Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Meble z PRL-u są teraz bardzo modne. Takie fotele i komody kosztują majątek – zobacz zdjęcia. Te kultowe sprzęty były w mieszkaniach w PRL-u

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Meble z PRL-u są teraz bardzo na czasie. Zajrzyj do naszej galerii inspiracji i poznaj perełki designu z czasów PRL-u. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Meble z PRL-u są teraz bardzo na czasie. Zajrzyj do naszej galerii inspiracji i poznaj perełki designu z czasów PRL-u. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE 123RF.com
Moda na meble z okresu PRL-u powróciła, wypierając minimalistyczne aranżacje. Przedmioty z PRL-u królują we wnętrzach. Unikalne wzornictwo z tamtych czasów, niegdyś niedoceniane, dzisiaj zdobi pokoje w modnym stylu. Ci z nas, którzy pamiętają lata 50.,60. i 70., chcą powrócić do lat dzieciństwa i stworzyć w domu namiastkę tamtego klimatu. Ludzie młodzi fascynują się wzornictwem z tamtych lat, bo można w nim odnaleźć prawdziwe, ponadczasowe perełki zaprojektowane przez wybitnych polskich projektantów, a często zapomniane i schowane gdzieś w piwnicy czy na strychu.

Spis treści

Meble z okresu PRL-u to dzisiaj obiekty pożądania. Pamiętasz te przedmioty z PRL-u?

Jeszcze kilkanaście lat temu meble z okresu PRL-u wyrzucaliśmy na śmietnik, wywoziliśmy do domku na działce albo wciskaliśmy w kąt garażu czy strychu. Dzisiaj unikatowe fotele, krzesła, stoliki i komody z tamtych czasów stały się obiektem pożądania.

Szukamy przedmiotów z duszą, które sprawią, że wnętrze stanie się wyjątkowe i przestanie być bezosobową aranżacją z sieciówki. Łączymy stare z nowym i dekorujemy dom wyszperanymi, zdobytymi nieraz z wielkim trudem unikatami.

Zajrzyj do naszej galerii inspiracji z perełkami designu z czasów PRL-u:

Fotele z PRL-u – Lisek i Zajączek zdobią salony

Wygodny fotel 366 z siedziskiem zawieszonym nisko nad ziemią i z charakterystycznymi drewnianymi podłokietnikami to chyba najbardziej rozpoznawalny mebel z czasów PRL-u. Jego ergonomiczna konstrukcja i minimalistyczny wygląd sprawiły, że nadal jest inspiracją dla wielu projektantów i obiektem pożądania dla miłośników polskiego wzornictwa.

Innym poszukiwanym obecnie meblem tapicerowanym są najbardziej popularne w czasach PRL-u:

  • fotel 300-190, potocznie nazywany Liskiem,
  • fotel 300-177, podobny do fotela 366, o wdzięcznych nazwach Zajączek lub Króliczek.

W okresie PRL-u powstało jeszcze kilka niezwykłych projektów foteli, ale albo nie były niestety produkowane na tak szeroką skalę, albo projekty w ogóle nie zostały wdrożone i zatrzymały się w fazie prototypu.

– Nie zastawiamy już salonów meblościankami, ale krzesła Hałasa, fotele Chierowskiego, stoliki kawowe ze sklejki czy charakterystyczne niskie komody z tamtego okresu to prawdziwy must have gwarantujący świetną bazę i motyw przewodni wnętrza lub stanowiący zaskakujący element przełamujący współczesny wystrój i estetykę – dodaje dekoratorka wnętrz Ola Dąbrówka, ze studia projektowego GOOD VIBES Interiors.

Topowe krzesła z PRL-u idealne do wnętrz w stylu vintage

Najbardziej rozpoznawalnym modelem krzesła z okresu PRL-u jest kultowe krzesło 200-190, który zaprojektował Rajmund Hałas. Warto też poszukać w sieci krzeseł patyczaków, siatkowych, muszelek czy inspirowanych kształtem skoczni narciarskiej.

Kultowe stoliki kawowe z czasów PRL-u powróciły

Najbardziej ponadczasowym wzorem stolika kawowego z okresu PRL-u jest ikona polskiego designu, czyli stolik Kawa i Papieros. Mebel był zaprojektowany przez R. Hałasa w latach 60. Blat w kształcie łezki, zamocowany na trzech nogach miał kolor biały i czerwone obramowanie lub cały był wykonany z drewna bukowego. Wiele współczesnych stolików kawowych jest inspirowanych właśnie tym kultowym kształtem. Dziś taki model wg oryginalnego wzoru można kupić w sieci w cenie od ok. 1300 zł.

Zajrzyj do naszej galerii z perełkami designu z czasów PRL-u:

Komoda Jamnik i półkotapczan, czyli hity z PRL-u ciągle są z nami

Podłużne, niskie komody na cienkich subtelnych nóżkach o wdzięcznym przydomku Jamnik po raz pierwszy pojawiły się na rynku w latach siedemdziesiątych. Do dzisiaj meble inspirowane tym ponadczasowym wzorem można znaleźć w wielu sklepach. Jeśli zależy nam jednak na oryginale, to warto poszperać w sieci i może uda nam się zdobyć kultową komodę Violettę. Ten mebel sprawdza się w polskich domach od lat, bo jest bardzo pojemny, a dodatkowo na jego blacie można umieścić telewizor lub sprzęt audio.

Innym pomysłowym meblem, który po latach znowu gości w naszych domach jest półkotapczan w odświeżonym wydaniu. Tego typu rozwiązania w meblarstwie są obecnie towarem bardzo pożądanym. Taki mebel wielofunkcyjny zajmuje niewiele miejsca, a w dzisiejszych czasach często stać nas tylko na niewielkie lokum.

Jeśli marzy nam się wnętrze w stylu vintage, to nie zagracajmy go przytłaczającymi szafami, meblościankami i kredensami z czasów PRL-u. Wystarczy zaledwie kilka elementów, żeby pomieszczenie zyskało klimat z tamtych lat. Pamiętajmy, że często mniej znaczy więcej!

Wzory kultowych mebli z okresu PRL-u pojawiają się w ofertach sklepów meblowych, ale niestety ich ceny często są wysokie. Jeśli nie dysponujemy dużymi funduszami, a marzymy nam się ustawienie w salonie czy sypialni perełki designu z dawnych lat, to możemy wyszperać takie egzemplarze na aukcjach internetowych, w komisach meblowych czy na babcinym strychu i dać im drugie życie.

Polecjaka Google News - RegioDom
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Meble z PRL-u są teraz bardzo modne. Takie fotele i komody kosztują majątek – zobacz zdjęcia. Te kultowe sprzęty były w mieszkaniach w PRL-u - RegioDom.pl

Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto