reklama

"Jeszcze tego samego dnia miałem z nimi zajęcia". Nauczyciele i uczniowie wstrząśnięci po śmierci 19-latków. Tragiczny wypadek w Skarżycach

PMZaktualizowano 
Powiat zawierciański pogrążył się w żałobie po trzech 19-latkach z gminy Kroczyce, którzy zginęli w poniedziałkowym wypadku w Zawierciu-Skarżycach. W szkołach ponadpodstawowych trwa żałoba. Dyrekcji i znajomym ze szkoły nadal trudno uwierzyć, że doszło do tak wielkiej tragedii.

Żałoba w Zawierciu. Na szkołach wiszą flagi z kirem

W szkołach ponadpodstawowych w powiecie zawierciańskim ciągle trwa żałoba. Ogłoszona została po tragicznym wypadku, w którym zginęło trzech nastolatków. W tym czasie odwołane zostaną wszelkie imprez publiczne o charakterze kulturalnym, rozrywkowym. Na znak żałoby na budynkach szkół ponadpodstawowych powiatu umieszczone zostaną flagi z kirem. Żałoba potrwa do najbliższego piątku, 8 listopada, do godziny 12.

Nastolatkowie mieli przed sobą całe życie

Mateusz, Dawid i Patryk mieli dopiero 19 lat, a przed sobą całe życie. Wszyscy uczyli się w czwartej klasie technikum w Zespole Szkół im. generała Józefa Bema w Zawierciu. To właśnie w tej szkole najbardziej odczuwalna jest żałoba. Nastolatkowie przygotowywali się do matury i balu studniówkowego. W dniu tragicznego wypadku zapraszali dyrekcję i nauczycieli na swoją studniówkę. Nastolatkowie byli lubiani w szkole. Uczniowie "Samochodówki" wciąż nie mogą uwierzyć w tragedię, która się wydarzyła. Podobnie uważa dyrekcja szkoły.

Jeszcze tego samego dnia miałem z nimi zajęcia. Zapraszali nas na studniówkę. To byli dobrzy uczniowie.

- Dla naszej szkoły to ogromna tragedia. Zginęło trzech naszych uczniów. Jeszcze tego samego dnia miałem z nimi zajęcia. Zapraszali nas na studniówkę. To byli dobrzy uczniowie. Mieli dobrą opinię zarówno wśród nauczycieli, jak i pozostałych uczniów. W szkołach ponadgimnazjalnych wprowadzono żałobę, która będzie obowiązywać do piątku (8.11.) do godziny 12. W tym dniu w naszej szkole planowana była akademia z okazji Święta Niepodległości. Odbędzie się, ale w bardzo formalnej formie - mówi Grzegorz Wnuk, dyrektor Zespołu Szkół im. generała Józefa Bema w Zawierciu.

Nastolatkowie byli mieszkańcami gminy Kroczyce. Dwóch z nich mieszkało w Kroczycach. Jeden był mieszkańcem pobliskich Dobrogoszczyc. To w gminie Kroczyce uczęszczali do swoich pierwszych szkół, zawierali pierwsze przyjaźnie i spędzali wolny czas. Wśród mieszkańców można usłyszeć o nich tylko dobre słowa.

- Chłopców nie znałam osobiście, ale od poniedziałku dociera do mnie wiele informacji o nich. W gminie znani byli jako mili i dobrzy nastolatkowie. Nie sprawiali żadnych kłopotów wychowawczych. Dla całej naszej gminy to ogromna tragedia. Tak ogromna, że ciężko wyrazić ją jakimikolwiek słowami. Wszyscy przyjęliśmy tę informację bardzo emocjonalnie. Tym bardziej, że większość z nas ma dzieci w bardzo podobnym wieku - mówi Ewa Kaziród-Kula, sekretarz gminy Kroczyce.

Podobne opinie na temat nastolatków możemy znaleźć na portalach w mediach społecznościowych. Osoby, które ich znały twierdzą, że chłopcy byli dobrymi ludźmi.

- Znałem tych chłopców. Byli zawsze życzliwi, uprzejmi, pracowici. Wspaniałe chłopaki... Niech spoczywają w pokoju - czytamy w jednym z komentarzy.

Gmina Kroczyce udzieliła rodzinom trzech nastolatków pomocy psychologicznej. We wtorek (5.11.) psycholog dotarła do dwóch rodzin, u których spędziła kilka godzin. W środę miała złożyć kolejne wizyty. Również u trzeciej z rodzin. Pod warunkiem, że wyrazi ona zgodę na pomoc psychologiczną. Gmina zaproponuje rodzinom także pomoc finansową. Zamieściła także poruszające kondolencje.

- Tragedia, w której zginęło trzech młodych mieszkańców gminy Kroczyce, poruszyła całą społeczność naszej gminy. Nie ma takich słów pocieszenia i otuchy, które wynagrodziłyby tak bolesną stratę Rodzinom i Bliskim Ofiar. Tym niemniej składamy najszczersze kondolencje i łączymy się w bólu ze Wszystkimi, których bezpośrednio dotknął ten dramat. Życzymy wiele sił na ten trudny czas - czytamy w kondolencjach, pod którymi podpisał się wójt Stefan Pantak oraz Krzysztof Janikowski, przewodniczący rady gminy.

Kondolencje na swoich stronach zamieściło także Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski w Zawierciu.

Tragiczny wypadek w Skarżycach

W poniedziałek DK78 w Zawierciu była zablokowana po innym wypadku. Kierowcy musieli więc korzystać z objazdu przez Piecki. To lokalna droga pomiędzy Kromołowem, a Skarżycami. Uznawana za jedną z bardziej niebezpiecznych w powiecie. Jest wąska i nie brakuje na niej dość ostrych zakrętów. To właśnie tam doszło do tragicznego wypadku.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca seata leona stracił panowanie nad pojazdem na łuku drogi. Zjechał nagle na przeciwny pas ruchu i zderzył się z jadącą prawidłowo cysterną - mówi nadkom. Andrzej Świeboda, oficer prasowy zawierciańskiej policji.

Czytaj także

Uderzenie było bardzo silne. Bok seata został kompletnie zmiażdżony. Dwóch mężczyzn zginęło na miejscu. Trzeci z nich był reanimowany. Wezwano nawet śmigłowiec LPR. Niestety, nie udało się uratować 19-latka.

- Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zawierciu. W najbliższych dniach zostaną przesłuchani świadkowie wypadku. Przeprowadzona zostanie także sekcja zwłok. Na ten moment nie mam informacji, czy osoby podróżujące seatem miały zapięte pasy bezpieczeństwa. Możliwe, że to także wyjaśni sekcja zwłok. Wykonane zostaną oględziny zewnętrzne, a pasy czasem zostawiają dodatkowe obrażenia na ciele - mówi prokurator Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Droga pomiędzy Pieckami, a Skarżycami nie należy do bezpiecznych

Mieszkańcy w komentarzach pod artykułami związanymi z wypadkiem podkreślali, że droga pomiędzy Pieckami, a Skarżycami nie należy do bezpiecznych. Co na to zawierciańska policja?

- To droga lokalna. Jest dosyć wąska, ma wiele dość ostrych zakrętów. Jadąc nią musimy pamiętać o zachowaniu ostrożności i zdjęciu "nogi z gazu". Tak jak na każdej innej drodze. Pamiętajmy także, że obowiązuje tam teren zabudowany - mówi nadkom. Andrzej Świeboda.

W 2019 roku na drodze pomiędzy Pieckami, a Skarżycami doszło do sześciu kolizji. Poprzedni śmiertelny wypadek na ulicy Skarżyckiej miał miejsce w 2015 roku. Na łuku drogi kierowca audi nie zapanował nad pojazdem i zderzył się z jadącą w przeciwnym kierunku toyotą. Zginęły w nim dwie osoby: 38-letni kierowca audi i jego 32-letnia pasażerka.

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Wideo

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

r
realista
7 listopada, 12:25, Gosc:

Nikt nie pisze o kierowcy cysterny on też jest ofiarą tego wypadku, nie tylko ta młodzież co prula autem na złamanie karku

Gdyby ten kierowca jechał np. Oplem Corsą to by go zabili. W sumie byłyby 4 ofiary.

ż
żyjący
7 listopada, 22:05, Gość:

Nie oceniajcie innych każdy z nas mógłby tam być

Nie każdy, 99% procent przejeźdża tam szczęśliwie.

p
proza życia
8 listopada, 8:46, Gość:

Czytając komentarze furiatów drogowych ,mistrzów kierownicy, nieomylnych którzy pewnie również łamią przepisy powiem :KIEDYŚ TOBIE SZCZĘŚCIA ZABRAKNIE I CO WTEDY? Pomyśl zanim znów napiszesz coś głupiego. Spoczywajcie w pokoju.

8 listopada, 11:36, realista:

Oczywiście wg. Gościa - ONI byli najmądrzejsi oraz niewinni jak lilija.

8 listopada, 12:27, Gość:

Czy jak kogoś uniewiniam? PROSZĘ CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM. Nie polemizuje dalej. Ludzie miliony kilometrow przejechanie w w pewnym momencie ..........

Pewna jest też statystyczna śmierć ok. 80-ki, wiec też nie należy o niej pisać, co nie ?!

G
Gość
8 listopada, 8:46, Gość:

Czytając komentarze furiatów drogowych ,mistrzów kierownicy, nieomylnych którzy pewnie również łamią przepisy powiem :KIEDYŚ TOBIE SZCZĘŚCIA ZABRAKNIE I CO WTEDY? Pomyśl zanim znów napiszesz coś głupiego. Spoczywajcie w pokoju.

8 listopada, 11:36, realista:

Oczywiście wg. Gościa - ONI byli najmądrzejsi oraz niewinni jak lilija.

Czy jak kogoś uniewiniam? PROSZĘ CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM. Nie polemizuje dalej. Ludzie miliony kilometrow przejechanie w w pewnym momencie ..........

K
Koleś z Poręby

To ze jechali tam szybko to pewnik. Poprostu innaczej takiej skali zniszczeń sie nie da uzyskac. A swoją drogą, czy tą drogą mogą jeździć tiry? Jaki jest dopuszczalny nacisk na oś na tej drodze?

c
czyli można
8 listopada, 10:50, Daro:

Nie raz jeździłem tamtym odcinkiem i muszę przyznać że droga jest bardzo wąska i bardzo kręta zawsze mam strach że wyskoczy mi tam jakiś szaleniec i wystarczy że będzie za szybko jechał i się zderzymy. Tam ledwo się wymijają dwa samochody osobowe a tir to już na krawędzi drogi. Wystarczyło że mieli rutynę i codziennie tam jeździli tam się po prostu nie da zebrać zakrętu przy większej prędkości więc mnie dziwi ten wypadek tir jest o wiele za szeroki na takie wiejskie trogi pewnie też troszkę zakręt zebrał dlatego było czołowo to widać. Ale sama bryła samochodu nie wygląda tak źle od strony kabiny. Czyżby nikt z nich nie miał zapiętych pasów ?? Chciałbym żeby to wyjaśnili bo to bardzo ważna kwestia czy wszyscy mieli zapięte pasy czy nie ???

Daro , jako że żyjesz pomimo ze tam jeździsz, co oznacza, że można tam przejechać.

r
realista
8 listopada, 8:46, Gość:

Czytając komentarze furiatów drogowych ,mistrzów kierownicy, nieomylnych którzy pewnie również łamią przepisy powiem :KIEDYŚ TOBIE SZCZĘŚCIA ZABRAKNIE I CO WTEDY? Pomyśl zanim znów napiszesz coś głupiego. Spoczywajcie w pokoju.

Oczywiście wg. Gościa - ONI byli najmądrzejsi oraz niewinni jak lilija.

D
Daro

Nie raz jeździłem tamtym odcinkiem i muszę przyznać że droga jest bardzo wąska i bardzo kręta zawsze mam strach że wyskoczy mi tam jakiś szaleniec i wystarczy że będzie za szybko jechał i się zderzymy. Tam ledwo się wymijają dwa samochody osobowe a tir to już na krawędzi drogi. Wystarczyło że mieli rutynę i codziennie tam jeździli tam się po prostu nie da zebrać zakrętu przy większej prędkości więc mnie dziwi ten wypadek tir jest o wiele za szeroki na takie wiejskie trogi pewnie też troszkę zakręt zebrał dlatego było czołowo to widać. Ale sama bryła samochodu nie wygląda tak źle od strony kabiny. Czyżby nikt z nich nie miał zapiętych pasów ?? Chciałbym żeby to wyjaśnili bo to bardzo ważna kwestia czy wszyscy mieli zapięte pasy czy nie ???

E
Ewa
7 listopada, 21:22, Ewa:

Droga jest źle oznakowana i źle wyprofilowana. Na ostrych zakrętach brakuje znaków z czerwono-bialymi strzałkami i migajacymi swiatlami które oznakowalyby te szczególnie niebezpieczne miejsca. To wystarczy żeby uruchomić wyobraźnię kierowców, ktorzy widzac taki znak zdejma noge z gazu. Jeżdżę tamtędy dosc czesto i wiem, że jeśli ktoś jeździ tam rzadko, może nie zna dokładnie tej drogi i tych miejsc w których powinien zwolnić nawet do 30km/h. Droga jest niebezpieczna jak drogi w górach, np. Sudetach. Znam 3 osoby które jadąc tam z właściwą prędkością wypadły z drogi na zakrętach właśnie. Wystarczą zle warunki pogodowe, zmęczenie, niekoniecznie brawura. W nawiazaniu do poprzednich komentarzy - najłatwiej się hejtuje i pisze stereotypowo że brawura, młodość itd. Nic bardziej mylnego. Droga jest niebezpieczna i niekoniecznie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego o tym wiedzą, ponieważ znaki nie ostrzegają w należyty sposób. Stąd tyle niepotrzebnych wypadków.

7 listopada, 22:18, jakie to proste:

Jeźdżę tam tyle lat i żyję, widocznie inny mózg mam.

Te osoby które wylądowały w rowach też miały po 10-30 lat doświadczenia za kółkiem i sprawne auta. Nie generalizuj proszę. Właściwe oznakowanie drogi (konieczne jest wprowadzenie dodatkowych znaków!) i jej utrzymanie zima (płotki, odśnieżanie, sól itd) w przyszlosci zmniejszy prawdopodobieństwo tragicznych w skutkach zdarzeń.

G
Gość

Czytając komentarze furiatów drogowych ,mistrzów kierownicy, nieomylnych którzy pewnie również łamią przepisy powiem :KIEDYŚ TOBIE SZCZĘŚCIA ZABRAKNIE I CO WTEDY? Pomyśl zanim znów napiszesz coś głupiego. Spoczywajcie w pokoju.

P
Piotr
7 listopada, 22:08, Gość:

Nigdy nie wiemy co nas jutro czeka.droga która zawsze wracali była zamknięta z powodu wypadku i po prostu mieli pecha.postawcie się na miescu tych rodzin masakra młodzi ludzie.nigdy nie oceniam kogoś

Słusznie, niech oceniają sami siebie.

j
jakie to proste
7 listopada, 21:22, Ewa:

Droga jest źle oznakowana i źle wyprofilowana. Na ostrych zakrętach brakuje znaków z czerwono-bialymi strzałkami i migajacymi swiatlami które oznakowalyby te szczególnie niebezpieczne miejsca. To wystarczy żeby uruchomić wyobraźnię kierowców, ktorzy widzac taki znak zdejma noge z gazu. Jeżdżę tamtędy dosc czesto i wiem, że jeśli ktoś jeździ tam rzadko, może nie zna dokładnie tej drogi i tych miejsc w których powinien zwolnić nawet do 30km/h. Droga jest niebezpieczna jak drogi w górach, np. Sudetach. Znam 3 osoby które jadąc tam z właściwą prędkością wypadły z drogi na zakrętach właśnie. Wystarczą zle warunki pogodowe, zmęczenie, niekoniecznie brawura. W nawiazaniu do poprzednich komentarzy - najłatwiej się hejtuje i pisze stereotypowo że brawura, młodość itd. Nic bardziej mylnego. Droga jest niebezpieczna i niekoniecznie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego o tym wiedzą, ponieważ znaki nie ostrzegają w należyty sposób. Stąd tyle niepotrzebnych wypadków.

Jeźdżę tam tyle lat i żyję, widocznie inny mózg mam.

G
Gość

Nigdy nie wiemy co nas jutro czeka.droga która zawsze wracali była zamknięta z powodu wypadku i po prostu mieli pecha.postawcie się na miescu tych rodzin masakra młodzi ludzie.nigdy nie oceniam kogoś

G
Gość

Nie oceniajcie innych każdy z nas mógłby tam być

E
Ewa

Droga jest źle oznakowana i źle wyprofilowana. Na ostrych zakrętach brakuje znaków z czerwono-bialymi strzałkami i migajacymi swiatlami które oznakowalyby te szczególnie niebezpieczne miejsca. To wystarczy żeby uruchomić wyobraźnię kierowców, ktorzy widzac taki znak zdejma noge z gazu. Jeżdżę tamtędy dosc czesto i wiem, że jeśli ktoś jeździ tam rzadko, może nie zna dokładnie tej drogi i tych miejsc w których powinien zwolnić nawet do 30km/h. Droga jest niebezpieczna jak drogi w górach, np. Sudetach. Znam 3 osoby które jadąc tam z właściwą prędkością wypadły z drogi na zakrętach właśnie. Wystarczą zle warunki pogodowe, zmęczenie, niekoniecznie brawura. W nawiazaniu do poprzednich komentarzy - najłatwiej się hejtuje i pisze stereotypowo że brawura, młodość itd. Nic bardziej mylnego. Droga jest niebezpieczna i niekoniecznie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego o tym wiedzą, ponieważ znaki nie ostrzegają w należyty sposób. Stąd tyle niepotrzebnych wypadków.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3