Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gmina Szczekociny. Fatalny stan mostu nad torami w Przyłęku. Na renowacje brakuje pieniędzy [ZDJĘCIA]

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wiadukt drogowy w Przyłęku wymaga gruntownej przebudowy. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Wiadukt drogowy w Przyłęku wymaga gruntownej przebudowy. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Bartosz Żołnierczyk
Gmina Szczekociny szuka pieniędzy na przeprowadzenie rewitalizacji wiaduktu drogowego w ciągu drogi gminnej nr 647004 S we wsi Przyłęk, który przebiega nad linią kolejowa nr 4 Grodzisk Mazowiecki – Zawiercie. Stan mostu jest tragiczny i zagraża bezpieczeństwu zarówno poruszającym się po wiadukcie jak i podróżnym kolei.

Stan wiaduktu poważnie zagraża bezpieczeństwu

Wiadukt drogowy nad torami kolejowymi w ciągu drogi gminnej nr 647004 S we wsi Przyłęk, stanowi poważne zagrożenie dla ruchu samochodowego i komunikacji kolejowej. Jego stan techniczny jest fatalny i niepewny. Stanowi niebezpieczeństwo dla podróżnych poruszających się linią kolejowa nr 4 Grodzisk Mazowiecki – Zawiercie, oraz dla samochodów poruszających się tym odcinkiem. Wiadukt drogowy służy przede wszystkim mieszkańcom w komunikacji z pobliskim cmentarzem oraz w dotarciu do gruntów uprawnych.

Linia kolejowa biegnąca pod wiaduktem, wykorzystywana jest przede wszystkim przez pociągi dalekobieżne łączące Warszawę z Krakowem, Katowicami i Wrocławiem przez przewoźników PKP Intercity oraz Polregio. Na linii poruszają się także pociągi towarowe.

Długość obiektu z odcinkami dojazdowymi to ok. 570 metrów. Szerokość wiaduktu to ok. 9,5 metra.

Były już przetargi

Gmina pod koniec września bieżącego roku unieważniła drugi przetarg na realizacje tego zadania z powodu braku wystarczającej ilości pieniędzy w budżecie. Założona kwota przez gminę wykonania zadania wynosiła 8 003 260 zł brutto. Szczekociny złożyły także wniosek o dofinansowanie z Polskiego Ładu, do którego zostały zakwalifikowane z możliwością dofinansowania inwestycji o 7,5 mln złotych. Ostatecznie wpłynęły trzy oferty, pierwsza z kwotą 13 mln złotych, druga z około 14 mln złotych, trzecia z ponad 12 mln zł, co przekroczyło możliwości gminy i spowodowało unieważnienie postępowania.

- W tym momencie gmina szuka dodatkowych środków na realizacje tego projektu. Na najbliższej sesji rady 22 listopada br., chcemy poruszyć ten temat z radnymi i zagłosować nad zmianą w budżecie, która pomoże uzyskać dodatkowe pieniądze na ten cel. Jeśli radni wyrażą zgodę, to będziemy mogli ruszyć z następnym przetargiem, mając odpowiednie zabezpieczenie. Przygotowując wcześniejsze przetargi, wzorowaliśmy się na podobnych inwestycjach i cenach w tamtym czasie. Obecne niestabilne ceny na rynku spowodowałby, przekroczenie naszych możliwości. Mamy inne ważne zadania, które też chcemy na bieżąco realizować. Wstępna promesa, w tym momencie jest zamrożona. Chcemy zapewnić bezpieczeństwo zarówno lokalnej społeczności i podróżnym kolei rewitalizując ten wiadukt drogowy - informuje Gmina Szczekociny.

Teraz sytuacja zależy od znalezieniu dodatkowych środków i pozytywnego zaopiniowania zmian w budżecie przez radnych Szczekocin.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto