Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobić po gimnazjum? Można się poradzić fachowca

Patryk Drabek
Gimnazjaliści muszą teraz podjąć ważną decyzję.
Gimnazjaliści muszą teraz podjąć ważną decyzję. ARC
Uczniowie m.in. z terenu naszego powiatu mają twardy orzech do zgryzienia. Która szkoła ponadgimnazjalna jest dla nich najlepsza?

Dla uczniów, którzy w tym roku kończą gimnazjum nadchodzą trudne dni. Nie generalizując i precyzując, przynajmniej dla tych, którzy nie bardzo wiedzą jaką zawodową drogą mają w swoim życiu podążyć. Wybór szkoły ponadgimnazjalnej wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych decyzji, a rozwiązanie wybrane już na tym etapie może mieć wpływ na całe życie młodego człowieka.

Jak wynika z danych Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zawierciu około 1200 uczniów z całego powiatu zastanawia się w tym roku nad dalszą trasą edukacyjnej ścieżki. - Kwestia wyboru szkoły zależy od gimnazjalisty, w zależności od tego czy miałoby to być liceum, a później studia, technikum czy też szkoła zawodowa - mówi Jerzy Muc, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zawierciu. - W tej chwili prowadzony jest nabór elektroniczny na rok szkolny 2011/2012 i można zauważyć, że więcej uczniów z naszego powiatu wybiera jednak technikum, a nie liceum. Taki stan obserwujemy zresztą już od 2-3 lat. W technikach i zasadniczych szkołach zawodowych tworzymy obecnie o około 4 więcej oddziałów klasy pierwszej niż w liceach ogólnokształcących. Przekładając jeden oddział na średnio 32 osoby, to mówimy tutaj o około 130 uczniach. Jedyny problem to niewielu chętnych do zasadniczych szkół zawodowych. Z czego wynika mniejsze zainteresowanie? Przede wszystkim z opinii rodziców, którzy uważają, że są to już najgorsze placówki, co nie jest prawdą, ponieważ uczeń, który kończy taką szkołę, ma konkretny zawód - zaznacza Jerzy Muc.

Co jeśli jednak nadal nie wiemy, na którą placówkę się zdecydować? W Zawierciu znaleźliśmy na szczęście osobę, która na podstawie predyspozycji ucznia może mu doradzić jaki zawód i szkołę powinien wybrać. Wystarczy udać się lub zadzwonić (tel. 32 670 50 60 lub 61) do Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego przy ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej 24. - Na podstawie różnych ankiet, testów i spotkań grupowych podpowiadam uczniom, którą szkołę mogliby dla siebie wybrać. Informuje ich jakie są nowe kierunki i zawody, a młodzi ludzie mogą wypełniać te ankiety np. na rożnych stronach internetowych, które im podaje. Jeśli gimnazjalista powie mi czym się interesuje, to już w jakiś sposób będę go mogła ukierunkować - tłumaczy Katarzyna Kostrzejowska, doradca zawodowy w PCKZ w Zawierciu.

Może ona podpowiedzieć nie tylko uczniom gimnazjów, ale także ze szkół ponadgimnazjalnych z całego powiatu. Z doradcą można się umówić na spotkanie, a niebawem wystartuje strona internetowa, z której będą mogli korzystać wszyscy uczniowie.
- Już od 2002 roku starałem się o to, by można u nas zatrudnić doradcę zawodowego i udało się to zrealizować pięć lat później. Warto wspomnieć, że mam już zgodę na zatrudnienie jeszcze jednego doradcy zawodowego, a docelowo ma ich pracować czterech. W ten sposób stworzylibyśmy ośrodek doradczy podobny do tego w Zabrzu - podkreśla Witold Cholewka, dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego w Zawierciu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto