Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fortum planuje rozpocząć prace nad budową hali w Zawierciu w 2022 roku. Liczne odwołania spowodowały opóźnienia

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Firma Fortum planuje budowę hali w Zawierciu na 2022 rok.
Firma Fortum planuje budowę hali w Zawierciu na 2022 rok. Bartosz Pudelko
Inwestycja firmy Fortum to definitywnie jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w gminie. Początkowo, na I kwartał 2021 roku planowane było rozpoczęcie budowy hali. Wiele kontrowersji, petycji, a także odwołań od decyzji środowiskowej wpłynęły na opóźnienie. Firma planuje budowę hali na I kwartał kolejnego roku. Czy to się uda?

Budowa hali Fortum w Zawierciu

Na działce dzierżawionej od ZGK w Zawierciu, w bezpośrednim sąsiedztwie, miała już powstawać hala firmy Fortum. Inwestycja tej firmy wzbudziła wiele kontrowersji przede wszystkim wśród mieszkańców, radnych oraz różnych organizacji. Obecnie teren przy ZGK świeci pustkami, inwestycja wciąż nie jest realizowana. Zdaje się więc, że działania przeciwników jak na razie idą zgodnie z planem. Okazuje się jednak, że firma jest przygotowana do budowy hali. Opóźnienia związane są właśnie z licznymi odwołaniami. Budowa hali ma rozpocząć się w I kwartale 2022 roku.

- Obecnie czekamy na uprawomocnienie się decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia, czyli na tzw. „decyzję środowiskową”. Decyzja środowiskowa została wydana 10 marca 2021 r., ale dwie organizacje się od niej odwołały. Fortum wybrało już generalnego wykonawcę hali produkcyjnej oraz infrastruktury technicznej. Zakończyliśmy również negocjacje z dostawcami głównej linii technologicznej. Spodziewamy się rozpoczęcia budowy w drugim kwartale 2022 roku. Z kolei uruchomienie produkcji paliwa alternatywnego oraz pierwszych jego dostaw do naszej elektrociepłowni planujemy na czwarty kwartał przyszłego roku - przekazała nam Karolina Buczkowska, Specjalista ds. Komunikacji firmy Fortum.

Jedną z organizacji, która odwołała się od decyzji środowiskowej jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Jak mówił nam prezes organizacji, organ wydający decyzję, nie wykorzystał wszystkich możliwości, by sprawdzić jak naprawdę inwestycja będzie oddziaływać na mieszkańców gminy. Ponadto, pominięto także kwestię protestów społecznych i ogólnego niezadowolenia.

- Od wydanej przez pana prezydenta Łukasza Konarskiego decyzji składaliśmy odwołania które niestety zostały odrzucone. Instalacja powstanie, kolejne śmieci będą zwożone do Zawiercia w celu produkcji paliwa RDF, wyczerpaliśmy możliwości dalszych odwołań. Z niepokojem obserwuje prowadzona gospodarkę odpadami, TMZZ otrzymuje sygnały od Mieszkańców Zawiercia o kolejnych uciążliwościach w postaci odorów. Zjawisko uległo nasileniu z uwagi na fakt iż składowisko odpadów jest coraz wyższe. Wiatr z odorem teraz dociera dalej niż do najbliższych budynków - powiedział nam Jacek Panek, prezes TMZZ.

Pod petycją przeciw inwestycji Fortum podpisało się blisko 1000 mieszkańców. To przede wszystkim zamieszkujący osiedle Marciszów, czy Borowe Pole, którzy są najbliżej tej inwestycji. Najbardziej obawiają się ogromnej ilości samochodów ciężarowych oraz smrodu, który może być jeszcze większym problemem, gdy odpady będą przywożone do siedziby Fortum w Zawierciu.

- Już teraz ciężko żyje się na Marciszowie. Zwłaszcza latem, odczuwamy straszny smród z okolic wysypiska, nie raz jest nie do wytrzymania. Teraz chcą zwozić tu jeszcze więcej? Po co to komu. Ostatnio w naszej okolic śmierdzi jeszcze gorzej niż zwykle. Ta inwestycja nie poprawi naszej sytuacji, a wręcz przeciwnie - będzie jeszcze gorzej - powiedział nam pan Mieczysław, mieszkaniec osiedla Marciszów.

Inwestycja Fortum w Zawierciu

Firma Fortum planuje wybudować w Zawierciu instalację do przetwarzania 100 tysięcy odpadów ton rocznie. Inwestycja jest warta 20 mln złotych. Jedynie 20 tys ton ma pochodzić z ZGK Zawiercie, reszta ma być transportowana z innych miast. Instalacja ma służyć do przetwarzania odpadów na specjalne paliwo, tzw. RDF. Miałaby powstać w bezpośrednim sąsiedztwie ZGK. Na początek firma proponuje 10 miejsc pracy. Inwestycja od samego początku budzi wiele kontrowersji. Została ogłoszona we wrześniu 2020 roku, po podpisaniu wstępnych umów między miastem, a firmą. Radni oraz mieszkańcy zarzucali brak konsultacji społecznych w tej sprawie i postawienie wszystkich przed faktem dokonanym. Od wielu miesięcy toczą się burzliwe dyskusje w tej sprawie. W I kwartale tego roku miała rozpocząć się budowa hali. W związku z licznymi kontrowersjami, dyskusjami, firma notuje opóźnienia. Zdaje się, że przyszłość Fortum w Zawierciu jest bardzo niepewna.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto