Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak Zawiercie przygotowane jest na wejście w życie ustawy węglowej? Gdzie będzie składowisko i kto będzie dystrybuował węgiel? [ZDJĘCIA]

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Radni Miasta Zawiercie dyskutowali miedzy innymi nad dystrybucją węgla po cenach preferowanych podczas sesji 26 października br. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Radni Miasta Zawiercie dyskutowali miedzy innymi nad dystrybucją węgla po cenach preferowanych podczas sesji 26 października br. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartosz Żołnierczyk
Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Ustawa zakłada między innymi, że samorządy będą mogły kupować węgiel po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Żywa dyskusja na ten temat odbyła się podczas ostatniej sesji rady miejskiej w dniu 26 października br.

Warunki uzyskania pomocy

Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogli kupić od samorządu w Zawierciu mieszkańcy uprawnieni do dodatku węglowego i zgłoszeni w systemie CEEB. Trzeba będzie złożyć wniosek o preferencyjny zakup węgla, po czym gmina wyda odpowiednie zaświadczenie, umożliwiające zakup węgla na składowisku.

Od kogo Zawiercie kupi węgiel?

Radni miasta Zawiercie ostro dyskutowali podczas ostatniej sesji Rady Miasta 26 października br. nad całościowym wdrażaniem przepisów ustawy. Miasto rozważa pozyskiwanie węgla od Polskiej Grupy Górniczej (PGG) lub Węglokoksu, które będą mogły sprzedawać zgodnie z ustawą surowiec. Miasto w swoim zakresie będzie musiało jechać do bazy wybranego podmiotu, po czym przywieźć węgiel na własne składowisko. Miasto w tym momencie zbiera wstępne informacje od mieszkańców, o ilości zapotrzebowania, w postaci oświadczenia, by wstępnie oszacować ilość węgla, która będzie potrzebna mieszkańcom Zawiercia. Nie jest to równoznaczne z wnioskami o zakup - te będą dostępne w późniejszym terminie.

Jak mieszkaniec będzie mógł ubiegać się o zakup węgla od gminy Zawiercie?

Urząd Miasta i Agencja Rozwoju Zawiercia mają zająć się stroną administracyjną, przyjmując wnioski i wydając odpowiednie zaświadczenie o możliwości pozyskania od gminy węgla po cenie preferencyjnej. Po uzyskaniu zaświadczenia, jeśli węgiel będzie już na składowisku, mieszkaniec poniesie tam koszty i umówi się na termin dostawy do gospodarstwa domowego. Jeśli będzie musiał czekać z powodu niedostępności surowca, po uzyskaniu zaświadczenia o zakupie węgla, otrzyma informacje sms, że w konkretnym dniu może przyjechać zapłacić za surowiec na składowisko i umówić transport.

Urząd Miasta Zawiercie wraz z Agencją Rozwoju Zawiercia będą w pierwszej kolejności wydawały zaświadczenia o możliwości zakupu węgla od gminy. Będą one oparte o dane ze złożonej przez mieszkańca deklaracji CEEB i o tym, że mieszkańcowi przysługuje dodatek węglowy. Mamy bazę mieszkańców, którzy złożyli deklaracje CEEB i o dodatek węglowy. Nie ma przypuszczalnego terminu kiedy ruszy cały proces dystrybucji. Sprawa jest pilna, do 15 listopada ma być pierwsza transza, może wcześniej - informuje sekretarz miasta Agata Jarza-Korpyś.

Kto będzie zajmował się tymi działaniami w Zawierciu od strony logistycznej?

Od strony składowania i dystrybucji miasto ma na uwadze PUK i ZGK Zawiercie. Składowisko mieściłoby się na terenie PSZOK-u, dzięki możliwości wykorzystania znajdującej się tam wagi. Stamtąd węgiel trafi do mieszkańca za pośrednictwem firmy transportowej współpracującej z ZGK Zawiercie.

Węgiel na pewno będzie ważony na wadze ZGK na PSZOK-u. Będzie możliwość udostępnienia przesiewacza bębnowego, aby odtrącić miał - informuje ZGK Zawiercie.

Ostra dyskusja na podczas ostatniej sesji rady miejskiej odnośnie upoważnienia podmiotów PUK i ZGK Zawiercie do działań związanych z dystrybucją węgla po cenie preferencyjnej

Radni Miasta Zawiercie ostro dyskutowali nad organizacją zaplecza administracyjnego i logistycznego w procesie dystrybucji węgla do miasta, a po czym do mieszkańca, przedstawionego przez sekretarz miasta, podczas ostatniej sesji rady miejskiej w dniu 26 października br. Wskazywali na brak odpowiedniego zaplecza, stosownych narzędzi organizacyjnych, ale przede wszystkim osób mogących zaangażować się w cały proces. Oba podmioty chcą włączyć się w pomoc odnośnie zakresu prac przy dystrybucji węgla, lecz mają ograniczone możliwości z powodu pierwotnych obowiązków, wynikających z ich działalności. W tym momencie PUK Zawiercie pracuje 40 osób, z czego 30 wykonawczych. Przedsiębiorstwo nie wyobraża sobie poniesienia odpowiedzialności za dystrybucje węgla w gminie. Miasto chce podpisać umowę z oddzielną firmą transportową, która bezpośrednio współpracowałaby z ZGK Zawiercie, w celu dowiezienia surowca do mieszkańca.

Jesteśmy w stanie pomóc zakresie 2-3 pracowników np. przy obsłudze wagi. Samochody czy traktory są niezbędne nam przy Akcji Zima. Jesteśmy odpowiedzialni za drogi chodniki i parkingi do odśnieżenia i uniemożliwi to przewożenie węgla. Nie uchylamy się od pomocy, ale mamy swoje istotne zadania. Odpowiedzialność za Akcje Zima jest ogromna, bo chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich na terenie miasta - komentuje Jacek Latko, prezes PUK Zawiercie.

Zgodnie z projektem rozporządzenia przygotowanego przez resort aktywów państwowych sprzedawać węgiel samorządom w ramach ustawy o preferencyjnym zakupie tego paliwa będą mogły: Polska Grupa Górnicza (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto