Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczniejsza i wygodniejsza stacja kolejowa w Zawierciu. Ruszają prace modernizacyjne

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Dworzec kolejowy w Zawierciu będzie przebudowany
Dworzec kolejowy w Zawierciu będzie przebudowany plk-sa.pl
Perony na stacji kolejowej w Zawierciu doczekają się przebudowy. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na realizację inwestycji. - Realizowane inwestycje podnoszące parametry linii kolejowych, zwiększające bezpieczeństwo i komfort podróży sprawiają, że kolej staje się coraz bardziej konkurencyjnym środkiem transportu – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. Prace zakończą się w ostatnim kwartale 2024 r.

Zawiercie – stacja kolejowa będzie przebudowana

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę peronów na stacji w Zawierciu. Ma być bezpieczniej i wygodniej.

- Dla poprawy komfortu podróżnych na stacji Zawiercie zaplanowano wymianę płyt na peronach oraz budowę dwóch poczekalni otwartych z ławkami dla pasażerów. Peron przy budynku dworca zostanie wydłużony w kierunku przejścia podziemnego i skrócony od strony nastawni (zachowana zostanie jego długość 400 m) – informuje spółka.

Ponadto, celem usprawnienia komunikacji na stacji, wykonany zostanie chodnik prowadzący do peronu od ulic Grunwaldzkiej i Spacerowej. Wygodę podróżnym ma także zapewnić 10 nowych rozjazdów, które zostaną wyposażone w system elektrycznego ogrzewania. Rozwiązanie pozwoli na sprawny ruch w warunkach zimowych.

- Prace w rejonie stacji Zawiercie obejmą montaż nowych komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym, które zastąpią obecne urządzenia przekaźnikowe. Nowoczesne urządzenia SRK odpowiadają za bezpieczne prowadzenie pociągów i wspierają codzienną pracę dyżurnych ruchu. Kolejarze będą kierować ruchem z nowego budynku nastawni – podaje spółka.

W ramach prac układ torów i sieć trakcyjna na stacji, a także sieć i urządzenia telekomunikacyjne oraz elektroenergetyczne zostaną dostosowane do współpracy z nowoczesnymi systemami cyfrowymi.

- Konieczna jest m.in. budowa sygnalizatorów świetlnych, instalacja elektrycznych napędów zwrotnicowych i systemów kontroli odpowiadających za przekazywanie informacji o położeniu i stanie urządzeń sterowania ruchem do dyżurnych ruchu. Dzięki temu zarządzanie ruchem kolejowym będzie sprawniejsze. Zwiększy się również poziom bezpieczeństwa podróży pasażerskich i przewozu ładunków – zapewnia inwestor.

Zaplanowane prace obejmą również wzmocnienie podtorza i stabilizację torów objętych przebudową, a także budowę odwodnienia.

- Sukcesywnie zmieniamy polską kolej. Czynimy ją bardziej dostępną dla pasażerów. Kolejne podpisywane umowy i realizowane inwestycje podnoszące parametry linii kolejowych, zwiększające bezpieczeństwo i komfort podróży sprawiają, że kolej staje się coraz bardziej konkurencyjnym środkiem transportu – komentuje Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Jak informuje ministerstwo, wartość inwestycji wyniesie ponad 90 mln zł ze środków budżetowych. Prace powinny zakończyć się w ostatnim kwartale przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto