Barometr zawodów w powiecie zawierciańskim
„Barometr zawodów" dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.
Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy).
W Zawierciu według barometru zawody pożądane na 2023 to: brukarz, cieśla i stolarz budowlany, dekarz i blacharz budowlany elektryk, elektromechanik i elektromonter. Fizjoterapeuci i masażyści kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, lekarze, magazynierzy, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, piekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy przetwórstwa metali, pracownicy przetwórstwa spożywczego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, samodzielni księgowi, spawacze, specjaliści ds. finansowych, ślusarze, zaopatrzeniowcy i dostawcy.
Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców. W powiecie zawierciańskim ich lista jest bardzo długa, zobaczcie ją w galerii.
Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie). W powiecie zawierciańskim to ekonomiści i operatorzy maszyn włókienniczych.
Barometr zawodów 2023 w woj. śląskim
Na poziomie województwa, w 2023 roku nadal poszukiwani będą fachowcy z branży budowlanej. Pracodawcy najczęściej poszukują: cieśli i stolarzy budowlanych; dekarzy i blacharzy budowlanych; monterów instalacji budowlanych; murarzy i tynkarzy; pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, a także robotników budowlanych. Zobaczcie raport, a w galerii listę zawodów.
Barometr zawodów 2023 w Polsce
W stosunku do zeszłego roku lista zawodów trwale deficytowych w kraju nie uległa zmianie. Znaleźli się na niej: cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, operatorzy obrabiarek skrawających, pielęgniarki i położne, samodzielni księgowi, spawacze. Pokazuje to, że, mimo mniejszego zapotrzebowania na pracowników, sytuacja w zawodach trwale deficytowych nie ulega zasadniczym zmianom. Braki kadrowe są w nich tak duże, że w perspektywie 2023 roku nadal pozostaną znaczące. Zobaczcie raport, a w galerii listę zawodów.
**
Raport z kraju.**
Sytuacja w niektórych zawodach może się zmienić w zależności od uwarunkowań rynkowych.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?