Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej dzieci na oddziale ortopedii – lato sprzyja urazom. Specjaliści ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach apelują do rodziców

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
- Jazda na rowerze i hulajnodze niestety sprzyja urazom, niekiedy bardzo poważnym. Wiąże się to z ogromnym problemem dla dziecka. Oprócz samego urazu, dziecko poddane jest ogromnemu stresowi. Pobyt w szpitalu, leczenie operacyjne, rehabilitacja to dla małego pacjenta bardzo trudne przeżycia – podkreśla dr Łopata.
- Jazda na rowerze i hulajnodze niestety sprzyja urazom, niekiedy bardzo poważnym. Wiąże się to z ogromnym problemem dla dziecka. Oprócz samego urazu, dziecko poddane jest ogromnemu stresowi. Pobyt w szpitalu, leczenie operacyjne, rehabilitacja to dla małego pacjenta bardzo trudne przeżycia – podkreśla dr Łopata. Pixabay
Oddział ortopedii dziecięcej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach działa zaledwie od 5 miesięcy, a w tym czasie udzielono aż 2 tys. porad w ramach izby przyjęć. Przeprowadzono również przeszło 200 operacji. - Trzeba pamiętać, że pobyt w szpitalu, leczenie operacyjne, rehabilitacja to dla małego pacjenta źródła stresu i bardzo trudne przeżycia – podkreśla dr Piotr Łopata, ordynator oddziału. Szczególnie dużo młodych pacjentów jest przyjmowanych w okresie letnim. Lekarze apelują do rodziców o ostrożność i opiekę nad pociechami w trakcie zabawy.

Coraz więcej dzieci na oddziale ortopedii w Gliwicach – lekarze apelują do rodziców

Oddział ortopedii dziecięcej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach zajmuje się przede wszystkim urazami. Jest ich szczególnie dużo w okresie letnim.

- W okresie wakacyjnym, gdy aktywność dzieci jest większa, urazy występują częściej. Są to urazy od drobnych stłuczeń i skręceń po ciężkie złamania i uszkodzenia ciała – mówi dr Piotr Łopata.

Ordynator podkreśla, że pewne rodzaje aktywności fizycznej mogą być szczególnie niebezpieczne.

- Jazda na rowerze, hulajnodze i trampoliny niestety sprzyjają urazom, niekiedy bardzo poważnym. Wiąże się to z ogromnym problemem dla dziecka. Oprócz samego urazu, dziecko poddane jest ogromnemu stresowi. Pobyt w szpitalu, leczenie operacyjne, rehabilitacja to dla małego pacjenta bardzo trudne przeżycia – podkreśla dr Łopata.

Jak dodaje, specjaliści z Gliwic dokładają wszelkich starań, by pobyt małego pacjenta w szpitalu był jak najkrótszy i jak najmniej traumatyzujący. Jednak bardzo dużo w tej kwestii zależy od rodziców i opiekunów dzieci.

- Apelujemy szczególnie do rodziców i opiekunów, aby pamiętali, że aktywność dzieci jest bardzo duża, to naturalny etap, gdy człowiek chce poznawać świat, doświadczać, próbować nowych rzeczy. Prosimy, aby dzieci zawsze ubierały kaski do jazdy na rowerze czy na rolkach. To najprostsza ochrona przez urazami głowy, które mogą mieć bardzo poważne skutki – zwraca się do rodziców ordynator Łopata.

Równie ważne jest korzystanie z ochraniaczy na łokcie i kolana. Dzięki nim skutki ewentualnego urazu na pewno będą łagodniejsze. Dr Łopata podkreśla również, że wiele urazów, nieraz bardzo poważnych, powstaje podczas zabawy na trampolinach. Dlatego bardzo ważne jest, by najmłodsi korzystali z tych urządzeń pod opieką dorosłych.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto