Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia rud cynku i ołowiu w gminie Ogrodzieniec?

Patryk Drabek
Kopalnia rud cynku i ołowiu w gminie Ogrodzieniec? Podczas spotkania z radnymi Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu przedstawiono najnowsze informacje w sprawie budowy kopalni rud cynku i ołowiu.

Kopalnia rud cynku i ołowiu w gminie Ogrodzieniec?

Powraca temat budowy kopalni rud cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego. W Ogrodzieńcu odbyło się spotkanie z przedstawicielami firmy Rathdowney (przedsiębiorstwo zajmuje się obecnie badaniami geologicznymi na terenie naszego powiatu - dop. red.).

Przewodniczący Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu Zygmunt Podsiadło chciał, by możliwość zadawania pytań mieli nie tylko radni, dlatego na spotkanie zaproszono też mieszkańców. Stawił się… 1 (słownie: jeden), co oznacza, że albo zawiodły kanały informacyjne i mieszkańcy nie wiedzieli o tym spotkaniu albo po prostu temat kopalni rud cynku i ołowiu na terenie gminy Ogrodzieniec nie jest dla nich zbyt interesujący, choć w to drugie trudno uwierzyć...

Czy opłaca się budowa kopalni? Trwają analizy
Przypomnijmy, że od pięciu lat na terenie naszego powiatu prowadzone są badania geologiczne, które miały potwierdzić obecność cennych złóż cynku i ołowiu. Dzięki zakończonym w 2012 roku wierceniom oraz przeprowadzonym analizom, firma ustaliła obecność ponad 21 mln ton rudy. Brano pod uwagę jednak niewielki obszar.

Według badań Skarbu Państwa w powiecie występuje natomiast ponad 77 milionów ton rudy. - Możemy przypuszczać, że te złoża tam są i to potencjał na wieloletnią kopalnię - mówiła Barbara Chammas z Rathdowney Polska, która zabrała głos podczas tego spotkania. Podkreślała, że firmie zależy na tym, by na bieżąco przekazywać wszystkie informacje mieszkańcom gmin, w których prowadzone są prace. Odbywają się one na terenie gmin Łazy, Poręba, Ogrodzieniec i Zawiercie.

Dwa lata temu firma Rathdowney Polska rozpoczęła drugi etap przedsięwzięcia związany z planowaniem projektu i oceną możliwości realizacji.

- Jeszcze nie wiemy czy ten projekt będzie opłacalny, tzn. czy opłacalna będzie budowa kopalni. Wiemy, że jest złoże, ale musimy zwrócić uwagę na warunki wodne i infrastrukturę oraz wiele innych aspektów, również społecznych - podkreślała Barbara Chammas. Przedsiębiorstwo oszacowało, że ten etap będzie trwał właśnie dwa lata, ale wciąż nie został zakończony.

Jaki są zatem najnowsze informacje?

Prowadzone są m.in. prace koncepcyjne oraz środowiskowe i gdy zostaną zakończone, to firma przejdzie do etapu uzyskiwania pozwoleń wymaganych do tego, by ubiegać się o koncesję na wydobycie. Budowa kopalni może zająć dwa lata i od tego momentu będzie można rozpocząć już wydobycie.

Szacuje się, że złoża na terenie powiatu zawierciańskiego pozwolą na to, by kopalnia funkcjonowała nawet 25 lat.

Pierwsze pozwolenia to jednak poziom gmin. Konieczna jest zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Niezbędna jest także decyzja środowiskowa. Zarówno zmiana studium, jak i decyzja środowiskowa wiążą się także z konsultacjami społecznymi.

- Jeżeli nie uzyskamy zmiany studium i decyzji środowiskowej, to nie możemy ubiegać się o koncesję na wydobycie. Państwa głos jest najistotniejszy - mówiła radnym Barbara Chammas. By w ogóle ubiegać się o decyzję środowiskową, to firma musi mieć opracowany raport oddziaływania inwestycji na środowisko.

Barbara Chammas: Nie wiadomo gdzie powstanie kopalnia
Podczas wtorkowego spotkania Barbara Chammas podkreślała, że rozważana jest budowa kopalni podziemnej, dlatego trwają intensywne badania środowiska wodnego.

Chodzi zarówno o wody powierzchniowe, jak i podziemne po to, by pojawiła się później możliwość ocenienia, czy budowa kopalni może mieć na nie jakiś wpływ.

Podczas spotkania można było się dowiedzieć, że kopalnia może powstać zarówno na terenie gminy Ogrodzieniec, jak i Łazy czy też Zawiercie. Zależy to od wielu czynników, a wstępną analizę przeprowadzają zewnętrzne firmy konsultingowe.

Ekonomiczna analiza nie jest jeszcze znana, ale do końca tego roku taki dokument ma być już gotowy.
- Myślę, że najwcześniej będę mogła zaproponować kopalnię na początku 2016 roku, ale to też nie jest pewne w stu procentach - mówiła Barbara Chammas.

Radny Jerzy Janoska mówił o tym, że nie interesują go „żabki”, tylko to, czy powstanie kopalni rud cynku i ołowiu będzie dla gminy opłacalne. Pytał między innymi o to, czy gdyby zapadła decyzja, że kopalnia ma powstać na terenie gminy Ogrodzieniec, to firma dołoży się do wspomnianej zmiany studium (koszt to około 100 tysięcy złotych). Zgodnie z przepisami, firma jest jednak zobligowana do tego, by sfinansować taką operację. Korzyści dla gminy - oprócz m.in. podatku eksploatacyjnego i od nieruchomości - to także kilkaset miejsc pracy w bezpośrednim zatrudnieniu, lecz kluczowy jest także wielokrotnie większy wpływ na stworzenie miejsc pracy wspierających działalność kopalni w zakresie logistyki i zaopatrzenia. Zazwyczaj są to 3-4 dodatkowe miejsca pracy przypadające na każde jedno miejsce pracy w kopalni. Może zatem powstać wiele miejsc pracy dla wykwalifikowanych osób z powiatu zawierciańskiego. Co ciekawe, do firmy Rathdowney swoje CV wysyłają już osoby, które są zainteresowane pracą w kopalni rud cynku i ołowiu, która miałaby powstać. Wiadomo już, że będą poszukiwani specjaliści i technicy, ale także wykwalifikowani handlowcy, pracownicy administracyjni oraz robotnicy.

Co sądzicie o ewentualnej budowie kopalni rud cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto