Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy powiatu zawierciańskiego pytają mieszkańców czy są zainteresowani kupnem węgla po preferencyjnych cenach

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Węgiel kupowany od samorządów ma kosztować nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.
Węgiel kupowany od samorządów ma kosztować nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Bartłomiej Magierowski /East News
Kilka gmin w powiecie zawierciańskim już przymierza się do sprzedaży węgla mieszkańcom. Czekają jeszcze tylko na decyzję senatu w kwestii tej ustawy. Jak ma wyglądać sprzedaż, kto może kupić od gminy węgiel i na jakich zasadach?

Co zakłada ustawa węglowa - jakie korzyści mogą odnieść gminy i mieszkańcy?

Zgodnie z tzw. ustawą węglową (Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe), którą w czwartek 20 października br. uchwalił Sejm, zainteresowane gminy będą mogły do 30 kwietnia przyszłego roku kupować węgiel (za maksymalnie 1500 zł brutto za tonę), który następnie sprzedadzą swoim mieszkańców. Do zakupu preferencyjnego (w cenie maksymalnie 2000 zł za tonę) uprawnione będą te gospodarstwa, którym przysługuje dodatek węglowy.

Gmina zainteresowana zakupem węgla dla mieszkańców będzie miała trzy dni od wejścia w życie ustawy, by poinformować o tym na stronie BIP. Jeśli tego nie ogłosi, węgiel mieszkańcom z jej terenu będzie mogła sprzedawać gmina sąsiednia lub inny podmiot. Gdy przystąpieniem do sprzedaży węgla po cenie preferencyjnej zainteresowana jest więcej niż jedna gmina sąsiednia lub więcej niż jeden inny przedsiębiorca, decyduje kolejność zgłoszeń.

Co ważne, od zakupionego węgla gminy nie będą musiały płacić podatku akcyzowego. Do zakupu węgla nie stosuje się także przepisów o zamówieniach publicznych, ale informacja o udzieleniu takiego zamówienia musi znaleźć się w biuletynie zamówień publicznych.

Umowa gminy z przedsiębiorcą

Gmina, która zamierza kupić węgiel dla mieszkańców, musi najpierw dokonać „wstępnego ustalenia liczby gospodarstw domowych zainteresowanych preferencyjnym zakupem”, a następnie zawrzeć umowę z przedsiębiorstwem.

Cena dla mieszkańców

Zgodnie z ustawą gmina sprzedaje paliwo stałe w ramach zakupu preferencyjnego po cenie nie wyższej niż 2000 złotych brutto za tonę tego paliwa stałego. Inny podmiot może sprzedawać po cenie nie wyższej niż 2200 złotych brutto za tonę.

Logistyka

Zadaniem gminy będzie odbiór węgla z położonego na terytorium Polski miejsca jego składowania przez przedsiębiorcę. Następnie gmina będzie prowadzić sprzedaż węgla. Ma tu do wyboru cztery możliwości: za pośrednictwem jednostki organizacyjnej gminy; w ramach umowy zawartej z inną gminą; za pośrednictwem spółek komunalnych, lub w ramach umowy z innym podmiotem, o którym mowa w art. 9 ustawy o samorządzie gminnym.

Rozpatrywanie wniosków

Jeżeli zakup preferencyjny będzie się odbywał w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, to na podstawie wniosku o zakup preferencyjny; jeżeli w innej gminie, to na podstawie zaświadczenia potwierdzającego wypłatę dodatku węglowego wydanego przez gminę właściwą ze względu na miejsce zamieszkania.

Wniosek o zakup lub wniosek o wydanie zaświadczenia trzeba złożyć do 15 kwietnia.

Ustawa wylicza, jakie informacje powinny się znaleźć we wniosku (m.in. określenie ilości paliwa stałego, o zakup której występuje wnioskodawca w ramach zakupu preferencyjnego; informacja, czy wnioskodawca dokonał już zakupu preferencyjnego wraz z podaniem ilości paliwa stałego nabytego w ramach tego zakupu preferencyjnego).

Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie, że wnioskodawca ani żaden członek jego gospodarstwa domowego, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny, nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022–2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej takiej jak będzie określona w rozporządzeniu.

Kto weryfikuje wniosek?

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonuje weryfikacji wniosku o zakup preferencyjny, sprawdzając, czy na rzecz wnioskującego gospodarstwa domowego wypłacony został dodatek węglowy. Jeżeli wnioskuje osoba uprawniona do dodatku węglowego, która wniosku w tej sprawie jeszcze nie złożyła, wójt weryfikuje informacje w CEEB. Analogicznie postępuje, wydając zaświadczenie potwierdzające wypłatę dodatku węglowego.

Jakie działania w związku z ustawą podjęto w Zawierciu i powiecie?

Gminy są na etapie przygotowawczym, prowadzenia konsultacji społecznych o ilości zapotrzebowania, szukania sprzedawców oraz miejsc składowania. Na bieżąco informują o podjętych krokach na oficjalnych stronach. Prezentujemy obecne komentarze władz gmin, odnośnie tematu.

Miasto Zawiercie na pewno pomoże

Zapadła już decyzja, że Gmina Zawiercie, by pomóc mieszkańcom, zaangażuje się w dystrybucję węgla. Gdy tylko ustawa wejdzie w życie, poinformujemy o tym na Facebooku (Miasto Zawiercie) i na stronie internetowej www.zawiercie.eu. Wtedy też przekażemy szczegółowe informacje na temat zasad dystrybucji węgla dla mieszkańców - informuje UM Zawiercie.

Jak wygląda sytuacja w powiecie zawierciańskim? Prezentujemy komentarze wszystkich gmin

Poręba - gmina została poinformowana o przyjęciu przez Sejm takiego rozwiązania, czeka na zaopiniowanie przez senat. W trakcie są podejmowane są już działania, mające umożliwić pomoc mieszkańcom, gdy senat zatwierdzi ustawę. Wszelkie konkretne informację będą pojawiały się na oficjalnej stronie gminy.

Łazy - gmina informuje, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Projekt trafi teraz pod obrady parlamentu, a po jego uchwaleniu do podpisu Prezydenta RP. Zapisy ww. projektu ustawy zakładają możliwość dystrybucji węgla przez samorządy, dlatego informujemy Państwa, że Gmina Łazy zamierza w tym zakresie pomóc mieszkańcom i podjęła działania przygotowawcze do realizacji zadania, o którym mowa w projekcie ustawy. Zgodnie z projektem ustawy do dokonania zakupu węgla na preferencyjnych warunkach uprawnione będą osoby fizyczne w gospodarstwie domowym, które spełniają warunki uprawniające do dodatku węglowego. O terminie składania wniosków na zakup węgla, Gmina poinformuje Państwa po wejściu w życie ustawy.

Ogrodzieniec - gmina podjęła już działania zmierzające do umożliwienia uprawnionym mieszkańcom zakupu węgla na preferencyjnych warunkach. O sposobie i terminie składania wniosków na zakup węgla będziemy informować niezwłocznie po wejściu w życie Ustawy, która już trafiła do Senatu RP.

Pilica - gmina została poinformowana o przyjęciu przez Sejm takiego rozwiązania, czeka na zaopiniowanie przez senat. W trakcie są podejmowane są już działania, mające umożliwić pomoc mieszkańcom, gdy senat zatwierdzi ustawę. Wszelkie konkretne informację będą pojawiały się na oficjalnej stronie gminy.

Szczekociny - gmina została poinformowana o przyjęciu przez Sejm takiego rozwiązania, czeka na zaopiniowanie przez senat. W trakcie są podejmowane są już działania, mające umożliwić pomoc mieszkańcom, gdy senat zatwierdzi ustawę. Wszelkie konkretne informację będą pojawiały się na oficjalnej stronie gminy. jest już ustalone wstępne miejsce składowania.

Irządze - informuje się mieszkańców gminy, iż Gmina Irządze przystępuje do zakupu preferencyjnego i dystrybucji węgla (sortyment: groszek, orzech, kostka, ekogroszek ) w cenie 2000, 00 zł/t. Zainteresowane osoby chcące korzystać z zakupu węgla poprzez gminę proszone są o składanie wniosków w Urzędzie Gminy Irządze. Warunkiem możliwego zakupu preferencyjnego węgla do końca 2022r. w ilości 1,5 t oraz dodatkowo 1,5 t w pierwszym kwartale 2023r. na gospodarstwo domowe jest przyznanie dodatku węglowego oraz nie nabycie paliwa stałego na sezon grzewczy 2022/2023 za pośrednictwem oferty Polskiej Grupy Górniczej. Obecnie analizowane są możliwości transportu, składowania i dystrybucji węgla poprzez gminę. Konkretne rozwiązania zostaną podane do publicznej wiadomości w najbliższym czasie. Wnioski składa się pod odpowiedzialnością karną za złożenie fałszywego oświadczenia.

Kroczyce - na prośbę Wojewody Śląskiego przystępujemy do WSTĘPNEGO oszacowania ilości węgla do zamówienia dla naszych Mieszkańców. Każde gospodarstwo domowe zlokalizowane na terenie Gminy Kroczyce, które jest zainteresowane kupnem węgla dystrybuowanego przez gminę, może zgłosić zapotrzebowanie. Dane będziemy zbierać do wtorku – 25 października do godz. 12.00. Prosimy przekazać je: – telefonicznie w godz. 7.30 – 15.30 – nr tel. 34 3152150, – e-mailowo na adres: [email protected], – osobiście – Urząd Gminy Kroczyce, ul. Batalionów Chłopskich 29, Kroczyce. Dane, które należy przekazać:
1) imię i nazwisko,
2) adres zamieszkania,
3) rodzaj węgla (groszek, orzech, miał)
4) zapotrzebowanie (max 1.5 tony)
Zbierane dane potrzebne są do oszacowania zapotrzebowania.
Właściwe wnioski będą zbierane w późniejszym terminie.
Obecnie analizowane są możliwości transportu, składowania i dystrybucji węgla poprzez gminę.
Szczegóły wkrótce. - informuje Gmina Kroczyce.[/cyt]

Włodowice - gmina została poinformowana o przyjęciu przez Sejm takiego rozwiązania, czeka na zaopiniowanie przez senat. W trakcie są podejmowane są już działania, mające umożliwić pomoc mieszkańcom, gdy senat zatwierdzi ustawę. Wszelkie konkretne informację będą pojawiały się na oficjalnej stronie gminy.

Żarnowiec - gmina czeka na podjęcie przez senat ustawy, wtedy będzie podejmować odpowiednie kroki.

Gminy w obecnym momencie są na etapie przygotowania wdrażania konkretnych działań pomocowych oraz czekają na ostateczne przyjęcie ustawy przez senat.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto