Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do zawierciańskich policjantów zgłasza się coraz więcej osób, które zostały oszukane przez internet

OPRAC.:
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
zdjęcie ilustracyjne.
zdjęcie ilustracyjne. pexels.com
Zakupy w internecie to dla wielu osób wygodna opcja. Nie wychodząc z domu, można praktycznie kupić wszystko. Wiele produktów w sieci, oferowanych jest po niższej niż w stacjonarnych sklepach cenie. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się zwieść kuszącym propozycjom. Dokładnie sprawdźmy ofertę, żeby nie kupić „kota w worku”.

Oszustwa internetowe na terenie Zawiercia i powiatu

W internecie pojawia się coraz więcej serwisów aukcyjnych i portali ogłoszeniowych. Część sprzedawców w dobie pandemii, rozpoczęło także działalność internetową. Produkty do sprzedaży wystawiają sklepy internetowe, ale też osoby prywatne. W sieci można kupić rzeczy nowe i używane. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Łatwość dostępu do towarów sprawia, że internetowe zakupy cieszą się ogromną popularnością. Warto jednak podejść do tematu poważnie i dokładnie sprawdzić swojego kontrahenta, żeby nie dać „nabić się w butelkę”.

- Do zawierciańskich policjantów wciąż zgłaszają się osoby, które zostały oszukane. Pokrzywdzeni albo nie otrzymali zakupionego towaru, albo okazał się on niezgodny z opisem. Również sprzedający w sieci nie są bezpieczni. Zdarzają się i takie sytuacje, że oszust przesyła link do strony, poprzez którą można dokonać płatności za zakupiony towar. Klient kierowany jest na stronę, na której ma podać numer karty płatniczej i inne niezbędne do logowania w bankowości elektronicznej dane. Dzięki temu przestępca ma już dostęp do konta i zgromadzonych na nim środków pieniężnych. To przykładowe działanie sprawców, którzy wykorzystują sieć do kradzieży pieniędzy. Można ustrzec się przed nieuczciwymi kontrahentami, stosując kilka podstawowych zasad! -przestrzega mł. asp. Marta Wnuk, oficer prasowy KPP w Zawierciu.

Przydatne zasady bezpiecznych zakupów internetowych:

  • Ograniczone zaufanie do sprzedającego – zanim dokonasz wpłaty, zapoznaj się z opiniami na temat sprzedającego. Sprawdź, jak długo zajmuje się daną działalnością, czy jest ona zarejestrowana i czy dane teleadresowe są prawdziwe. Napisz maila lub zadzwoń, aby potwierdzić, że to rzeczywisty kontakt ze sprzedawcą. Może okazać się, że sprzedający dopiero rozpoczyna swoją działalność, stąd brak jest na jego profilu jakichkolwiek komentarzy. Bądźmy w takiej sytuacji szczególnie ostrożni.
  • Zakupy wyłącznie na akcjach – Nie kupujmy żadnych przedmiotów poza aukcjami. Pamiętajmy, że zarówno kupujący, jak i sprzedający mają swoje prawa, których dochodzenie w przypadku transakcji poza aukcją, może być utrudnione.
  • Wybierz znane i sprawdzone sklepy internetowe lub portale aukcyjne - dzięki temu będziesz mieć zapewnione ubezpieczenie dokonywanych transakcji. Będziesz mógł również ubiegać się o „wsparcie” portalu przy roszczeniach względem drugiej strony.
  • Ustal, czy towar możesz odebrać osobiście lub dokonać płatności przy odbiorze – Zdarza się, że nieuczciwi sprzedający nie chcą przekazywać bezpośrednio sprzedanych towarów. Nie godzą się również na płatność przy odbiorze. Obawiają się, że w przypadku sprawdzenia towaru przez kupującego, transakcja może nie dojść do skutku.
  • Kupuj, korzystając ze swojego sprzętu – unikaj i to nie tylko podczas internetowych zakupów korzystania z obcego sprzętu np. w kawiarenkach internetowych lub ogólnodostępnych sieci WiFi. Nie udostępniajmy także loginu i hasła do swojego konta.
  • Zwróć uwagę na cenę towaru – bardzo niska cena towaru, który na co dzień ma znacznie wyższą wartość, powinna wzbudzić naszą czujność. „Super promocje”, „niepowtarzalne okazje” i „mega obniżki” często okazują się podstawowym narzędziem oszustów.
  • Nie kupuj kota w worku - nie widziałeś towaru, to nie płać za niego – dokładnie zapoznaj się z ofertą i opisem produktu. Sprawdź, czy zdjęcie przedstawione na aukcji, rzeczywiście przedstawia oferowany przedmiot, czy jest to zdjęcie poglądowe. Wybierz metodę płatności „przy odbiorze”. Będziesz mógł wtedy obejrzeć towar w obecności dostawcy i zgłosić ewentualne niezgodności.
  • Zachowaj korespondencję ze sprzedającym – może okazać się ona bardzo potrzebna, szczególnie w przypadku nieuczciwego kontrahenta.
  • Nie korzystaj z linków do ofert przesłanych drogą mailową lub SMS-em – może być to sposób przekierowania klienta na stronę innego niż interesującego nas sklepu. Może być to również próba wyłudzenia danych, potrzebnych do logowania. Sprawdź połączenie, zanim zapłacisz kartą – zamknięta kłódka to symbol potwierdzający, że połączenie jest bezpieczne. Sprawdź to, zanim rozpoczniesz płatność kartą kredytową.
  • Zabezpieczaj komputer programem antywirusowym, antyszpiegowskim i Firewallem. Można takie oprogramowanie legalnie ściągnąć z sieci i zainstalować. Uchroni to komputer przed wirusami i programami hakerskimi. Firewall zablokuje natomiast próby włamania się z sieci do komputera.
  • Dokładnie przyglądaj się adresom stron banków, z których korzystasz w sieci. Adres wpisz sam. Nie korzystaj z przesłanych przez kogokolwiek linków, które mogą kierować do stron oszustów, łudząco podobne do tych prawdziwych.
  • Nikomu nie podawaj numerów kart płatniczych, kodów PIN, czy innych danych niezbędnych do logowania w bankowości elektronicznej. Próby ich wyłudzenia należy bezzwłocznie zgłosić w banku. Warto także zainstalować tzw. oprogramowanie antyphishingowe, które wychwytuje fałszywe strony.
  • Nie otwieraj maili od nieznanych adresatów. Nie otwieraj przesyłanych w takich wiadomościach, czy SMS-ami linków. Mogą prowadzić do niebezpiecznych stron lub programów.
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Zwróć uwagę, czy na dole strony znajduje się symbol zamkniętej kłódki, a adres zaczyna się od "https".
  • Przyglądaj się adresom stron, na które wchodzisz. Czy rzeczywiście jest to adres danego sklepu internetowego, portalu aukcyjnego, czy też usługi świadczonej przez dany serwis? Pojawiająca się w adresie strony nazwa danego portalu internetowego nie świadczy o jego poprawności. Spróbuj samodzielnie wejść na daną stronę, wpisując adres w oknie przeglądarki. Możesz w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające np. sklepy, czy serwisy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto