Budowa obwodnicy Zawiercia: Utrudnienia na Fugasówce
12 maja miejscowości Fugasówka planowane jest wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu na ulicy Poniatowskiego – na drodze wojewódzkiej nr 791. Jak informuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, utrudnienie spowodowane jest koniecznością budowy objazdu na potrzeby budowy wiaduktu drogowego. Wprowadzone tam będzie ograniczenie prędkości do 40 km/h i zawężenie pasa w kierunku Ogrodzieńca.
Tempo prac wykonawcy jest spore, pogoda sprzyja
Wykonawca budowy obwodnicy Zawiercia i Poręby czyli konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia ostro przystąpiły do działania, po tym, jak w kwietniu uzyskali w końcu pozwolenie na budowę. Na pozwolenie firma czekała ponad rok. Nie ma się więc co dziwić, że teraz ze zdwojoną silą drogowcy przystąpili do pracy.
Uważni obserwatorzy dostrzegli już pewnie pas terenu, na którym wycięto drzewa i zdjęto wierzchnią warstwę gleby – czyli odhumusowano teren. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odhumusowano już 20 tysięcy metrów kwadratowych gruntu z docelowych 340 tysięcy metrów kwadratowych.
Budowa obwodnicy Zawiercia - zdjęcia. Będą utrudnienia w Fug...
Przebudowują podziemną infrastrukturę, budują wiadukt
Trwają także prace przy przebudowie infrastruktury podziemnej kolidującej z inwestycją. Prace obejmują przebudowę sieci energetycznych, oświetleniowych i teletechnicznych. Wykonawca poinformował również o rozpoczęciu budowy wiaduktu drogowego nad ulicą Kolejową w Ogrodzieńcu. To nie wszystko.
- Planujemy rozpoczęcie budowy obiektu inżynierskiego nad linią kolejową i ulicą Grunwaldzką w Zawierciu. Na dwóch wiaduktach w obrębie węzła Kromołów rozpoczniemy wykonywanie pali wierconych pod fundamenty, a nad ulicą Kolejową wykonywanie fundamentów. Będziemy również kontynuowali już rozpoczęte prace, w tym wycinkę drzew, odhumusowanie oraz dalszą przebudowę infrastruktury podziemnej. Ruszy także przebudowa sieci wodociągowej i gazowej – informuje wykonawca.
Obwodnica Zawiercia i Poręby będzie dwupasmowa
Przypomnijmy. Trwająca już inwestycja obejmuje budowę około 17 kilometrów dwupasmówki, omijającej Porębę i Zawiercie. Obwodnica Zawiercia będzie miała w miejscowości Fugasówka jeden z dwóch węzłów. To węzeł Kromołów. Będzie to skrzyżowanie DW 791 z nową obwodnicą. Na węzeł będzie się wjeżdżało przez skrzyżowanie będące rondem. Będzie to jeden z najpopularniejszych typów węzłów – typu trąbka. To najczęściej spotykane bezkolizyjne połączenie dwóch dróg.
W sumie powstanie na tej trasie dwanaście obiektów inżynierskich, na które składa się siedem wiaduktów, cztery mosty, przejście dla zwierząt oraz trzydzieści przepustów dla celów ekologicznych.
Na około dwóch kilometrach trasy zostaną zamontowane ekrany dźwiękochłonne. Jak informuje GDDKiA, przy drodze zostaną również zaprojektowane i wykonane ścieżki pieszo-rowerowe oraz chodniki o łącznej długości około 400 metrów.
Każdy węzeł i przejście dla pieszych będzie miał nowoczesne ledowe oświetlenie.
Początkowo inwestycja miała się zakończyć w 2023 roku, jednak już wiadomo, że tak się nie stanie. Bardziej prawdopodobną datą będzie rok 2024.
- Potwierdzam, że wpłynęło do nas roszczenie terminowe od wykonawcy. jest obecnie rozpatrywane. Tyle mogę na dziś powiedzieć - mówi Marek Prusak, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach.
Jeśli wykonawca udokumentuje swoje roszczenia, najprawdopodobniej termin oddania inwestycji się przesunie.Niewykluczone, że co najmniej o rok.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?