku jednorodzinnym w Zawierciu przy ul. Lipowej a drugi w miejscowości Fugasówka. Tam do akcji zadysponowane zostały cztery zastępy straży pożarnej.

Z kolei 9 marca strażacy walczyli z ogniem, który objął poddasze w budynku jednorodzinnym w Ciągowicach przy ul. Zwycięstwa. Po dotarciu na miejsce zdarzenia wprowadzono ratowników w aparatach ochrony dróg oddechowych, by zlokalizować ogień na poddaszu budynku. W działaniach brało udział sześć zastępów straży pożarnej. W tym samym dniu także poddasze zapaliło się w budynku jednorodzinnym w Zawierciu przy ul. Wrzosowej. W działaniach brało udział sześć zastępów straży pożarnej. Nie było osób poszkodowanych. Doszło też do zaadymienia w budynku wielorodzinnym w Ogrodzieńcu przy ul. Orzeszkowej. Po dotarciu na miejsce zdarzenia okazało się, że doszło do tzw. cofki z pieca centralnego ogrzewania, co spowodowało duże zadymienie w piwnicy budynku. 

- W większości tych przypadków pożar był spowodowany niedrożnością o nieszczelnością przewodów kominowych lub składowaniem opału w miejscu do tego nie przeznaczonym – podkreślają strażacy z Zawiercia.

Należy pamiętać, że zgodnie z § 34 rozporządzenia ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r.  w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto