Spis treści
Ile zakażeń koronawirusem potwierdził dzisiaj raport MZ?
Od 4 marca 2020 roku w Polsce zdiagnozowano łącznie 6 568 634 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. W tym czasie z powodu COVID-19 zmarło 119 824 osób. W ciągu minionej doby wykonano w Polsce 4 686 testów na obecność koronawirusa, z czego 2 454 dało wynik pozytywny.

Minionej doby stwierdzono 2 381 zakażeń koronawirusem, w tym 1 662 nowe infekcje i 719 ponowne. Zmarło 5 osób, tyle samo co dzień wcześniej. Wyłącznie z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast 4 pacjentów miało choroby współistniejące.
Zobacz: Kawa wspomaga ochronę przed koronawirusem
Pomimo rosnącej liczby zakażeń Ministerstwo Zdrowia nie planuje na razie wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek ochronnych w przychodniach, szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia. Jak zapewnia MZ w odpowiedzi na zapytanie o tę kwestię, „na bieżąco monitorujemy sytuację”:
Przy aktualnej liczbie zakażeń nie ma takich planów. Obecnie przepisy żadnej z ustaw ani żadnego rozporządzenia nie nakładają obowiązku noszenia maseczek – zapewnia MZ w informacji przekazanej Stronie Zdrowia.
Zakaz odwiedzin w szpitalach z powodu COVID-19
Wzrost zakażeń koronawirusem i przypadki COVID-19 wśród pacjentów szpitali sprawiły, że kolejne placówki ograniczają lub zakazują wizyt odwiedzających, a nawet wstrzymują przyjęcia pacjentów.
Taka sytuacja panuje już w wielu regionach. Ograniczenia wizyt obowiązuje w szpitalach w Wielkopolsce: w Puszczykowie, Gostyniu, Obornikach, Koninie, Puszczykowie, Wrześni i Ostrowie Wielkopolskim.
W szpitalu w Ostrowie Wlkp. COVID-19 wykryto u 17 pacjentów. W komunikacie z 22 listopada 2023 r. poinformowano, że „z przyczyn epidemiologicznych wstrzymuje się do odwołania odwiedziny w oddziałach internistycznym, internistycznym izolacyjnym, laryngologicznym, geriatrycznym. W oddziale medycyny paliatywnej przy łóżku pacjenta przebywać może tylko jedna osoba bez objawów infekcji”.
Wizyt zakazano natomiast na niektórych oddziałach Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, a także w Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu na oddziałach hematologii, onkologii klinicznej i urologii.
Ograniczenia odwiedzin do dwóch godzin dziennie dotyczą natomiast innych oddziałów Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu, jak również Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wstrzymano planowe przyjęcia pacjentów do Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie, do odwołania wstrzymano też odwiedziny chorych.
Gdzie jest najwięcej zachorowań na COVID-19 w Polsce?
Najwięcej zakażeń przybyło ponownie w województwie mazowieckim (344 przypadki). Potwierdzone przypadki nowych zakażeń koronawirusem z podziałem na województwa:
- dolnośląskie – 115,
- kujawsko-pomorskie – 187,
- lubelskie – 209,
- lubuskie – 77,
- łódzkie – 99,
- małopolskie – 166,
- mazowieckie – 344,
- opolskie – 42,
- podkarpackie – 135,
- podlaskie – 142,
- pomorskie – 94,
- śląskie – 196,
- świętokrzyskie – 71,
- warmińsko-mazurskie – 117,
- wielkopolskie – 227,
- zachodniopomorskie – 145.
Przeczytaj także: Nowa szczepionka od 6 grudnia w Polsce
Ile osób jest zaszczepionych przeciw wirusowi SARS-CoV-2?
Zgodnie z danymi opublikowanymi 28 listopada 2023 r. w pełni zaszczepiono w naszym kraju 22 649 425 osób. Podano 15 201 828 dawek przypominających. Zgłoszono 18 611 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Podana dziś dzienna liczba szczepień wynosi 90.
Zdrowie całej rodziny pod kontrolą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?