Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czemu drogowcy w Zawierciu i powiecie nie nadążają?

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Centrum Włodowic.
Centrum Włodowic. Bartosz Żołnierczyk/ Polska Press
Mieszkańcy Zawiercia i powiatu często narzekają na stan dróg w trakcie trwania zimy, a szczególnie podczas intensywnych opadów śniegu. Za ich stan odpowiedzialnych jest kilka podmiotów, w zależności od rodzaju drogi. Na trenie Zawiercia występują drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne, za których stan odpowiedzialny jest inny zarządca. Miasto Zawiercie w Akcji Zima ma 209 km dróg do utrzymania. Za ich odśnieżanie w zimę odpowiedzialne jest Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zawierciu. Za drogi krajowe odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach, w Zawierciu to DK 78. Za drogi powiatowe i wojewódzkie odpowiedzialne jest Centrum Usług Wspólnych w Zawierciu, które ma do odśnieżenia prawie 500 km dróg. Poprosiliśmy o komentarz przedstawicieli PUK i CUW w Zawierciu o komentarz odnośnie ich pracy w Akcji Zima.

Drogi gminne w Zawierciu

PUK w Zawierciu ma do odśnieżenia 209 km dróg, z czego 50 km to drogi nieutwardzone. Jednostka dysponuje 11 sprzętami, biorącymi udział bezpośrednio w Akcji Zima. Przedsiębiorstwo pracuje według operatu zimowego, dokumentem regulującego zakres i sposób utrzymania nie tylko zimowego dróg, ale także chodników, placów oraz innych terenów im przyległych. Akcja Zima w PUK Zawiercie zaczyna się z dniem 1 października, a kończy 31 marca i wtedy jednostka jest w pełnej gotowości, co nie oznacza, że jeśli po tym terminie spadnie śnieg, to drogowcy nie będą pracowali.

- Przedsiębiorstwo śledzi na bieżąco prognozy pogody z różnych miejsc, a nasi pracownicy mają 3 zmiany, według grafiku, aby zachowana była ciągłość odśnieżania. Monitorujemy sytuacje na bieżąco i robimy wszystko, aby w stopniu maksymalnym, likwidować uciążliwości dla mieszkańców. Mamy należyte zapasy soli oraz 11 sprzętów biorących bezpośrednio udział w Akcji Zima. Odśnieżamy także w sposób ręczny mostki, schody, przystanki, wiaty przystankowe na terenie miasta, to te miejsca, które zgodnie z obowiązującymi przepisami, wchodzą w zakres naszej odpowiedzialności. Nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, że to my odśnieżamy chodniki miejskie, ale nie te, które należą do posesji prywatnej, spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej, zarządcy posesji czy jednostek miejskich. Prosimy o wyrozumiałość, ponieważ w przypadku intensywnych opadów nie jesteśmy w stanie być jednocześnie w każdym miejscu. Jeżeli ciągle pada śnieg, te efekty odśnieżania mogą być nie widoczne - komentuje Jacek Latko, prezes PUK w Zawierciu.

Za drogi wojewódzkie, krajowe i powiatowe odpowiedzialni są inni zarządcy. Na ich działania przeznaczone są inne środki publiczne, więc zarządza dróg gminnych, nawet jeśli z dobrej woli, chciałby odśnieżyć te drogi, nie może tego zrobić, bo nie pozwala mu na to prawo.

- Przykładem tego jest ulica Paderewskiego, która jest drogą krajową i pomimo, że jest to najruchliwsza droga w mieście, nie możemy nic tam odśnieżyć. Innym przykładem jest ulica Krzywa, która jest ulicą miejska i tam nasz pług może ją odśnieżyć, natomiast przejeżdżając przez ulicę Blanowską, musi podnieść pług, bo ta droga należy już do innego zarządczy, który ma na to własne środki. Mieszkaniec niekoniecznie może o tym wiedzieć. Trzeba po prostu w odniesieniu do konkretnej drogi, zawiadomić właściwego zarządcę. Chcemy, aby mieszkańcy, mieli świadomość, że nawet przy naszej jak największej chęci, nie możemy wkraczać w obszar, który nie należy do nas, bo byłoby to łamanie prawa - dodaje Jacek Latko.

PUK w Zawierciu według operatu zimowego zaczyna odśnieżać drogi od centrum Zawiercia i jeździ następnie po poszczególnych dzielnicach.

Drogi wojewódzkie i powiatowe w Zawierciu

Centrum Usług Wspólnych w Zawierciu odpowiedzialne jest za drogi wojewódzkie i powiatowe na terenie powiatu zawierciańskiego. Łączna ich długość to prawie 500 km. Przy tak intensywnej zimie, podmiotowi, nie wystarcza ilość posiadanego sprzętu i pracowników. Zgodnie z obowiązującym prawem pierwszeństwo w kolejności mają w odśnieżaniu przez CUW w Zawierciu drogi wojewódzkie, potem w zależności od natężenia ruchu na nich, drogi powiatowe.

- Cały czas pracujemy i walczymy ze śniegiem. Przy intensywnej zimie ilość posiadanego przez nas sprzętu i ludzi nie wystarcza na tak duży obszar, jakim jest powiat zawierciański. Przy umiarkowanej zimie jesteśmy w stanie strategicznie dobrze dbać o odśnieżanie dróg wojewódzkich i powiatowych. My obsługujemy prawie 500 km dróg. Pracownicy na bieżącą są wysyłani do miejsc zgłaszanych przez mieszkańców. Na bieżąco monitorujemy komunikaty pogodowe. Zgodnie z przepisami musimy zacząć odśnieżanie od dróg wojewódzkich, potem następnie odśnieżane są drogi powiatowe, w zależności od natężenia ruchu na danej drodze. Dla mieszkańców nie jest ważne czy ich droga jest w pierwszej, czy drugiej kolejności, chcą po prostu mieć ją odśnieżoną. Musielibyśmy mieć przynajmniej trzykrotnie więcej sprzętu i pracowników, aby w przypadku intensywnej zimy dotrzeć i odśnieżać drogi w sposób, który by się oczekiwało. Nawet jeśli zatrudnić by tych pracowników i kupić więcej sprzętu, to co potem z nimi zrobić, gdy po tygodniu, dwóch, następuje ocieplenie i warunki są umiarkowane - informuje CUK w Zawierciu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto