MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa prezydencka o Zawiercie. Nemś i Konarski odpowiedzieli na nasze pytania. Jaką mają wizje, jakie cele?

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Przed nami II tura wyborów samorządowych w Polsce. Ponad 30 % gmin zdecyduje już 21 kwietnia o wyborze wójtów, burmistrzów i prezydentów. Także w Zawierciu dojdzie do walki o urząd prezydenta miasta, w którym zmierzą się: Anna Nemś z Koalicji Obywatelskiej oraz ubiegający się o ponowną kadencję Łukasz Konarski z KWW Ruch Samorządowy Łukasza Konarskiego. Zapytaliśmy obojgu kandydatów o najważniejsze kwestie z planowaną strategią zarządzania miastem, zadając te same pytania: Czemu Pani/ Pani powinna/powinien zostać prezydentem Zawiercia? Jakie są dwie najważniejsze Pani/Pana cechy gwarantujące rozwój miasta? Jakie są trzy najważniejsze problematyczne kwestie do rozwiązania w Zawierciu? Jakie będą cztery decyzje na cztery tygodnie po wyborach, co powinno powstać lub zostać zlikwidowane w Zawierciu? Jakich pięć inwestycji zostanie zrealizowane w Zawierciu, jeżeli to Pani lub Pan zostanie prezydentem? Jak zdobyć środki na ich realizację? Z jakich programach szukać funduszy, a gdzie oszczędności?

Bitwa o Zawiercie. Zapytaliśmy Annę Nemś i Łukasza Konarskiego o strategiczne tematy

I turę wyborów o urząd prezydenta miasta Zawiercie wygrała Anna Nemś, zdobywając 6 934 głosów z 35,66 % poparcia, natomiast Łukasz Konarski zdobył 4 746 głosów z 24,41% poparcia. Tuż przed dogrywką zapytaliśmy o strategiczne kwestie związane z zarządzaniem Zawierciem oraz o wizję przyszłości dla miasta, zadając kandydatom te same pytania:

Czemu Pani/ Pani powinna/powinien zostać prezydentem Zawiercia?

Anna Nemś:

-Ponieważ jestem konsekwentna i zdeterminowana, by wprowadzić zmianę w naszym mieście, zmianę na lepsze! Nie możemy pozwolić sobie na dłuższe trwonienie szans i okazji, jakie stoją przed Zawierciem. Reprezentuję Koalicję Obywatelską, która już w tej chwili wprowadziła do Rady Miejskiej 10 radnych. Współpraca pozwoli nam na stabilne koalicje dla dobra Zawiercia. Razem będziemy dążyć do rozwoju miasta, pozyskując niezbędne do tego fundusze. Będę czuwać nad jego stabilnym i zrównoważonym rozwojem, ponad podziałami. Ważna jest współpraca z sąsiednimi gminami, powiatem, województwem. Dość kłótni i przepychanek.

Łukasz Konarski:

-Gwarantuję to, że w Zawierciu nadal będą wprowadzane pozytywne zmiany. Ta kadencja była rekordowa, ponieważ pomimo problemów pozyskaliśmy ponad 230 milionów złotych. Odnowione budynki, przebudowy dróg i wodociągu, nowe trasy rowerowe, powstanie Szkoły Muzycznej, budowa nowych mieszkań, nowe miejsca pracy w Strefie Aktywności Gospodarczej, nowe wozy strażackie dla naszych OSP, nowa hala przy SP9, remonty basenów, więcej wydarzeń - to tylko niewielka część z listy naszych 100 konkretów.

Wyniki

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów samorządowych na prezydenta Zawiercia?

  1. 63.44%
  2. 36.56%

Wszystkich głosów: 889

Jakie są dwie najważniejsze Pani/Pana cechy gwarantujące rozwój miasta?

Łukasz Konarski:

-Konsekwencja i zaangażowanie. Jeśli się czegoś podejmuję, to dążę do realizacji celu, czasami pomimo wielu przeciwności losu. Uważam, że nigdy nie można się poddawać i tylko konsekwentne działanie może przynieść rezultat.

Anna Nemś:

-Konsekwencja i upór, ale i otwartość. O rozwoju miasta zadecyduje moje doświadczenie w pracy samorządowca, przedsiębiorcy, posła i ministra gospodarki. Wieloletnie prowadzenie własnej firmy i fundacji pozwoliło mi opanować nie tylko zarządzanie finansami, ale i zespołami ludzkimi. Ale przede wszystkim jestem bardzo oddana Zawierciu – kocham to miasto i ludzi, którzy w nim mieszkają. Są dla mnie jak rodzina, a o rodzinę się dba najlepiej, jak się potrafi.

Jakie są trzy najważniejsze problematyczne kwestie do rozwiązania w Zawierciu?

Anna Nemś:

-Trzy najważniejsze problemy w Zawierciu to: ochrona środowiska, infrastruktura miejska, mieszkania, ale i bezrobocie.

Starsza infrastruktura wymaga modernizacji, a rozwój nowoczesnych i dostosowanych dla wszystkich przestrzeni publicznych jest kluczowy.

Brak perspektyw dla młodych ludzi wymaga szybkich działań. Podobnie jak starzejąca się społeczność Zawiercia wymaga zmiany myślenia o mieście i jego funkcjach.

Łukasz Konarski:

-Na pewno bardzo istotny jest temat mieszkań, a rozwiązaniem jest rozpoczęta już budowa mieszkań komunalnych. W tej kadencji były podejmowane również rozmowy dotyczące zagospodarowania pustostanów. Drugi istotny temat to jakość powietrza. Dzięki czujnikom zamontowanym w tej kadencji widać poprawę, ale cały czas robimy wszystko, aby było lepiej. Dlatego stawiamy na systematyczną wymianę kopciuchów, dzięki dofinansowaniom miejskim i rządowym. Niezwykle istotna jest także systematyczna poprawa stanu dróg i chodników, co zapoczątkowaliśmy w tej kadencji, a także rozwiązanie problemu uciążliwości związanych z funkcjonowaniem wysypiska.

Jakie będą cztery decyzje na cztery tygodnie po wyborach, co powinno powstać lub zostać zlikwidowane w Zawierciu?

Łukasz Konarski:

-Nie będę ograniczać się jedynie do czterech decyzji, ale podejmować działania wdrażające cały program, który przedstawiłem w trakcie kampanii. Celem jest pobudzenie gospodarcze miasta. W pierwszej kolejności będę podejmować działania zmierzające do zmniejszenia obciążenia finansowego dla mieszkańców i przedsiębiorców. Skoncentruję się również na działaniach, które uczynią miasto i urząd jeszcze bardziej przyjaznymi dla mieszkańców. Będę wspierał pracowników liniowych, którzy są w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami, aby zapewnić jeszcze lepsze wsparcie i szybsze rozwiązywanie problemów zgłaszanych przez mieszkańców Zawiercia.

Anna Nemś:

-Pod Zawiercie ktoś podłożył tykającą ekologiczną bombę, zwiózł z całej Polski śmieci, które dymią i śmierdzą na kilometry, a najbardziej cierpią wolontariusze i podopieczni Schroniska dla Zwierząt w Zawierciu, a także mieszkańcy przyległych dzielnic jak Marciszów czy Borowiec. Dodatkowo na działkę przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej nazwożono beczki, mauzery, w których sama boję się, co jest. Odbija się to nie tylko na atrakcyjności całego Zawiercia, jako miasta do życia i inwestycji, ale na naszym zdrowiu. Dlatego, choć chciałabym na początku zająć się czymś bardziej pozytywnym, to obawiam się, że to będą tematy, którymi będę musiała zająć się w pierwszej kolejności. Analiza audytu wykonanego w ZGK i decyzje związane z wysypiskiem śmieci.

Jakich pięć inwestycji zostanie zrealizowane w Zawierciu, jeżeli to Pani lub Pan zostanie prezydentem?

Anna Nemś:

- Nowa hala sportowo-widowiskowa, odpowiadająca potrzebom zespołu odnoszącego sukcesy - Aluron CMC Warta Zawiercie – ale też możliwościom miasta. Nowoczesne wysypisko śmieci z zadaszoną halą sortowni i kompostowni. Oczyszczalnia Ścieków wraz z modernizacją przestarzałej infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej i kanalizacji deszczowej. Wyremontujemy MOK i zmodernizujemy, doposażymy basen miejski oraz siłownię na basenie. Zmodernizujemy halę sportową OSiR przy ul. Blanowskiej (w tym przebudowa toalet i holu). Zapewnimy całoroczne korzystanie z ziemnych kortów tenisowych przy hali sportowej OSiR. Wybudujemy wodny plac zabaw – łatwo dostępny dla szerokiej rzeszy mieszkańców (Park OSiR). Zrealizujemy inwestycje poprawiające poziom zawierciańskich placówek oświatowych. Chodzi m.in. o termomodernizację budynku Przedszkola nr 6, modernizację pokrycia dachowego w Przedszkolach nr 4 i 5, a także doposażenie przedszkolnych placów zabaw oraz wyremontowanie i doposażenie szkolnych stołówek oraz pracowni.

Łukasz Konarski:

-Kolejne nowe mieszkania, a więc będzie to kontynuacja działań, które już rozpoczęliśmy. Na pewno również modernizacja sieci wodociągowej, która była zaniedbana w poprzednich kadencjach oraz nowa hala sportowa. Do tego wodny plac zabaw i boisko Włókniarz.

Jak zdobyć środki na ich realizację? Z jakich programach szukać funduszy, a gdzie oszczędności?

Łukasz Konarski:

-Na pewno z funduszy europejskich oraz w ramach programów krajowych i regionalnych. Będziemy również startować w konkursie, by pozyskać środki szwajcarskie. Mamy w tym doświadczenie. Ta kadencja była rekordowa, ponieważ pomimo problemów pozyskaliśmy ponad 230 milionów złotych.

Anna Nemś:

-Zamierzam korzystać z wszystkich możliwych środków, dofinansowań. Pochylimy się po każdą złotówkę z dotacji - czy to będą środki unijne, czy wewnątrzkrajowe. Warunek jest taki, żebyśmy po pierwsze mieli dobrze przygotowane projekty na przemyślane zadania. Do tego potrzebujemy skutecznych liderów projektów, urzędników oddanych tematowi, kompetentnych i pracowitych.

Ale drugie to, aby dostać dofinansowanie, musimy zabezpieczyć wkład własny. No i tu się zaczynają schody, dlatego że dzisiejsza sytuacja finansowa miasta nie jest za dobra. Muszę się przyjrzeć wydatkom i je zracjonalizować. To znaczy, że pewnie w jakiejś części zadań będzie trzeba szukać oszczędności.

Teraz konkretnych obszarów oszczędności nie podam, dopóki nie przejrzę wszystkich miejskich umów – czyli ponownie audyt otwarcia i dyskusja o racjonalizacji wydatków. Muszę sprawdzić jakie projekty są przygotowane. Czy się nadają do kontynuacji, czy trzeba rozpoczynać od nowa. Mam co do tego olbrzymie wątpliwości, gdy przyglądam się, jak pracował obecny prezydent. Dla przykładu jego projekt hali dla naszej mistrzowskiej drużyny siatkarskiej Aluron CMC Warta Zawiercie kosztował 140 milionów zł, co jest nieracjonalne i przekracza możliwości miasta.

Zatem przegląd zawartych umów i rozpoczętych projektów, czy są korzystne dla miasta, z których można zrezygnować, w jakim trybie. Cel nadrzędny: pozyskanie dla miasta jak największych kwot dofinansowań ze środków zewnętrznych: unijnych, marszałkowskich, krajowych.

Zobaczcie zdjęcia kandydatów z codzienności

Sylwetka Anny Nemś oraz Łukasza Konarskiego

Anna Nemś to 60-letnia mieszkanka Zawiercia. Jest żoną Pawła oraz mamą Macieja. Posiada wykształcenie wyższe. Skończyła dwa kierunki studiów. Ukończyła studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz ekologię na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Jest działaczką społeczną i samorządową. Obecnie pełni funkcję pełnomocniczki wojewody śląskiego do spraw kobiet. Była posłanką na Sejm dwóch kadencji, a w 2015 roku została wiceministrem gospodarki. Więcej informacji o niej i jej kandydaturze znajdziecie - TUTAJ.

Łukasz Konarski mieszka w Zawierciu. Ma żonę Annę oraz trójkę dzieci. Posiada wykształcenie wyższe, ukończył studia na kierunku zarządzanie i marketing, o specjalności zarządzanie przedsiębiorstwem oraz politologię na Uniwersytecie Śląskim (spec. samorządowa).

Ukończył także studia podyplomowe z zarządzania w administracji publicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Międzynarodowe Studia Menedżerskie PreMBA na Akademii Ekonomicznej w Katowicach/Uniwersytecie Technicznym w Brnie.

Był wolontariuszem Polskiej Akcji Humanitarnej oraz członkiem Stowarzyszenia Młodzi Demokraci. W latach 2006-2010 radny Rady Miejskiej w Zawierciu. Pracował jako kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Będzinie. W latach 2014-2017 był zastępcą prezydenta Zawiercia ds. społecznych. W 2018 r. kandydował na prezydenta miasta Zawiercia; wygrał w drugiej turze z urzędującym prezydentem Witoldem Grimem, po zdobyciu 9836 (53,7 proc.) głosów. Więcej informacji o nim i jego kandydaturze znajdziecie TUTAJ.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto