Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jurę kochają miłośnicy wspinaczki. Powstało ponad 40 nowych ścieżek [BEZPIECZNA JURA]

PM
Związek Gmin Jurajskich
Wraz z początkiem listopada została zakończona akcja Bezpieczna Jura 2018. Dzięki niej powstało ponad 40 nowych ścieżek wspinaczkowych. To dobra wiadomość dla turystów

Jura Krakowsko-Częstochowska co roku odwiedzana jest przez tysiące miłośników wspinaczki. Związek Gmin Jurajskich oraz Polski Związek Alpinistów postanowił poprawić ich bezpieczeństwo. W związku z tym przeprowadzona została akcja Bezpieczna Jura. Projekt ma poprawić bezpieczeństwo turystów podczas wspinaczki.

- Związek Gmin Jurajskich zainicjował tę akcję w 2004 roku. Zauważyliśmy, że na Jurze jest wiele starych punktów asekuracyjnych. Stwarzały niebezpieczeństwo dla turystów. Postanowiliśmy je wymienić na nowe - mówi Robert Nieroda, dyrektor Związku Gmin Jurajskich. - Podobnie było w tym roku. Akcja Bezpieczna Jura polega na ubezpieczeniu nowych dróg wspinaczkowych oraz rewitalizacji dróg już istniejących. W tym celu stare punkty asekuracyjne wymieniane są na nowe - dodaje.

Akcja Bezpieczna Jura prowadzona była od czerwca do końca października. Podczas tegorocznej edycji akcji do ubezpieczenia skał Jury Północnej użyto 655 ringów „krótkich”, 7 ringów „długich”, 75 stanowisk zjazdowych oraz 70 ładunków zaprawy inienkcyjnej. Nowe punkty asekuracyjne wybiórczo nieniszczącym badaniom na wyrywanie przy użyciu tensometru Hilti Tester 4 pod roboczym obciążeniem 5 kN. Prace wykonywane były w rejonach wspinaczkowych m.in. w Podzamczu, Karlinie, Morsku, Smoleniu, Podlesicach, Mirowie, Trzebniowie i Ostrężniku. Powstało kilkadziesiąt nowych tras wspinaczkowych.

- Z roku na rok przybywa turystów, którzy przyjeżdżają na Jurę w celach wspinaczkowych. Wspinaczka przestała być jednak sportem ekstremalnym, na który decyduje się niewielki procent turystów. Coraz więcej jest osób niedoświadczonych, które potrzebują łatwych tras. Takie trasy muszą być dobrze ubezpieczone - mówi Robert Nieroda.

Związek Gmin Jurajskich zajmuje się finansowaniem akcji. Fundusze pozyskuje m.in. z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Rolą Polskiego Związku Alpinizmu jest natomiast zamontowanie nowych ringów. Dokonali tego licencjonowani ekiperzy PZA. To jednak nie ostatnia edycja akcji.

- Na Jurze pozostało jeszcze kilka punktów, które potrzebują wymiany punktów asekuracyjnych. Jeśli uda nam się zapewnić środki finansowe na akcję Bezpieczna Jura, to na pewno będą kolejne jej edycje - dodaje Robert Nieroda.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto