Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z fotoradarem przy DK 78 w Porębie?

DRAPA
Co z fotoradarem przy DK 78 w Porębie? Tym urządzeniem interesował się już m.in. Emil Rau, znany jako łowca fotoradarów.
Co z fotoradarem przy DK 78 w Porębie? Tym urządzeniem interesował się już m.in. Emil Rau, znany jako łowca fotoradarów. Mariusz Kapała (Gazeta Lubuska)
Co z fotoradarem przy DK 78 w Porębie?: Fotoradar raczej nie zniknie z porębskiego odcinka drogi krajowej nr 78. Po zapoznaniu się z bieżącą sytuacją finansową gminy, nowy burmistrz - Ryszard Spyra twierdzi, że nie może pozbawić gminy dodatkowych wpływów w tak trudnej sytuacji.

Co z fotoradarem przy DK 78 w Porębie?

Nowy burmistrz zapoznał się już z sytuacją finansową. Wygląda na to, że Poręba nie może sobie pozwolić na rezygnację z fotoradaru.

- Decyzję podejmę w ciągu kilku dni, ale najprawdopodobniej fotoradar nadal będzie ustawiany przy DK 78. Nie mogę pozbawić gminy wpływów do budżetu, kiedy staramy się domknąć budżet na 2015 rok - tłumaczy burmistrz.
To może być niezbędny zastrzyk finansowy, ponieważ w Porębie zakładają, że wpływy z mandatów wystawianych przez straż miejską, w której pracuje obecnie czterech strażników (razem z komendantem) wyniosą 1 milion 400 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na drogi i poprawę bezpieczeństwa w mieście.

Tymczasem sytuacja finansowa Poręby jest fatalna. Projekt budżetu przygotowany jeszcze przez poprzedniego burmistrza został negatywnie oceniony przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Katowicach. Teraz w Urzędzie Miejskim czekają na ocenę nowego projektu, a już wiadomo, że przewidziano w nim sporo cięć.

O połowę zmniejszono między innymi środki na komunikację miejską, co sprawia, że mieszkańcy muszą liczyć się z likwidacją niektórych kursów autobusów. Burmistrz ze względu na trudną sytuację finansową zrezygnował także ze służbowego telefonu.

- Czeka nas jeszcze cała seria działań, które mają generować oszczędności - dodaje burmistrz Ryszard Spyra, jasno dając do zrozumienia, że nie może pozwolić sobie na rezygnację z fotoradaru.

Tymczasem tuż po wyborach wielu miało nadzieję, że urządzenie robiące fotki kierowcom, przekraczającym prędkość w Porębie, nie będzie się już pojawiało na tej ruchliwej trasie. Sam burmistrz zapowiadał wtedy zwiększenie zakresu zadań strażników miejskich oraz analizę wpływów do budżetu wynikających z ustawiania fotoradaru.

- Nie rzucam słów na wiatr i przyjrzę się wpływom do budżetu związanym z fotoradarem - zapewniał Ryszard Spyra. - Porównam te dane do tego, ile kosztuje nas utrzymanie straży miejskiej. Zwrócę się również do policji o dane, które pokażą mi czy w Porębie rzeczywiście poprawiło się bezpieczeństwo. Już w tej chwili mogę powiedzieć, że zwiększy się zakres zadań strażników miejskich. Uważam, że nie mogą jedynie zajmować się fotoradarem, tylko powinni przede wszystkim realizować zadania ustawowe, czyli chronić życie i zdrowie mieszkańców oraz dbać o porządek i bezpieczeństwo w miejscach publicznych. Jeśli chodzi o sam fotoradar, to nie znam jeszcze dokładnie sytuacji finansowej miasta. Jako radny opozycyjny oceniałem ją jako złą. Jako dobry gospodarz będę musiał przeanalizować każde pieniądze, które trafiają do budżetu - mówił po wygranych wyborach Ryszard Spyra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto