Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chruszczobród: Kolejny zabytkowy kościół doczekał się monitoringu

Monika Ziółkowska
Ksiądz Jan Włodarczyk pokazuje czujniki antywłamaniowe w chruszczobrodzkim kościele.
Ksiądz Jan Włodarczyk pokazuje czujniki antywłamaniowe w chruszczobrodzkim kościele.
Kamery, czujniki ruchu i systemy przeciwpożarowe od kilku już lat dbają o bezpieczeństwo nie tylko w szkołach, instytucjach ale także w wielu kościołach i parafiach.

Kamery, czujniki ruchu i systemy przeciwpożarowe od kilku już lat dbają o bezpieczeństwo nie tylko w szkołach, instytucjach ale także w wielu kościołach i parafiach. W tym tygodniu nowy system monitoringu uruchomiono także w Kościele św. Stanisława B. M. w Chruszczobrodzie.

O monitoring w kościele staraliśmy się od bardzo dawna, jednak brak funduszy nie pozwalał nam na podjęcie jakichkolwiek działań z tym związanych - opowiada ksiądz Jan Włodarczyk, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa w Chruszczobrodzie. - Nasza parafia została założona przez biskupa krakowskiego Tomasza Strzempińskiego na początku XV wieku. W 1734 r. na miejscu dawnego drewnianego kościółka powstał ten dzisiejszy. W kolejnych latach wybudowano nawę główną, wieże oraz nawy boczne. Początkowo kościół był utrzymany w stylu barokowym, ale przebudowy nieco zmieniły jego wygląd. Dziś kościół ma kilkaset lat, swoja historię i zabytki sakralne, które dla mieszkańców są bardzo ważne i należy je chronić.

O zabezpieczenie kościoła przed kradzieżą postarało się Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród Piaski oraz mieszkańcy. To oni w ramach unijnych programów i Fundacji Wspomagania Wsi im. Macieja Rataja pozyskali wymaganą kwotę.

- Monitoring w kościołach, różnego rodzaju instytucjach i w szkołach jest bardzo potrzebny w każdej gminie - mówi Marta Grzesica, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród Piaski. - Jak tylko dowiedzieliśmy się, że można starać się o granty na ochronę dziedzictwa kulturowego, podjęliśmy decyzję o wypełnieniu i wysłaniu wniosku do Warszawy. Po kilku dniach otrzymaliśmy odpowiedź a w raz nią pieniądze na realizację projektu. Suma jaka została nam przyznana to czternaście tysięcy sześćset złotych, ponieważ o takiej kwocie mówił przygotowany kosztorys. W ten sposób zabezpieczymy obrazy, relikwie oraz zabytki sztuki sakralnej przed kradzieżą i pożarem.

Nowoczesny system monitorujący zabytkowy kościół będzie składał się z kilku czujników przeciwpożarowych oraz systemu alarmowego i zabezpieczającego przed kradzieżą.

- Od siedemnastu lat zajmujemy się ochroną techniczną osób oraz mienia i kościół w Chruszczobrodzie nie jest pierwszym kościołem, w którym pojawi się tego typu zabezpieczenie - dodaje Tadeusz Jękosz, właściciel firmy Nowinex z Jaworzna. - Cały system znajduje się wewnątrz kościoła, zabezpiecza jednocześnie wszystkie newralgiczne miejsca. My natomiast jako firma mamy swoją stację monitorowania, która przez całą dobę czuwa nad bezpieczeństwem obiektu. Jednocześnie, w momencie jakiegokolwiek zdarzenia na terenie przez nas obserwowanym w ciągu kilku sekund powiadamiamy pobliskie jednostki policji oraz straży pożarnej. Tym samym także sami wyruszamy na miejsce zdarzenia.

Prace nad system monitorującym parafię jeszcze trwają i mają zakończyć się dopiero pod koniec miesiąca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto