Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Pizzy 2023. 9 lutego to święto pizzy. Sprawdź, czy wiesz o niej wszystko [CIEKAWOSTKI]

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Pizzę uwielbiają niemal wszyscy. Dziś obchodzimy Dzień Pizzy!
Pizzę uwielbiają niemal wszyscy. Dziś obchodzimy Dzień Pizzy! Freepik
Cienkie czy grube ciasto? I to, i to ma swoich amatorów, ale najważniejsze jest to, że pizza sprawdzi się na każdą okazję. Największym atutem pizzy jest prostota i możliwość wykonania na wiele sposobów. Dziś, 9 lutego świętujemy Dzień Pizzy. To jak, zamawiamy?

Spis treści

9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy.

Święto pizzy celebruje się w różnych krajach świata w różnym czasie. 9 lutego Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzimy w USA i w Polsce. We Włoszech Światowy Dzień Pizzy obchodzony jest 17 stycznia we Włoszech. Święto Pizzy jest specjalną okazją, aby skusić się na to proste, ale pyszne danie.

Krótka historia pizzy

Historia pizzy sięga starożytnej Grecji, gdzie wykonywano placki z mąki, oliwy i soli.

W XVI wieku w Neapolu zaczęto dodawać do nich pomidory. Dopiero, gdy w XIX w. królowa Margherita di Savoia uznała placek z serem, mozzarellą, pomidorami i bazylią za wyśmienity, pizza zdobyła prawdziwe uznanie. Do dziś pizza margherita symbolizuje trzy kolory włoskiej flagi - biały ser, zielone liście bazylii i czerwone pomidory.

Dziś pizza jest jednym z najpopularniejszych włoskich dań.

Pizza w Polsce

Pizza w Polsce pojawiła się jeszcze przed II wojną światową. Była to jednak zgoła inna pizza niż ta, którą znamy dzisiaj. Wykonana była z ciasta drożdżowego z dodatkiem ziemniaków i suszonych grzybów.

Prawdziwa pizza pojawiła się w Polsce dopiero w latach 50. XX wieku. To właśnie wtedy w Warszawie powstała pierwsza prawdziwa pizzeria w Polsce.

A teraz? Rankingi najlepszych pizzerii czy najsmaczniejszej pizzy biją rekordy popularności.

Czego nie wiecie o pizzy

  • Najpopularniejsze w Polsce jest margarita. Tuż za nią plasuje się też pepperoni i capriciosa
  • Najdroższa pizza świata kosztuje ok. 12.000 dolarów. Jej twórcą jest Renato Viola, jeden z najlepszych włoskich mistrzów pizzy. Serwowana jest z 3 różnymi rodzajami kawioru i homarem.
  • Pierwsze włoskie miasto - Mediolan - jest dopiero na 4. miejscu z 25 pod względem zamawianych pizz. Top 3 to: Bukareszt, Barcelona i Madryt. Warszawa zajmuje 11. miejsce.
  • Najwięcej pizzy zamawiamy w niedzielę.

W Polsce kochamy pizzę

Według badania przeprowadzonego przez PBS, 73 procent Polaków w wieku 18-44 wskazuje kuchnię włoską jako ulubioną, a 70 proc. naszych rodaków wymienia pizzę jako najlepsze danie. Co trzeci mieszkaniec Polski je pizzę przynajmniej raz w miesiącu. Tylko przez jedną z aplikacji (Glovo) w ciągu ostatniego roku Polacy zamówili prawie 2 miliony pizz! Największy fan zamówił ich aż 260.

- Dlaczego Polacy kochają pizzę i co zrobić, żeby smakowała u nas tak samo, jak we Włoszech? Pizza jest daniem uniwersalnym, gdzie każdy znajdzie dla siebie idealną kompozycję składników. Aby było jak w Italii, najważniejszy jest produkt wysokiej jakości sprowadzany z Włoch oraz pasja i miłość wkładana do przygotowania każdej pizzy  - komentuje Martyna Broda, Manager Placek Wolnica.

Dlaczego uwielbiamy pizzę? Siła tego smaku tkwi w prostocie. Ta w tradycyjnej wersji, na pszennym cieście drożdżowym otrzymuje charakter i smak, dzięki składnikom, które na niej wylądują. Pole do popisu jest nieograniczone!

Międzynarodowy Dzień Pizzy 2023. 9 lutego to święto pizzy. Sprawdź, czy wiesz o niej wszystko [CIEKAWOSTKI]<br><br><br><br>

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Międzynarodowy Dzień Pizzy 2023. 9 lutego to święto pizzy. Sprawdź, czy wiesz o niej wszystko [CIEKAWOSTKI] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto