Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Briefing prasowy PiS. Mówiono o kopalni rud cynku i ołowiu ZDJĘCIA

PM
Trwa kampania wyborcza. W czwartek, 10 października, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości w powiecie zawierciańskim zorganizowali briefing prasowy. Podkreślali w nim, że PiS jest przeciwny budowie kopalni rud cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego.

Briefing prasowy odbył się w biurze poselskim posłanki Danuty Nowickiej w Zawierciu. Oprócz posłanki obecni na nim byli: Beata Chawuła (przewodnicząca rady miejskiej w Zawierciu), Małgorzata Benc (przewodnicząca rady powiatu zawierciańskiego), Gabriel Dors (starosta zawierciański) oraz Tadeusz Sojski (asystent posłanki Danuty Nowickiej). Tematem briefingu były plany budowy kopalni rud cynku i ołowiu na Jurze oraz stanowisko Prawa i Sprawiedliwości w tej sprawie.

- Prawo i Sprawiedliwość oraz wszyscy posłowie partii na naszym terenie są zdecydowanie przeciwni budowie kopalni. Temat kopalni wrócił, gdy pojawiły się prawdopodobne lokalizacje tej inwestycji. Gdy temat był odległy, to ludzie mniej się nim interesowali. Okazało się jednak, że mieszkańcy naszego powiatu mogą mieć kopalnię za płotem swojej posesji. Zaczął się szum. Bądźmy szczerzy. Tematu by nie było, gdyby nie wydanie koncesji na poszukiwanie złóż. Wydana była w latach 2010 i 2012. Przedłużono je w 2014 roku na kolejne 10 lat. Te koncesje są teraz ważne do 2020, 2025 i 2027 roku. Gdyby nie było koncesji, nie byłoby teraz problemu - mówiła Danuta Nowicka, posłanka na Sejm. - Jeszcze raz zdecydowanie oświadczam, że jesteśmy przeciwko budowie kopalni na terenie Jury - podkreśliła.

Kopalnia na Jurze. Prawo i Sprawiedliwość przeciwko tej inwestycji

Posłanka Danuta Nowicka zapewniała, że specustawa górnicza nie będzie ułatwiać Rathdowney budowy kopalni. Nie dotyczy górnictwa metali. Nie dotyczy także wniosków składanych przez firmy z zagranicznym kapitałem.

- To dopiero projekt ustawy, który jest w pierwszym czytaniu. Nie dotyczy górnictwa metali. Dotyczy jedynie górnictwa węgla brunatnego i kamiennego na obszarach strategicznych - dodała Danuta Nowicka.

Kopalnia na Jurze? Oto opinie "jedynek" na listach Zagłębia

Poruszony został także temat wystąpienia Ewy Malik podczas konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Sosnowcu. Przypomnijmy. Posłanka zapewniła, że PiS jest przeciwny budowie kopalni rud cynku i ołowiu. O te słowa miał ją poprosić sam Jarosław Kaczyński, prezes partii.

- Pani poseł Ewa Malik wypowiedziała się - za pełną zgodą prezesa Jarosława Kaczyńskiego - na temat lokalizacji oraz budowy kopalni rud cynku i ołowiu. To stanowcze "NIE" dla tej inwestycji. Myślę, że w tym momencie jest to głos całego ugrupowania. Jeżeli PiS będzie nadal u władzy, to jestem przekonana, że ta inwestycja nie dojdzie do skutku. Przede wszystkim dlatego, że przeciwni są mieszkańcy. PiS nie jest przeciwny wobec rozwojowi gospodarczemu i nowym miejscom pracy. PiS nie będzie po prostu działać przeciwko mieszkańcom - mówiła Małgorzata Benc.

Głos zabrał także Gabriel Dors, starosta zawierciański. Przyznał, że jest przeciwny budowie kopalni na terenie Jury. Podkreślał, że na jego opinię miały wpływ informacje dotyczące negatywnych skutków tej inwestycji.

- Pierwszeństwo na uzyskanie koncesji na wydobycie ma firma, która prowadziła badania. Została przyznana na zbadanie złóż, które już kiedyś zostały zbadane. Być może chciano ukierunkować przyznanie koncesji na wydobycie. Jest przykład jednego z banków, który za cel postawił sobie zwiększenie wartości rynkowej. Został sprzedany, gdy wartość rynkowa sięgnęła 2 miliardów złotych. Na tym inwestorzy zarobili. Moim zdaniem tak samo może być w tym przypadku. Firma, której aktywa wynoszą około 36 milionów dolarów może do 2020 roku dziesięciokrotnie zwiększyć swoją wartość. I prawdopodobnie taki jest jej cel biznesowy. Tym bardziej, że jeden z przedstawicieli Rathdowney powiedział, że pod koniec dnia chodzi już tylko o przepływy pieniężne - mówił Gabriel Dors.

Beata Chawuła jako przewodnicząca rady miejskiej w Zawierciu podkreślała, że zawsze była przeciwna budowie kopalni rud cynku i ołowiu. Początkowo sceptycznie podchodziła do pomysłu uchwalenia kolejnej uchwały intencyjnej w tej sprawie, ponieważ rada miejska dwukrotnie podejmowała taką uchwałę. Zdecydowano się jednak na zwołanie sesji nadzwyczajnej rady miejskiej, w której podjęta zostanie uchwała wyrażająca sprzeciw nie tylko wobec budowy kopalni, ale również eksploatacji złóż na terenie gminy Zawiercie. Podkreślała, że o opinii PiS na temat kopalni na Jurze najlepiej świadczy fakt, że Mariusz Golenia (wiceprezes stowarzyszenia "Nie dla Kopalni") jest członkiem tej partii.

Podczas konferencji odniesiono się także do pisma, które w 2017 roku zostało wysłane do radnych. Pochodziło z Ministerstwa Rozwoju i wyrażało poparcie wobec budowy kopalni. Małgorzata Benc podkreśliła, że w piśmie zawarta była prywatna opinia podsekretarza stanu, która nie pokrywała się ze stanowiskiem ministerstwa.

- Z resztą ten pan chyba już nie pracuje w ministerstwie - dodała Małgorzata Benc.

Kopalnia na Jurze. 10 października protest mieszkańców

W czwartek, 10 października, o godzinie 16 na parkingu przy Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu odbędzie się protest przeciwko budowie kopalni na terenie Jury. Swój udział zapowiedziała spora grupa mieszkańców całego regionu. Kilkadziesiąt minut wcześniej petycję przeciwko inwestycji mają podpisać samorządowcy i parlamentarzyści.

W czwartek protest przeciwko budowie kopalni [CZYTAJ WIĘCEJ]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto