Czy wróci Młodzieżowa Rada Miasta Zawiercie? Mieszkańcy chętnie podpisali się pod pomysłem

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Dzięki nim będzie szansa na przywrócenie Młodzieżowej Rady Miasta Zawiercie.
Dzięki nim będzie szansa na przywrócenie Młodzieżowej Rady Miasta Zawiercie. Mateusz Gwóźdź
W 2019 roku przestała istnieć Młodzieżowa Rada Miasta Zawiercie. Wywołało to spore oburzenie nie tylko wśród młodzieży, ale szerokiej grupy mieszkańców miasta. Wszystko wskazuje na to, że rada może powrócić do Zawiercia. Zebrano odpowiednią ilość podpisów i szanse na przywrócenie tej organizacji rosną.

Młodzi zebrali podpisy, by przywrócić Młodzieżową Radę Miasta Zawiercie

Po blisko dwóch latach od jej rozwiązania, rosną szanse na przywrócenie Młodzieżowej Rady Miasta w Zawierciu. Wszystko co mogą, robią w tym kierunku oczywiście młodzi. Można było ich spotkać w miniony weekend na terenie miasta z długimi listami i prośbą o podpisy. Są one potrzebne, by w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, przedstawić Radzie Miasta Zawiercie projekt utworzenia na nowo Młodzieżowej Rady Miasta.

- Młodzieżowa Rada Miasta funkcjonująca z powodzeniem w latach 2015-2019 niestety została zlikwidowana. Młodzi w odpowiedzi na to utworzyli wiele nowych inicjatyw, takich jak Zawierciańskie Forum Młodzieży, jednak przez przez cały czas marzyli o reaktywacji ich Rady. Ostatnio wreszcie pojawiła się na to szansa. Grupa młodych ludzi z Zawiercia, działając w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, utworzyła projekt przywrócenia Młodzieżowej Rady. Cały proces inicjatywy opiera się na zebraniu określonej ilości podpisów mieszkańców pod projektem, a następnie na złożeniu go do rozpatrzenia przez Radę Miasta. W naszym przypadku wymagana liczba podpisów wynosiła 300. Zbieraliśmy je przez ostatni weekend, a przy okazji odbyliśmy wiele wspólnych rozmów z mieszkańcami - powiedział nam Mateusz Gwóźdź z Zawierciańskiego Forum Młodzieży.

Udało się zebrać wszystkie podpisy

By ruszyć dalej potrzebowali 300 podpisów mieszkańców Zawiercia. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem - w zaledwie kilka dni uzupełnili listy niezbędnymi podpisami. Podpisywali się starsi i młodsi, kibicując tym samym, by młodzież znów mogła aktywnie uczestniczyć w życiu politycznym miasta. Kolejne decyzje będą należały do radnych Rady Miasta Zawiercie.

- Jesteśmy zachwyceni tym, jak wspaniale nasza inicjatywa została przyjęta przez zawiercian, ten pozytywny odbiór zmotywował nas do dalszego działania. Teraz przyszła pora na przedłożenie projektu Radzie, która powinna go rozpatrzyć na następnej sesji i w drodze głosowania zdecydować o tym, czy wprowadzić projekt w życie, czy nie - jednak tu nie kończy się rola nasza i mieszkańców. Każdy wyraz wsparcia dla naszej inicjatywy, każde miłe słowo lub udostępniony materiał promocyjny jest na wagę złota, ponieważ oddaje to, jak bardzo zawiercianom zależy na przywróceniu MRM - dodaje.

Młodzieżowe Rady Miasta funkcjonują już od nawet kilkunastu lat w wielu miastach w województwie śląskim, ale i w całej Polsce. Są ważne, ponieważ dają młodzieży realny wpływ na funkcjonowanie władzy w samorządzie - posiadają inicjatywę uchwałodawczą. Są blisko młodzieży, a więc znają ich wszystkie ważne problemy, o których mogą informować wyższe organy w gminie. Dodatkowo, Młodzieżowe Rady Miasta często są także organizatorami wielu wydarzeń edukacyjnych, nie tylko dla młodzieży, czy wielu ciekawych imprez w miastach.

- Mamy wielką nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się przywrócić MRM, ponieważ daje ona młodzieży wiele możliwości do działania i samorozwoju, szczególnie w świetle wprowadzonej ostatnio nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Posiada inicjatywę uchwałodawczą, pozwala wyłonić jednostki najbardziej zaangażowane w życie miasta w procesie demokratycznych wyborów, a także uświadamia, na jakiej zasadzie działają samorządy. Szansa na jej przywrócenie jest wielką okazją dla miejscowej młodzieży, więc jesteśmy zdeterminowani i wysyłamy jasny przekaz - Młodzi chcą działać - mówi Mateusz.

Podatek od psa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie