Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia na Jurze to koszt od 200 do 300 milionów

Patryk Drabek
Kopalnia na Jurze: Temat budowy kopalni cynku i ołowiu wzbudza spore emocje w Rokitnie Szlacheckim w gminie Łazy.
Kopalnia na Jurze: Temat budowy kopalni cynku i ołowiu wzbudza spore emocje w Rokitnie Szlacheckim w gminie Łazy. Patryk Drabek
Kopalnia na Jurze: Barbarę Chammas z firmy Rathdowney Polska zapytaliśmy między innymi o to czy budowa kopalni cynku i ołowiu w powiecie zawierciańskim jest już przesądzona oraz o wielu zagadnieniach związanych z taką inwestycją.

Kopalnia na Jurze to koszt od 200 do 300 milionów

Czy powstanie kopalni na terenie powiatu zawierciańskiego jest już przesądzone?
Spółka Rathdowney faktycznie potwierdziła obecność cennych złóż cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego. Dzięki zakończonym w 2012 roku intensywnym wierceniom oraz przeprowadzonym analizom, firma ustaliła obecność ponad 20 mln ton rudy, a trzeba pamiętać, że jest to jedynie niewielka część dużego systemu mineralizacji udokumentowanego w latach ubiegłych. Istniejąca mineralizacja cynku i ołowiu jest obiecująca i może stanowić podstawę planowania, projektowania i w przyszłości budowy nowoczesnej kopalni. Nie podjęliśmy jednak jeszcze ostatecznej decyzji. Obiecujące rezultaty etapu wierceń pozwoliły nam przejść do etapu oceny projektu. W ciągu najbliższych miesięcy planujemy koncepcyjne badania inżynieryjne, środowiskowe, społeczne i ekonomiczne, które pomogą nam w ustaleniu, czy i jak można najlepiej zbudować nowoczesną, niezagrażającą środowisku i społecznie odpowiedzialną kopalnię w tym regionie oraz w jakiej lokalizacji. Należy pamiętać, że nasz obszar koncesyjny obejmuje złoża rozciągające się na obszarze czterech gmin: Zawiercie, Łazy, Ogrodzieniec i Poręba. Proces planowania kopalni i uzyskiwania koniecznych zezwoleń może trwać od 3 do 5 lat. Po sfinalizowaniu procesu uzyskiwania zezwoleń, mogłaby rozpocząć się budowa kopalni. Możemy założyć, że budowa mogłaby rozpocząć się pomiędzy 2016 a 2018 rokiem.

Na jakim etapie jest obecnie firma Rathdowney?
Jesteśmy jeszcze na wczesnym etapie oceny projektu. Przed nami lata badań środowiskowych, inżynieryjnych i ekonomicznych. Przed nami także długi okres uzyskiwania koniecznych pozwoleń oraz towarzyszących im konsultacji społecznych, zanim w efekcie końcowym będzie się mogła rozpocząć budowa kopalni. Plany Rathdowney na okres 2013/2014 obejmują: poznanie i lepsze zrozumienie lokalnej fauny i flory, analizę jakości i zasobów wód powierzchniowych i podziemnych, a także warunków klimatycznych, jakości powietrza oraz warunków glebowych na obszarze objętym projektem, przegląd danych środowiskowych i prowadzenie intensywnych badań terenowych w miarę postępu rozwoju projektu oraz kontynuację współpracy ze społecznościami lokalnymi i samorządami w celu wymiany informacji na temat rezultatów prowadzonych prac. Spodziewamy się zakończenia etapu analiz inżynieryjnych, środowiskowych i społecznych na przełomie 2014 i 2015 roku.

Na kiedy planowane jest rozpoczęcie etapu wydobycia złóż na terenie powiatu?
Można założyć, że proces planowania kopalni i uzyskiwania koniecznych zezwoleń może trwać od 3 do 5 lat. Po sfinalizowaniu procesu uzyskiwania zezwoleń, budowa kopalni może trwać od 1-2 lat, w zależności od istniejących warunków. Rozpoczęcie eksploatacji mogłoby się zatem rozpocząć pomiędzy rokiem 2017 a 2019.

Ile ma kosztować budowa kopalni?
Jesteśmy na wczesnym etapie oceny projektu, w trakcie trwania prac koncepcyjnych oraz analiz ekonomicznych. Szacunkowe koszty potencjalnej ko-palni zostaną dopiero ustalone w trakcie tego etapu prac. Będą one bowiem zależne od scenariusza przyjętego do realizacji. Można jednak powiedzieć, że koszty budowy tego typu kopalni wahają się w granicach od 200 do 300 mln dolarów.

Jak, według szacunków, kształtują się zasoby złóż cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego?
Dzięki zakończonym w 2012 roku intensywnym wierceniom prowadzonym na obszarze o powierzchni 10 km kw. Rathdowney potwierdziła obecność ponad 20 mln ton zasobów rudy cynku i ołowiu. Musimy pamiętać, że jest to jedynie niewielka część dużego systemu mineralizacji udokumentowanego w latach 1960 - 1980, występującego na całym obszarze koncesyjnym spółki. Zasoby udokumentowane historycznie szacuje się na około 100 mln ton.

Gdzie mają trafiać wydobywane surowce?
Istnieje wiele możliwości odnośnie tego gdzie mógłby trafiać surowiec z potencjalnej kopalni. Wśród możliwości tych należy wymienić huty funkcjonujące w Europie, w tym w Polsce, jak również huty w Chinach czy Indiach. Kwestia ta pozostaje do ustalenia w przyszłości, wszystkie możliwości będą brane pod uwagę na etapie oceny projektu.

Ile pieniędzy wydała do tej pory firma Rathdowney na badania przeprowadzone na terenie powiatu zawierciańskiego?
Od początku realizacji projektu firma Rathdowney zainwestowała blisko 20 mln dolarów na przeprowadzenie kompleksowego programu obejmującego między innymi analizę obszernej bazy geologicznych danych historycznych, planowanie i realizację intensywnych prac wiertniczych, monitorowanie środowiska oraz wsparcie dla lokalnej społeczności.

Kopalnia na Jurze: Będzie referendum?

Poszukiwania rud cynku i ołowiu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej prowadzi firma Rathdowney Polska Sp. z o.o., która należy do kanadyjskiej firmy Rathdowney Resources Ltd. Koncesja na poszukiwania złóż obejmuje obszar od Olkusza po Zawiercie, w tym teren gminy Łazy. Kolejne spotkanie z mieszkańcami Rokitna Szlacheckiego, gdzie mogłaby powstać kopalnia, odbędzie się w marcu przyszłego roku. Zostanie na nim przedstawiony raport ekologiczny przygotowany przez niezależnych ekspertów. Jak podkreśla burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, żadne decyzje związane z budową kopalni na terenie gminy, nie zapadną bez konsultacji społecznych, a inwestycja musi zostać zaakceptowana w referendum. Kopalnia mogłaby też powstać na terenie gmin Zawiercie czy Ogrodzieniec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto