Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

barszcz Sosnowskiego, zagraża mieszkańcom gminy Włodowice

Patryk Drabek
Pojawił się nagle i tak naprawdę nikt nie wie skąd. Może mierzyć nawet 4 metry, a bliski kontakt zakończy się dla nas długotrwałym leczeniem. Dla tych, którzy chcą go zlikwidować, nie ma żadnej litości, o czym przekonało się już wiele osób. Barszcz Sosnowskiego, bo o tej roślinie mowa, potrafi zamienić wakacje w koszmar.

Urząd ostrzega ludzi
Gdy urzędnicy zorientowali się tylko, co się święci, na stronie internetowej Urzędu Gminy we Włodowicach od razu pojawił się odpowiedni komunikat. Mieszkańcy, strzeżcie się tego "barszczu"! - Przestrzegamy szczególnie alergików i dzieci - podkreślała Ewa Miśkiewicz, inspektor ds. gospodarki gruntami, rolnictwa i ochrony środowiska Urzędu Gminy.

Leczenie poparzeń, to kwestia miesięcy...
Co nam grozi po kontakcie z tą rośliną? Wystarczy ją dotknąć i na naszym ciele pojawią się zapewne poparzenia, które trzeba leczyć nawet przez kilka miesięcy. Przekonał się o tym m.in. Stanisław Cocek. Na jego rękach widać jeszcze blizny po oparzeniach. - Gdy to usuwałem, to nie wiedziałem, że to akurat ta roślina, a teraz leczę się już od miesiąca - kręci głową mieszkaniec Włodowic.
Najwięcej okazów niebezpiecznej rośliny rośnie przy ulicy Robotniczej we Włodowicach oraz przy drodze z Parkoszowic do Rudnik. Usuwaniem tych roślin zajmuje się obecnie naczelnik OSP we Włodowicach, Zdzisław Struzik.

Lepiej się zabezpieczyć
Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach, Agnieszka Górska przestrzega przed paniką, ponieważ nie każda roślina z rodziny baldaszkowatych, to barszcz Sosnowskiego". - Dlatego właśnie należy zapobiec sytuacji, w której wycinane są rodzime "barszcze", których łodygi osiągają również wysokość 2 metrów - zaznacza Agnieszka Górska. - Włoski na liściach i łodygach barszczu Sosnowskiego wydzielają substancję parzącą, która u osób wrażliwych, a zwłaszcza dzieci i alergików, może powodować oparzenia skóry. Dlatego w bezpośrednich kontaktach należy zachować daleko idącą ostrożność i stosować odpowiednią odzież ochronną. Dotychczas nie stwierdzono szkodliwości pyłków tej rośliny większej niż pyłków pozostałych roślin wywołujących odczyny alergiczne - dodaje Agnieszka Górska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto