Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bicz na dłużników

(mu)
Pilnuje domowych rachunków, bo jeśli na przykład będziesz zalegać z zapłatą czynszu przez co najmniej dwa miesiące, to możesz trafić na „czarną listę dłużników”. Fot. ARC
Pilnuje domowych rachunków, bo jeśli na przykład będziesz zalegać z zapłatą czynszu przez co najmniej dwa miesiące, to możesz trafić na „czarną listę dłużników”. Fot. ARC
Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o. o. oraz InFoScore Biuro Informacji Gospodarczej SA sfinalizowały umowę mającą na celu zbudowanie największej niebankowej bazy informacji na temat wiarygodności płatniczej podmiotów ...

Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o. o. oraz InFoScore Biuro Informacji Gospodarczej SA sfinalizowały umowę mającą na celu zbudowanie największej niebankowej bazy informacji na temat wiarygodności płatniczej podmiotów działających w Polsce. W pierwszym okresie współpracy baza ta ma zawierać ponad 100 tys. rekordów (zapisów) dotyczących zobowiązań firm i osób fizycznych.

Biura informacji gospodarczej to bicz na niesolidnych dłużników, zarówno przedsiębiorców jak i konsumentów. Wystarczy, że spóźnimy się ze spłatą raty kredyty w wysokości co najmniej 200 złotych, albo będziemy zalegać z zapłatą czynszu w podobnej wysokości co najmniej dwa miesiące – a już możemy znaleźć się na „czarnej liście” dłużników.


Zapamiętaj!

  • Informacje o zadłużeniu przedsiębiorcy może zgłosić do biur informacji gospodarczej każdy przedsiębiorca współpracujący z biurem.

  • Natomiast informacje o zadłużeniu konsumenta
    – tylko przedsiębiorcy wymienieni w ustawie,
    są to m. in. banki, zakłady ubezpieczeń, operatorzy
    lub podmioty udostępniające usługi telekomunikacyjne, spółdzielnie mieszkaniowe, firmy świadczące usługi przewozu osób w regularnej komunikacji publicznej, operatorzy telewizji kablowej i satelitarnej.

  • Konsument pod lupą

    Informację o zadłużeniu konsumenta można zgłosić do biura, gdy zostaną spełnione wszystkie poniższe warunki:

  • konsument ma zobowiązanie albo zobowiązania powstałe np. z tytułu umowy o kredyt lub umowy najmu mieszkania,

  • łączna kwota zobowiązań wynosi co najmniej
    200 złotych,

  • świadczenie albo świadczenia są wymagane od co najmniej 60 dni,

  • upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez przedsiębiorcę wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazanie informacji do biura.

  • Do biura informacji gospodarczej mogą też trafić dane firm, których długi przekraczają 500 zł. Dzięki tym informacjom każdy przedsiębiorca może się dowiedzieć, z kim nie warto nawiązywać współpracy, bo nie płaci regularnie.

    Pierwsze w kraju biuro informacji gospodarczej utworzyła znana na rynku obrotu wierzytelnościami wrocławska firma Kaczmarski Inkasso. Kolejne zostało utworzone przez niemiecką Grupę InFoScore, z siedzibą w Baden-Baden w Niemczech. W Polsce Grupa InFoScore – obok informacji na temat rodzimych podmiotów – oferuje przez spółkę InFoScore Polska dostęp do bazy danych o zobowiązaniach finansowych ponad 8 milionów osób fizycznych i ponad pół miliona firm z Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

    Groźne fałszywe dokumenty

    Umowa InFoScore z Erą ma być przełomem na polskim rynku biur informacji gospodarczej (BIG). – Po raz pierwszy do bazy BIG trafi tak duża liczba informacji – przekonuje Marcus Hartmann, prezes Grupy InFoScore w Polsce. – Nasze doświadczenia międzynarodowe dowodzą, że sprawnie działające biuro informacji gospodarczej pomaga ograniczyć ryzyko gospodarcze i zwiększyć efektywność firm. Działa także motywująco na partnerów i klientów – dodaje.

    Do bazy InFoScore trafią zarówno dane niesolidnych dłużników, jak również informacje pozytywne na temat podmiotów, które w pełni wywiązują się ze swoich zobowiązań. Takie rozwiązanie promuje solidnych płatników, którzy dzięki temu mogą liczyć na większe zaufanie partnerów i korzystniejsze warunki podczas zawierania umów, np. kredytowych.

    Co przy tym ciekawe – umowa pomiędzy InFoScore i PTC obejmuje także przekazywanie informacji dotyczących fałszywych lub skradzionych dokumentów. To ważne, ponieważ na podstawie skradzionych dowodów osobistych często wyłudza się drogie telefony oraz kredyty bankowe.

    emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto