Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komisariat Policji w Łazach zorganizował akcję "Bezpieczny Senior". Debatowano o zagrożeniach dla seniorów. ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Bezpieczeństwo seniorów to priorytet działalności jednostek policji z powiatu zawierciańskiego.
Bezpieczeństwo seniorów to priorytet działalności jednostek policji z powiatu zawierciańskiego. KPP w Zawierciu
"Bezpieczny Senior" to temat debaty społecznej zorganizowanej w Łazach. Podczas spotkania dzielnicowi mówili o zagrożeniach, na jakie mogą natrafić starsze osoby. Podpowiedzieli także, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji i gdzie zwrócić się o pomoc. Nie zabrakło informacji o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Był również czas na otwartą dyskusję.

Policyjna debata "Bezpieczny Senior" w Łazach. Pod lupą zagrożenia dla seniorów

Komisariat Policji w Łazach przy wsparciu KPP w Zawierciu i zaproszonych gości zorganizowali w MOK Łazy w ostatnim czasie debatę społeczną "Bezpieczny Senior". Na sali widowiskowej licznie zasiedli mieszkańcy gminy Łazy, w tym przedstawiciele podmiotów senioralnych.

-Pierwsza część debaty dotyczyła ogólnych zagrożeń. Dzielnicowi z łazowskiego komisariatu przedstawili, na jakie przestępcze działania najbardziej zagrożone są osoby starsze. Policjanci mówili nie tylko o oszustwach metodą „na wnuczka”, „czy na policjanta”, ale wskazali także różnego rodzaju prezentacje sprzedażowe - mówi podk. Marta Wnuk, oficer prasowy KPP w Zawierciu.

To właśnie na takich spotkaniach seniorzy zachęcani są do zakupu różnych produktów, których ceny są zdecydowanie zawyżone. Mundurowi mówili także o metodach uniknięcia niebezpiecznych sytuacji, wskazując jak reagować na pewne zdarzenia oraz gdzie szukać pomocy.

-Policjanci przypominali o zamykaniu mieszkań, altan i garaży, o ostrożności podczas zakupów i przy wyciąganiu gotówki z bankomatu. Uczestnicy debaty chętnie dzielili się informacjami na temat sytuacji, w jakich znaleźli się sami, bądź jakich doświadczyli ich znajomi i bliscy. Wskazywali też, jak sobie poradzili z danym zagrożeniem - mówi podk. Marta Wnuk, oficer prasowy KPP w Zawierciu.

Zobaczcie zdjęcia z akcji

W drugiej części debaty uczestnicy skupili się na bezpieczeństwie seniorów w ruchu drogowym. Zastępca Naczelnika zawierciańskiej drogówki podkom. Grzegorz Kopecki nie tylko wskazał najczęstsze zagrożenia w tym zakresie dla starszych osób, ale przedstawił także rozwiązania, dzięki którym unikną niebezpiecznych sytuacji.

- Podkomisarz podkreślił, jak bardzo ważna jest widoczność na drodze, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Pomocna w tym zakresie okazała się projekcja krótkiego filmu, przedstawiającego, jak odblaski zwiększają nasze bezpieczeństwo. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć, z jakiej odległości kierowca widzi pieszego, jeśli ten używa elementów odblaskowych, a jak późno dostrzega go, gdy nie posiada takich odblasków - mówi podk. Marta Wnuk, oficer prasowy KPP w Zawierciu..

Następnie głos zabrała Monika Wierzbicka – Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Łazach, która wychodząc naprzeciw podszywaniu się pod pracowników socjalnych, wskazała, jakimi legitymacjami posługują prawdziwi pracownicy. Ponadto apelowało o empatię i wrażliwość na drugiego człowieka, a tym samym informowanie odpowiednich instytucji o potrzebujących pomocy osobach.

Na koniec był czas na podsumowanie i dyskusję. Duże zainteresowanie wykazała kwestia ruchu drogowego. Mieszkańcy wskazali sytuacje, które są dla nich uciążliwe oraz sugestie dotyczące dotychczasowych rozwiązań. Dbając o bezpieczeństwo seniorów, otrzymali oni elementy odblaskowe.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto