Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Zawiercie nie ma pieniędzy na modernizacje boiska piłkarskiego "Włókniarz"

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Przyszłość modernizacji boiska piłkarskiego na terenach po Włókniarzu jest niepewna.
Przyszłość modernizacji boiska piłkarskiego na terenach po Włókniarzu jest niepewna. Bartosz Żołnierczyk/ Dziennik Zachodni
Na ostatniej sesji rady miasta 30 stycznia 2023 roku wybrzmiał temat modernizacji boiska po Klubie Sportowym "Włókniarz" w Zawierciu przy ulicy 11-go Listopada. Miasto na ten cel otrzymało dofinansowanie z Programu "Sportowa Polska 2020" w kwocie ponad 1,5 mln złotych. Całość modernizacji boiska wstępnie szacowano na kwotę około 3,2 mln złotych. Z powodu inflacji ten koszt na pewno wzrośnie. Dofinansowanie nie zakładało budowy szatni, która jest przedstawiona na docelowej wizualizacji. Wynikało to z założeń projektu Sportowa Polska 2020, który nie przewidywał możliwości ubiegania się o środki pod budowę szatni. Miasto obecnie nie ma środków w budżecie na pokrycie ze środków własnych kwoty 1,6 mln złotych na modernizacje boiska, a także na budowę szatni. Czemu nie ma na to pieniędzy? Jak przebiegała dyskusja na ten temat na sesji?

Czy boisko piłkarskie po KS "Włókniarz" zostanie zmodernizowane?

Temat modernizacji boiska piłkarskiego po KS "Włókniarz" w Zawierciu toczy się już od wielu lat. W listopadzie ubiegłego roku miasto poinformowało, że uzyskało dofinansowanie w kwocie ponad 1,5 mln złotych na jego modernizacje. Całkowity koszt przywrócenia boiska do świetności szacowano na kwotę blisko 3,2 mln złotych. Za całkowitą dokumentację projektową terenu miasto zapłaciło ponad 141 tys. złotych.

Otrzymane dofinansowanie zakłada modernizacje boiska, budowę oświetlenia, piłkochwytów i zagospodarowanie otoczenia boiska, lecz nie jest w nie włączona budowa szatni. Na to nie pozwalał Program "Sportowa Polska 2020". Oznacza to, że aby projekt całościowo mógł być zrealizowany, miasto potrzebuje wygospodarować 1,6 mln złotych wkładu własnego plus koszt budowy szatni.

Przypomnijmy, że w przyjętym przez radnych projekcie uchwały budżetowej na 2023 rok ograniczono wkład miasta na tę inwestycję o kwotę blisko 1,6 mln złotych, która miała pochodzić z zaciągnięcia przez miasto obligacji na kwotę 39 mln złotych, na co nie zgodzili się radni by nie zadłużać miasta. Miasto musi znaleźć teraz inny sposób na znalezienie tych środków, aby inwestycja mogła dojść do skutku.

Grzegorz Przybysz, dyrektor OSiR w Zawierciu przedstawił na sesji koncepcje realizowania projektu.

- Mogliśmy złożyć dofinansowanie, tylko na samo kompleksowe wykonanie boiska, budynek szatni nie jest objęty dofinansowaniem. Jest to jeden projekt, który będziemy realizować etapowo, na moment składania projektu, mogliśmy ubiegać się tylko o środki na modernizacje samego boiska. Budowa szatni będzie stała po stronie gminy i zależała od Państwa radnych - wyjaśniał Grzegorz Przybysz.

Radni podkreślali, że nie byli poinformowani, że projekt będzie realizowany etapowo oraz że miasto nie ma pieniędzy na wykładanie dodatkowych środków. Dyrektor podkreślał, że jest zawsze dostępny dla każdego z zainteresowanych projektem.

- Chodzi o samo sedno inwestycji, że nie jest to projekt realizowany całościowo, tylko jest podzielony o czym chyba nikt z radnych nie wiedział. To nie będzie kosztowało kwoty x tylko kwotę x plus (...). Na to trzeba mieć po prostu pieniądze, tylko skąd? - odniósł się Mariusz Golenia.

W mieście jest zapotrzebowanie na tego typu obiekt, ale prawdopodobnie z braku środków własnych może nie powstać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto