Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jura na liście światowego dziedzictwa UNESCO? Tak postulują mieszkańcy

PM
ARC.
Grupa mieszkańców Jury Krakowsko-Częstochowskiej przygotowała list otwarty. Postulują o umieszczenie Jury na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Grupa mieszkańców Jury Krakowsko-Częstochowskiej zdecydowała się wystosować list otwarty. Postulują w nim o dołączenie do realizacji pomysłu wspólnego działania na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego regionu, a w szczególności Szlaku Orlich Gniazd. Proponują, aby jednym z takich działań było wpisanie Jury na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zdaniem autorów listów zaowocuje to ochronieniem regionu przed degradacją środowiska. Do degradacji mogłaby doprowadzić budowa kopalni rud cynku i ołowiu.

- Wpisanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO zaowocuje uruchomieniem jej bogactwa przyrodniczo-kulturowego przed wszelkimi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska naturalnego ze strony człowieka. Pozwoli to na zadbanie oraz najwyższą jakość utrzymania środowiska naturalnego i niepowtarzalnego krajobrazu Jury w jak najlepszej kondycji - czytamy w liście otwartym.

Autorzy przekazują także informacje na temat bogactwa przyrodniczego Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Podkreślają, że występują na niej liczne gatunki roślin i grzybów prawnie chronionych i gatunki znajdujące się na czerwonych listach gatunków zagrożonych. Jurajskie jaskinie zamieszkuje ponad 20 gatunków nietoperzy. Z czego dwa z nich występują tylko i wyłącznie na Jurze. Tereny Jury należą do obszarów chronionych m.in. Obszar Natura 2000 oraz Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Ponadto, na jej terenie leży Szlak Orlich Gniazd, czyli zespół jurajskich zamków, ruin zamków oraz strażnic.

- Całe to bogactwo kulturowo-przyrodnicze powoduje, że Jura Krakowsko-Częstochowska jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce - podkreślają autorzy listu otwartego.

W związku z faktem, że na terenie Jury może powstać kopalnia rud cynku i ołowiu autorzy listu otwartego zwracają się o priorytetowe potraktowanie sprawy. Jurę można zgłosić do objęcia ochroną, a wniosek zostanie rozpatrzony w trybie pilnym.

Cały list otwarty możecie Państwo znaleźć tutaj.

Lista światowego dziedzictwa UNESCO to lista obiektów dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości. Lista została ustanowiona na mocy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Została ona przyjęta w 1972 roku. Na liście znajduje się 1121 obiekty w 165 Państwach-Stronach Konwencji. Wśród nich jest 16 obiektów z Polski.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto