Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czemu przy granicach Zawiercia i miejscowości powiatu umieszczone są tablice o ptasiej grypie?

OPRAC.:
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk/ Dziennik Zachodni
Ptasia grypa to intensywnie zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100 %. Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany.

Gdzie w powiecie zawierciańskim ptasia grypa?

W powiecie zawierciańskim przypadki choroby wykryto w Zawierciu, w gminie Łazy w miejscowościach: Grabowa, Hutki-Kanki, Kuźnica Masłońska, Mitręga, Niegowonice, Niegowoniczki, Rokitno Szlacheckie, w gminie Ogrodzieniec miejscowości: Fugasówka, Markowizna oraz na obszarze gminy Poręba.

Jak dochodzi do zakażenia?

Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

Wirusy wywołujące grypę ptaków są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę (wirus ginie w temperaturze 70⁰C), dlatego nie ma podstaw do uznania, by możliwe było zakażenie ludzi w drodze konsumpcji mięsa i produktów drobiowych poddanych obróbce termicznej (m.in. jaj).

Czy człowiek może się zarazić?

Ptasia grypa w obecnej formie stanowi małe zagrożenie dla zdrowia człowieka, chyba że trafi na organizm osłabiony lub wycieńczony. Jednak nie należy lekceważyć zagrożenia, jakie niesie ptasia grypa. Trzeba pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny, unikać bezpośredniego kontaktu z chorym lub padłym ptactwem. Dotąd nie odnotowano epidemii choroby wśród ludzi.

Ptasia grypa u ludzi wywołuje objawy podobne do tych spowodowanych zwykłą grypą:
- gorączka,
- kaszel,
- ból gardła,
- bóle mięśni, stawów,
- zapalenie spojówek,
- ataksja.

W ciężkich przypadkach może także powodować problemy z oddychaniem oraz prowadzić do zapalenia płuc. W Polsce wykryto około 30 ognisk ptasiej grypy, jej rozpowszechnianie może przełożyć się na wzrost cen drobiu i jaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto