18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dunkierka, czyli szersze spojrzenie na wielką ewakuację

Paweł Kontek
fot. Materiały prasowe.
Jedno z największych starć pomiędzy wojskami hitlerowskich Niemiec a aliantami podczas pierwszych lat II wojny światowej kojarzy się przede wszystkim z ewakuacją, która w późniejszym okresie uratowała Wielką Brytanię. Hugh Sebag-Montefiore proponuje nieco inne spojrzenie na temat bitwy pod Dunkierką.


Aby zyskać szerszą perspektywę dla ewakuacji Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego z Francji, autor cofa się w czasie do roku 1938. Miesiąc po miesiącu opisuje wspólne działania, szkolenie i relacje pomiędzy aliantami. Nie waha się nawet analizować morale w armii obu sojuszników oraz precyzyjnie nakreśla działanie wywiadu wojskowego. Następnie historyk koncentruje się na ruchach wojsk tuż przed niemieckim atakiem, by z czasem przejść do meritum, czyli przebiegu bitwy.

Wiele książek o historii traci bezpowrotnie swój czar, kiedy czytelnik zachęcony tematyką zaczyna gubić się w gąszczu nazwisk, dat oraz odwołań do innych, podobnych rozpraw naukowych. W książce „Dunkierka. Walka do ostatniego żołnierza” wszystko wydaje się być na swoim miejscu. Fragmenty wspomnień, listów, autentyczne meldunki oraz szkic tła politycznego pomagają kompleksowo odtworzyć scenariusz zdarzeń. Ukazują je z różnych punktów widzenia zarówno na podstawie spostrzeżeń szeregowych żołnierzy jak i dowództwa. Pozwala to odnaleźć w dużym wydarzeniu historycznym posmak anegdoty, osobistego dramatu, a miejscami nawet humorystycznej przypowiastki.

Każde wydarzenie: ruchy wojsk, sylwetki kluczowych dowódców wojskowych, sytuacje z salonów, sztabów i okopów są zobrazowane ze znawstwem i ogromną dbałością o źródła i szczegóły. Książka zawiera też mnóstwo ilustracji przedstawiających osoby dramatu oraz mapy z zaznaczonymi ruchami wojsk podczas kolejnych faz tej gigantycznej operacji wojskowej.

Pomijając fakt, czy zgadzamy się z Hugh Sebag-Montefiore w sprawie znaczenia bitwy pod Dunkierką, czy nie, z książką warto się zapoznać nie tylko, by zajrzeć za kulisy całej akcji, ale także ze względu na klimat polityczny panujący w Europie przed inwazją Hitlera na Francję. Obserwacje autora poparte materiałami źródłowymi są naprawdę cenne i stanowią bardzo dobre uzupełnienie dla niejednego podręcznika z historii.


Hugh Sebag-Montefiore, Dunkierka.Walka do ostatniego żołnierza
Dom Wydawniczy REBIS, liczba stron 776, cena 59.90 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto