18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Blanowic: Nieznane dzieje dzielnicy [ZDJĘCIA]

Patryk Drabek
Dokumenty Mariana Cholewki.
Dokumenty Mariana Cholewki. Zbiory mieszkańców Blanowic
Historia Blanowic: Nieznane dzieje dzielnicy oczami Stanisława Klisiaka. Ta część miasta pozornie nie ma bogatej historii. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego. Czytaj więcej na ten temat.

Historia Blanowic: Zawierciańska dzielnica oczami Stanisława Klisiaka

Stanisław Klisiak urodził się w 1933 roku. Jest m.in. pasjonatem historii, a także ziemi zawierciańskiej. Jego artykuły publikowaliśmy na naszych łamach od 2000 do 2003 roku. Teraz wydał książkę, w której szczegółowo opisuje historię Blanowic.

- Dlaczego akurat ta dzielnica? Po prostu to w niej się urodziłem i moim zdaniem Blanowice są zawsze pomijane w historycznych opowieściach dotyczących Zawiercia. Niesłusznie - podkreśla Stanisław Klisiak.

Okazuje się bowiem, że zawierciańska dzielnica jest jedną z najstarszych w Polsce, bowiem swoim rodowodem sięga epoki kamiennej.

To właśnie w Blanowicach i Żarkach w okresie mezolitu istniały dwie duże osady, a w nich kopalnie i pracownie kamieniarskie, w których wyrabiano narzędzia krzemienne.

Warto też pamiętać o tym, że 1 lutego 1977 roku gmina Kromołów została razem z Blanowicami włączona do Zawiercia. Rodowód samych Blanowic sięga natomiast 1384 roku, kiedy to miejscowość była własnością Krzywosąda z Czarnej Poręby.

Jest także wcześniejsza wzmianka o Blanowicach (z 1335 roku), gdy były zapisane w probostwie kromołowskim pod nazwą Bylanowycze.

Stanisław Klisiak odkrył też, że w Blanowicach istnieje między innymi cmentarz choleryczny, o którym wcześniej wiedziało niewiele osób. Jeśli chodzi o zasłużone osoby, to Blanowice mogą się pochwalić między innymi Marianem Cholewką, a więc lotnikiem, który urodził się w obecnej dzielnicy Zawiercia, a był także kawalerem Orderu Virtuti Militari.

Stanisław Pałęga był natomiast strzelcem i walczył pod Monte Cassino. Został ciężko ranny i zmarł w szpitalu w 1946 roku. To tylko niektóre przykłady związane z historią Blanowic, które potwierdzają, że to wyjątkowa dzielnica, w której od ponad 80 lat działa też Ochotnicza Straż Pożarna.

Historia Blanowic: Nieznane dzieje dzielnicy

Wiadomości zawarte w książce dotyczącej Blanowic to relacje ludzi mieszkających w dzielnicy Zawiercia.
Byli świadkami lub współuczestniczyli w wydarzeniach związanych z latami międzywojennymi, okupacją i czasami współczesnymi.

- Wydaje mi się, że prawie każdy mieszkaniec Blanowic może znaleźć coś na temat swojej rodziny - zaznacza Stanisław Klisiak.

To bez wątpienia lektura obowiązkowa dla miłośników historii naszego powiatu.

Zobacz także>>> Historia Blanowic i naszego powiatu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto