Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Laura" - film o górniku cudem ocalonym

Marcin Zasada
"Laura" jest oparta na historii Zbigniewa Nowaka z Halemby
"Laura" jest oparta na historii Zbigniewa Nowaka z Halemby Fot. materiały prasowe TVN
Tam na górze czekała na mnie córka Laura i żona Marlena. Mówiłem - panie Boże daj mi jeszcze raz je zobaczyć, a potem mogę umierać - mówił Zbigniew Nowak, górnik cudem uratowany po katastrofie w kopalni Halemba. Jego słowa posłużyły za motto filmu. Życie posłużyło za scenariusz.

23 marca w Centrum Sztuki Filmowej odbędzie się premiera filmu "Laura" opartego na historii Nowaka, z udziałem takich aktorów, jak Sonia Bohosiewicz, Anna Seniuk czy Marian Dziędziel.

W lutym 2006 roku cała Polska śledziła przebieg akcji ratunkowej w Halembie. Pod ziemią na pomoc czekał odcięty od świata samotny górnik. Wypadek przeżył, bo nie został przygnieciony skałami, a w pobliżu miejsca, w którym przebywał biegła rura z powietrzem. W czasie czwartej doby akcji, gdy wszyscy tracili nadzieję na jego ocalenie, ratownicy usłyszeli po drugiej stronie słabe stukanie w rurociąg. Po 111 godzinach dokopali się do wycieńczonego Nowaka. Poza raną łokcia, potłuczeniami i odwodnieniem, z wypadku wyszedł niemal bez szwanku. Ekipa ratunkowa zgodnie przyznawała, że to cud.

- Historia Zbyszka jest prosta, a z drugiej strony fascynująca. On sam jest przekonany, że dzięki niej, dzięki wartościom z niej płynącym ludzie mogą stawać się lepsi - mówi Radosław Dunaszewski, reżyser "Laury". - Nowak najpierw stoczył walkę o życie chorej córki, a później sam znalazł się w sytuacji ekstremalnego zagrożenia. Zbyszek jest pewien, że to dobro, które ofiarował Laurze wróciło do niego tam na dole. Między nimi wytworzyła się niezwykła więź. Córka do końca wierzyła, że jej ojciec zostanie uratowany.

Dunaszewski na Śląsku i Zagłębiu mieszkał ponad 20 lat. Urodził się w Dąbrowie Górniczej, a wychował w Katowicach. Wprawką przed pełnometrażowym filmem o Nowaku była dla niego praca nad fabularyzowanym serialem dokumentalnym zatytułowanym "Katastrofy górnicze", w którym przypomniano największe wypadki w kopalniach województwa śląskiego w ostatnim półwieczu. Duna-szewski jest też współautorem "Wielkich ucieczek", podobnego dokumentu znanego z ekranów TVN, nakręcił też m.in. "Bitwę o Anglię", "Jarmark Europa" oraz "Chicago". "Laura" otworzy w TVN nowy cykl filmów opartych na autentycznych wydarzeniach, zatytułowany "Prawdziwe historie". - Mam nadzieję, że w filmie znajdzie się nauka, która pomogła mi wrócić do domu po tym wypadku. Wiedziałem, że mam do kogo wracać, że czeka na mnie rodzina - mówi Zbigniew Nowak.

Obsada filmu jest doborowa. Głównego bohatera zagrał Krzysztof Respondek, jego żonę Sonia Bohosiewicz. W rolę ojca górnika wcielił się Marian Dzię-dziel, a teściowej - Anna Seniuk.

- Gdy tylko przeczytałem scenariusz, wiedziałem, że zagram w tym filmie. To śląska historia, ale interesująca ponadregionalnie. Dla mnie szczególna, bo Śląsk to przecież moje rodzinne strony - mówi Dziędziel, pochodzący spod Wodzisławia.

Z twórcami filmu, aktorami oraz rodziną Nowaków będzie można porozmawiać podczas premierowego pokazu "Laury", który odbędzie się w przyszły wtorek o godz. 19 w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach. Dzień później zawita do kina Bałtyk w Raciborzu (początek o godz. 18), a 25 marca - do kina Janosik w Żywcu (godz. 18). W Katowicach i Żywcu projekcje repertuarowe będą trwać od 26 marca do 8 kwietnia. W Raciborzu zakończą się 1 kwietnia. Jesienią film zostanie pokazany w TVN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Laura" - film o górniku cudem ocalonym - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto