Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. We wrześniu NFZ dał spokój naszym poradniom

(RK)
Z początkiem września 170 poradni specjalistycznych w województwie pomorskim zaprzestało działalności. Narodowy Fundusz Zdrowia nie przedłużył im kontraktów na świadczone usługi. Malborka - na szczęście - to nie dotyczy.

NFZ przyznaje kontrakty poradniom na każde półrocze. Od 1 lipca w całym województwie miało je stracić 200 poradni, ale po protestach przedłużono im finansowanie do końca sierpnia. Od 1 września NFZ nie podpisał już jednak kontraktów w 170 przypadkach. W Malborku nic się nie zmienia w kontraktach dla poradni specjalistycznych w stosunku do ustaleń, które obowiązywały od początku lipca. Z analizy lokalnej oferty wynika, że spory problem będą mieli na pewno chorzy z problemami endokrynologicznymi. Obecnie specjalista w tym zakresie przyjmuje jedynie w ośrodku Mederi.

W Almedzie, jednym z dwóch największych ośrodków zdrowia w mieście obok Mederi, NFZ odebrał kontrakt dla poradni leczenia chorób metabolicznych. Przyznano natomiast pieniądze na opiekę dermatologiczną.

- Od strony finansowej ośrodek nie stracił, bo nowy kontrakt jest wyższy niż w przypadku poradni chorób metabolicznych. W niej leczyli się głównie, ale nie tylko, cukrzycy. Od strony pacjenta wygląda to tak w tej chwili, że oni mają teraz do dyspozycji poradnię diabetologiczną przy szpitalu. Większy problem mają pacjenci z problemami endokrynologicznymi, którzy też byli przyjmowani w nasej poradni chorób metabolicznych - mówi Aneta Kostrzewa, kierownik Almedu.

Ci ostatni mogą szukać porady w Mederi, gdzie przyjmuje endokrynolog. Ośrodek dostał pieniądze na tę opiekę, ale też nie uniknął funduszowych cięć.

- Nie obroniliśmy kontraktu na ortopedię, ale została okulistyka i wróciła neurologia dziecięca - mówi Marek Winiarski, kierownik ośrodka.

W Mederi w przeszłości pacjenci skarżyli się na wielogodzinne wystawanie w kolejce do rejestracji. Ośrodek co jakiś czas, gdy już był pewny wysokości kontraktu, ogłaszał bowiem konkretny dzień zapisów do lekarzy specjalistów. Po protestach odstąpił od tego i teraz można się rejestrować cały czas. Pacjenci są zapisywani nawet już na listopad 2011 r.

Na wszystkie swoje wnioskowane poradnie otrzymało kontrakt od 1 lipca Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. zarządzające szpitalem, w tym na dwie nowe - onkologiczną i gastroenterologiczną. Oprócz nich szpital prowadzi poradnie: chirurgii ogólnej, ortopedycznej, chirurgii onkologicznej, diabetologicznej, ginekologiczno-położniczą, urologiczną.

- Poziom kontraktowania jest mniej więcej na poziomie ubiegłego roku, co dla pacjenta oznacza, że dostępność do specjalistów będzie taka, jak do tej pory. Nie mieliśmy negatywnych sygnałów - mówi Krzysztof Wójcikiewicz, zastępca dyrektora szpitala. - Natomiast nowe poradnie dostały małe kontrakty, taka jest praktyka NFZ, ale będziemy walczyć o więcej.

PCZ rozszerzyło jeszcze dotychczasową działalność poradni diabetologicznej. Wydzielono grupę dorosłych cukrzyków, którzy muszą przyjmować insulinę dwa razy dziennie, i w ramach tej poradni stworzono im możliwość specjalistycznych konsultacji.

- Ci pacjenci mają dostęp do porad neurologicznych i okulistycznych, bardzo ważnych w ich przypadku. Mamy już ok. 60 pacjentów z tej grupy, a chcielibyśmy jeszcze więcej - mówi Wójcikiewicz.
Wszystkie poradnie znajdują się w budynku na dziedzińcu szpitala przy ul. Armii Krajowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto