Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duża wataha wilków na Jurze! Mieszkańcy wsi Pradła pod Zawierciem widzieli 10-12 osobników. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
We wsi Pradła, w powiecie zawierciańskim, widziano watahę wilków.
We wsi Pradła, w powiecie zawierciańskim, widziano watahę wilków. FB Zawiercie 112
ŚLĄSKIE. Mieszkańcy wsi Pradła, w powiecie zawierciańskim, nie mogą narzekać na nudę. Do internetu trafił filmik, na którym widzimy watahę wilków, złożoną z ok. 10 - 12 osobników. Jak informują mieszkańcy, wilki zamieszkują tę okolicę od dawna. Przypominamy, że zwierzęta od 25 lat są w Polsce pod ścisłą ochroną.

Zobacz te zdjęcia -kliknij tutaj!

Wataha wilków w powiecie zawierciańskim! Mieszkańcy nagrali wizytę wilczej rodziny

"Wataha wilków w powiecie zawierciańskim. Nawet 10 osobników!" - zdaje się krzyczeć nagłówek filmu udostępnionego na profilu "Zawiercie 112".

- W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji o wilkach, które widziane są w naszym regionie. Niektóre podchodzą coraz bliżej domów, stanowią zagrożenie m.in. dla zwierząt. Teraz w Pradłach natrafiono na watahę składającą się z 10-12 osobników! - informuje wspomniany profil.

Wraz z udostępnieniem filmiku, poproszono okolicznych mieszkańców o wzmożoną czujność.

- Z uwagi na pojawienie się wilków, mieszkańcy proszeni są, aby w trosce o swoje bezpieczeństwo zamykali posesje, a odpady komunalne przetrzymywali tak, by nie stawały się one pożywieniem dla zwierzyny - czytamy w opisie filmu.

Nie taki wilk straszny jak go malują

Wilki pełnią istotną rolę ekologiczną, regulując populacje zwierząt, na które polują. Ich obecność wpływa na ekosystemy, kontrolując rozmnażanie i rozprzestrzenianie się pewnych gatunków.

- Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich - informują Lasy Państwowe.

Istnieje kilka prostych zasad, o których należy pamiętać. Przede wszystkim nie należy dokarmiać wilków. To dotyczy nie tylko celowego zostawiania żywności, ale również pozostawiania w lesie i wokół jego obszaru odpadów spożywczych.

We wsi Pradła, w powiecie zawierciańskim, widziano watahę wilków.

Duża wataha wilków na Jurze! Mieszkańcy wsi Pradła pod Zawie...

- Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta - informują Lasy Państwowe.

A co jeśli dojdzie do zbyt bliskiego spotkania, podczas którego zwierzę zbliża się i warczy?

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto