Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo w gminie Pilica [ROZMOWA]

Patryk Drabek
Na temat bezpieczeństwa w gminie Pilica rozmawiamy z dzielnicowym, mł. asp. Adamem Adamczykiem.
Na temat bezpieczeństwa w gminie Pilica rozmawiamy z dzielnicowym, mł. asp. Adamem Adamczykiem. P. Drabek
Bezpieczeństwo w gminie Pilica: Na temat bezpieczeństwa w gminie Pilica rozmawiamy z dzielnicowym, asp. Adamem Adamczykiem. Przeczytajcie wywiad.

Bezpieczeństwo w gminie Pilica

Jak długo zajmuje się pan gminą Pilica?
Już od siedmiu lat jestem dzielnicowym na tym terenie. Mieszkam w rejonie i mam bardzo dobre rozpoznanie, jeśli chodzi o osoby mieszkające w tej gminie, jak i cały teren. W policji pracuję natomiast od 26 lat, a wcześniej pełniłem służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Zawierciu.

Do jakich przestępstw dochodzi najczęściej na terenie gminy Pilica?
Zdarzają się różne kategorie. Do najbardziej uciążliwych należą kradzieże z włamaniem do domków letniskowych, drobne kradzieże w sklepach, oszustwa internetowe czy też uszkodzenia mienia. Poza tym z uwagi na obszar wiejski typowe przestępstwa to wykopywanie lub naruszanie słupków granicznych geodezyjnych i związane z tym konflikty sąsiedzkie, które nasilają się wiosną i jesienią. Na terenie gminy Pilica niepokojącym zjawiskiem jest przemoc rodzinna. Przestępstwa tej kategorii zgłaszana są przez pokrzywdzone osoby lub przez przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego, który składa wniosek do sądu lub prokuratury. Wtedy rozpoczęta jest procedura zakładania tzw. Niebieskiej Karty.

Z jakimi problemami zgłaszają się do pana mieszkańcy?
Informują o przestępstwie lub wykroczeniu. Najczęściej zgłaszają się osoby pokrzywdzone w związku z przemocą w rodzinie, często po interwencjach domowych, gdy dochodzi do nadużywania alkoholu. Mieszkańcy zgłaszają się do mnie również z konfliktami sąsiedzkimi.

Czy jest taka miejscowość w gminie, w której interweniuje pan wyjątkowo często?
Jeżeli miałbym wskazać taką miejscowość, to byłaby to przede wszystkim Pilica, w której dwa razy w tygodniu odbywa się targ. Przyjeżdżają na niego ludzie z okolicznych miejscowości i zwiększa się natężenie ruchu. To nie wszystko, ponieważ często interweniuję również w Kidowie, gdzie organizowane są zabawy taneczne. Zgłaszane są tam nieprawidłowości związane z parkowaniem oraz między innymi kolizje. Trzeba pamiętać również o tym, że w sezonie letnim otwarte jest kąpielisko w Pilicy, a zimą dostępne są stoki narciarskie w Cisowej i Smoleniu, gdzie również przyjeżdża sporo osób. Dochodzi tam do wykroczeń związanych z ustawą o wychowaniu w trzeźwości.

W gminie Pilica jest bezpieczniej niż w poprzednich latach?
Moim zdaniem jest to bezpieczna gmina. Statystyki są dla nas optymistyczne, ponieważ z roku na rok odnotowujemy mniej przestępstw i wykroczeń, a wykrywalność jest duża. Na spotkaniach z samorządowcami działającymi w gminie przypominam między innymi o kampanii „Nie reagujesz – akceptujesz”, przez co mam nadzieję, że podnosi się bezpieczeństwo. Dzięki dobrej współpracy z dyrekcją LO w Pilicy, z klasami mundurowymi przeprowadzam też akcję „Bezpieczny pieszy”.

W jaki sposób można się z panem skontaktować?
Można przyjść osobiście do komisariatu w Ogrodzieńcu albo zadzwonić do mnie pod jeden z numerów telefonu (32 67 29 710, 32 67 29 718 lub 798031267). Każdy może również skontaktować się ze mną za pośrednictwem poczty elektronicznej (adres: adam.adamczyk @zawiercie.ka.policja.gov.pl) Ponadto, w każdy piątek, od godziny 10 do 12, mam dyżur w Urzędzie Miasta i Gminy w Pilicy. Można wtedy przyjść i zgłosić jakiś problem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto