Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne inwestycje w Łazach. Powstanie ponad tysiąc proekologicznych instalacji

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Pixabay
Instalacje odnawialnych źródeł energii to jeden z gorętszych tematów ostatnich lat. Dużo zadzieje się także w naszej okolicy. Liderem projektu zakładania odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach jest gmina Zawiercie. Wraz z nimi współpracują gminy Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny. Dokładnie 1 marca podpisano umowy z wykonawcami. Powstanie blisko 4 tysiące proekologicznych instalacji w tych sześciu gminach. Ponad tysiąc z nich powstanie w gminie Łazy.

Instalacje fotowoltaiczne powstaną w tym roku/sc]

Umowy w sprawie wykonania instalacji proekologicznych w końcu zostały podpisane. To ogromny krok do przodu dla mieszkańców Zawiercia, Łaz, Irządz, Poręby, Szczekocin oraz Sosnowca. W 2019 roku, mieszkańcy tych gmin mogli składać wnioski o wysokie dofinansowanie, które wynosiło aż 83 proc. wartości netto odnawialnych źródeł energii. Jakich źródeł dokładnie? Projekt zakłada instalacje solarne, mikroinstalacje fotowoltaiczne, powietrzne pompy ciepła oraz instalacje z kotłem ciepła na biomasę. Cieszył się więc ogromnym zainteresowaniem. W sumie, w tych sześciu gminach, powstanie blisko 4 tysiące takich instalacji. Najwięcej, bo aż 2034 powstanie mikroinstalacji fotowoltaicznych. W gminie Łazy, do projektu zgłosiło się ponad tysiąc chętnych.

- W ramach wspomnianego projektu mieszkańcy gminy złożyli 570 wniosków na wsparcie montażu instalacji fotowoltaicznych, 216 solarnych, 49 na pompy ciepła na woda użytkową, 204 na pompy ciepła centralnego ogrzewania i ciepłej wody oraz 69 wniosków na kotły na pelet. W ramach własnych środków w tym roku po raz kolejny wsparliśmy mieszkańców chcących wymieniać swoje stare piece c.o. Na ten cel przeznaczyliśmy około 200 tysięcy złotych, a osoby ubiegające się o to wsparcie otrzymały 5 tysięcy złotych każda wsparcia od samorządu Łaz – podkreśla Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz.

W Łazach wymieniane są także piece

Gminy niestety co roku muszą walczyć ze smogiem. Jednym z jego największych sprzymierzeńców są stare piece, tzw. kopciuchy. Na terenie kraju istnieją różne projekty, które pomagają mieszkańcom sfinansować ich wymianę. Gminy przeznaczają na ten cel także wiele swoich własnych pieniędzy. Taką decyzję podjęła także gmina Łazy. Mieszkańcy mogli skorzystać ze wsparcia gminy na wymianę ich starego pieca na nowy, który nie wydziela groźnych spalin i nie wzmaga procesu powstawania smogu.

- W ramach własnych środków w tym roku po raz kolejny wsparliśmy mieszkańców chcących wymieniać swoje stare piece c.o. Na ten cel przeznaczyliśmy około 200 tysięcy złotych, a osoby ubiegające się o to wsparcie otrzymały 5 tysięcy złotych każda wsparcia od samorządu Łaz – zaznaczył Burmistrz Kaczyński.

Kiedy wystartuje projekt?

Wnioski do projektu zbierane były w 2019 roku. Początkowo, rozpoczęcie konsultacji oraz prac planowano na 2020 rok. Opóźnienia spowodowane były między innymi pandemią koronawirusa. Dzięki podpisaniu umów z wykonawcami, wszystko w końcu ruszy do przodu. Już w najbliższych miesiącach przedstawiciele firm wykonawczych będą kontaktować się, spotykać z mieszkańcami, którzy mają skorzystać z projektu. Aby wykonać instalacje w gospodarstwach należy najpierw przeprowadzić odpowiednie konsultacje. Instalacje powinny powstać wykonane w przeciągu roku.

- Bardzo się cieszę, że nasi mieszkańcy myślą proekologicznie i wymieniając piece decydują się na gaz lub pelet. W perspektywie najbliższych lat powietrze będzie czystsze i łatwiej będzie oddychać w mieście – dodaje.

To najważniejszy sposób walki ze smogiem

Smog jest niestety problemem także w naszej okolicy. Nawet w dniu dzisiejszym, czyli 9 marca, dla powiatu zawierciańskiego wydano ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu – POZIOM 3. To oznacza, że w wielu miejscach w powiecie jakość powietrza będzie naprawdę zła. Powinno się wtedy zrezygnować ze spacerów, czy dłuższego przebywania na powietrzu. Może ono być groźne dla naszego układu oddechowego. Smog to bardzo aktualny problem. Gminy walczą z nim, by zapewnić komfort i zdrowie mieszkańców. Jego powodów jest wiele. To także zbyt duża ilość pojazdów, które generują sporą ilość spalin. Mają na to wpływ także ogromne zakłady takie, jak na przykład huty.

Umowy zostały podpisane

Dokładnie 1 marca podpisano umowy z wykonawcami zadania „Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim - Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie”. Na spotkaniu obecni byli włodarze wszystkich zainteresowanych gmin. Udało się wybrać firmy, które wykonają poszczególne instalacje, są to firmy - SOLARTIME (instalacje solarne), Hymon (instalacje fotowoltaiczne) oraz Ergo Ekologia (instalacje z kotłem ciepła na biomasę). W najbliższych miesiącach mają odbyć się odpowiednie konsultacje z mieszkańcami, a instalacje powinny powstać w przeciągu roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto