Minister Woś: Kopalnia cynku i ołowiu tutaj nie powstanie. Deklarację złożył na Zamku Ogrodzienieckim

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Mieszkańcy przyszli na spotkanie z ministrem z banerami "Nie dla kopalni". Spotkanie odbyło się na dziedzińcu Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Anna Dziedzic
Na Jurze nie będzie kopalni. Nie ma takiej możliwości – zapewniał w środę, 2 lipca, na Ogrodzienieckim Zamku w Podzamczu, minister środowiska Michał Woś. Przyjechał na Jurę, by porozmawiać z mieszkańcami o kontrowersyjnym pomyśle kanadyjskiej firmy Rathdowney – kopalni cynku i ołowiu.

Spotkanie z ministrem odbyło się w iście jurajskiej scenerii - na dziedzińcu Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu. W samym sercu Jury. Oprócz ministra udział wzięli w nim także samorządowcy - Anna Pilarczyk, burmistrz Ogrodzieńca, Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia, Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz i Ryszard Spyra, burmistrz Poręby.

To niechciana inwestycja

Minister Woś zapewnił mieszkańców, że kopalnia nie była pomysłem rządu Prawa i Sprawiedliwości i że mają świadomość, iż jest to inwestycja niechciana na tym terenie.

- Wiemy, ze społeczeństwo tej inwestycji nie chce, że byłaby ona szkodliwa dla tego miejsca, mimo, że może niejeden samorządowiec mógł sobie już wyobrażać, co by za pieniądze z tytułu funkcjonowania kopalni w jego gminie, mógł w tej gminie zrobić – mówił Michał Woś.

- Zleciłem analizy, poprosiłem o to, aby dokładnie sprawdzić i przeanalizować wszystkie koncesje i postępowania koncesyjne, które mamy i chcę wyraźnie powiedzieć, że prawo górnicze, geologiczne jest takie, że oczywiście bezstronnie oceniamy interes państwa , interes publiczny i zabezpieczenie środowiska. I ta ocena była w tej sprawie jednoznaczna. Negatywna dla tej inwestycji – mówił minister Woś.

Mieszkańcy nie odpuszczają sprawy

Mieszkańcy przyszli na spotkanie z ministrem z banerami „Nie dla kopalni’ , czy „Nie dajmy się wkopać”. Napisy były doskonale widoczne na dziedzińcu średniowiecznej warowni, gdzie odbywało się spotkanie.
- Widzę przed sobą ten baner „Nie dajmy się wkopać”. Wiem ile emocji kosztowała nas ta akcja, by pokazać, że nie chcemy tu takiej inwestycji – mówiła Anna Pilarczyk, burmistrz gminy Ogrodzieniec. - Że Jura jest dla nas ważna. I nie ma dla mnie znaczenia kto i z jakiej opcji politycznej powiedziałby te słowa – że nie będzie tu kopalni. Panie ministrze wielki szacunek za to, że podjął pan taką decyzję, ale proszę pamiętać, że będziemy walczyć o to, by ta decyzja była stuprocentowa, jak pan obiecał – kończyła Anna Pilarczyk.

Pytania do ministra

Po oficjalnym przemówieniu, mieszkańcy mieli możliwość zadawania ministrowi pytań. Skorzystali z tej okazji. Interesowało ich na przykład to, dlaczego w 2010 roku wydano koncesję na badanie złóż kanadyjskiej firmie, skoro w latach 60. i 70. minionego wieku, złoża te zostały już świetnie przebadane przez krakowską firmę przy współpracy naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

- Mnie też to zastanowiło i takie pytanie w ministerstwie postawiłem. Badania miały być realizowane na innych odwiertach niż wcześniej, ale cześć tych odwiertów się pokrywało – mówił Woś.

W sadzie Okręgowym w Częstochowie toczy się proces badający czy koncesja na poszukiwanie i badanie złóż cynku i ołowiu na Jurze została wydana zgodnie z literą prawa.
- Chciałabym wyrazić podziękowanie za to, ze wyraził pan wolę dbania o nasza Jurę, o nasze powietrze, wodę. Mamy nadzieję, że to nie są tylko czcze słowa i rzeczywiście tak będzie – mówiła jedna z mieszkanek, zaznaczając, ze nagrywa odpowiedź ministra dla swoich dzieci i wnuków, by mieli pewność, że będą mogli dalej mieszkać w miejscu nieskażonym przez przemysł wydobywczy.
- Nie miałbym odwagi stanąć przed państwem, gdyby miało być inaczej – odniósł się do tej wypowiedzi Michał Woś.

Co z koncesją na wydobycie?

Mieszkańców interesowało również, co się stanie, gdy firma Rathdowney, złoży wniosek o wydanie koncesji, nie na badanie złóż, ale na ich wydobycie.
- Mamy koncesje poszukiwawcze i jeżeli ktoś w ramach koncesji poszukiwawczej złoży dokumentację geologiczną na poziomie C1, C2, to automatycznie nabywa roszczenie, nie do koncesji wydobywczej, tylko do umowy na użytkowanie górnicze. Kiedy objąłem swoje obowiązki, to ta spółka już część koncesji miała, część nie. Co do koncesji wydobywczych, procedura jest taka, że aby mogła tu powstać kopalnia, firma musi uzyskać na to pozwolenia środowiskowe. A takich decyzji środowiskowych nie ma i nie toczą się postępowania. A poza tym, takie decyzje muszą być pozytywnie zaopiniowane przez władze lokalne. A tu rozumiem zgody na to nie ma – podkreślał minister środowiska.
Zapewnił również, że gdyby taki wniosek o wydanie decyzji środowiskowej w tej sprawie wpłynął, to społeczeństwo będzie miało możliwość uczestniczenia w całym procesie, zapoznania się z dokumentacją i składania własnych wniosków.

Minister Woś: Kopalnia cynku i ołowiu tutaj nie powstanie. D...

Szybka kolej do CPK przetnie gminę

Kopalnia nie była jedynym ważnym tematem, o których mieszkańcy Jury chcieli zapytać ministra. Jedno z pytań dotyczyło przebiegu trasy szybkiej kolei do Centralnego Portu Lotniczego. Według ostatnich planów, linia ta miałaby przebiegać przez środek niektórych miast i wsi, dzieląc je pół. Jedną z takich miejscowości w gminie Ogrodzieniec byłby Ryczów. Mieszkańcy pytali, czy ich wnioski o uwzględnienie zmian w planach budowy tej linii kolejowej będą brane pod uwagę. Minister potwierdził.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zawiercianin

Bardzo będzie cieszyła ta informacja wtedy kiedy po Wyborach Pan Minister przyjedzie tą decyzje powtórzy.

Dodaj ogłoszenie