Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania wspomagane działają od sierpnia tego roku. Seniorom żyje się naprawdę dobrze!

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Pani Grażyna, Krystyna oraz Janina, mieszkające w nowych mieszkaniach wspomaganych.
Pani Grażyna, Krystyna oraz Janina, mieszkające w nowych mieszkaniach wspomaganych. Wiktoria Żesławska
Ostatnie miesiące to na pewno bardzo trudny czas także dla seniorów. Wiele mówi się o potrzebnych ograniczeniach, by nie wychodzili z domów. Postanowiliśmy zapytać, jak czują się lokatorzy, zamieszkujące w mieszkaniach wspomaganych w Zawierciu.

Mieszkania wspomagane w Zawierciu

Mieszkania przy ulicy Niedziałkowskiego 22 w Zawierciu działają już od kilku miesięcy. Zakwaterowano tam 12 seniorów, którym groziło wykluczenie społeczne. Związane to było z różnymi kwestiami, w tym np. Problemami zdrowotnymi. Aktualnie nie ma już dostępnych wolnych mieszkań. Seniorzy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z mieszkaniem w tym miejscu, które naprawdę robi wrażenie i jest dostosowane do potrzeb osób starszych.

- - Nasi opiekunowie mieszkań wspomaganych/ wspieranych nie tylko czuwają nad zdrowiem seniorów cały czas je kontrolując przez pomiar temperatury i stałą obserwację, ale przede wszystkim zapewniają seniorom w tym ciężkim czasie życzliwą rozmowę i wsparcie emocjonalne. Opiekunki interesują się samopoczuciem mieszkańców, rozmawiają z nimi o ich smutkach i radościach , o problemach i obawach. Swoim zaangażowaniem i zainteresowaniem motywują seniorów do stosowania w przestrzeni publicznej dystansu społecznego oraz do zasłaniania nosa i ust. W najbliższych dniach nasi mieszkańcy wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez psychologa, które odbędą się online w formie telekonferencji – powiedziała nam Aleksandra Smuła, kierownik działu obsługi projektów.

Jak czują się seniorzy?

Seniorzy do dyspozycji mają wspólny salon, kuchnię, w której mogą wspólnie przygotowywać i spożywać posiłki, a nawet salkę do potrzebnych im ćwiczeń. Jak się czują? Spytaliśmy o to seniorki – panią Grażynę, Krystynę oraz Janinę które mieszkają w tym miejscu:

- Czujemy się bardzo dobrze. Mieszka się tutaj wspaniale, mamy naprawdę bardzo dobre warunki. Mamy świetną kadrę, która się nami opiekuje. Jesteśmy jedną wielką rodziną, a wszystkie pracownice, są dla nas jak siostry. Jako lokatorzy, wszyscy się lubimy i szanujemy, każdy dba o drugiego, by nikomu nie stała się krzywda. Nie nudzimy się, spędzamy razem czas. Najfajniejsza dotychczas była potańcówka. Tańczyłyśmy, wszystkie świetnie się bawiłyśmy, mamy nadzieję, że uda się to jeszcze powtórzyć. I co najważniejsze – jesteśmy zdrowe. – odpowiedziały zgodnie.

Opieka na medal

Seniorzy nie są tu pozostawieni samym sobie, co różni to miejsce, od klasycznych mieszkań socjalnych. Nad ich zdrowiem oraz samopoczuciem czuwa cała kadra, nie tylko w dzień, ale i w nocy.

- Warto zaznaczyć, że seniorzy mają zapewnioną opiekę całodobową. Ponadto, mają także dostęp do opieki pielęgniarki i fizjoterapeutki, a także w miarę potrzeb objęci są pomocą opiekunów osób starszych i asystentów osoby niepełnosprawnej. W budynku mieści się gabinet rehabilitacyjny. Seniorzy mają też dostęp do wspólnej kuchni, gdzie w ramach warsztatów mogą wspólnie przygotowywać i spożywać posiłki. Jest też ogólnodostępna świetlica, w której odbywają się zajęcia, warsztaty, a nawet potańcówki – dodaje Aleksandra Smuła.

Skąd pomysł na stworzenie tych mieszkań?

Remont oraz wyposażenie całego budynku, było przeprowadzone przez gminę Zawiercie w latach 2015-2020 w ramach poddziałania 10.2.1 Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych. Aktualne działania odbywają się w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pt.: Rozwój usług społecznych na terenie Zawiercia - Etap II. W budynku znajduje się 12 w pełni wyposażonych mieszkań, z dostępem do własnej łazienki. Budynek jest wolny od barier architektonicznych, co jest bardzo ważne dla seniorów. Oprócz kadry opiekunów, seniorzy mogą także korzystać z pomocy pielęgniarek, czy fizjoterapeutów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto