Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na skwerze koło poczty w Porębie stanęły mobilne płuca. Badają jakość powietrza wdychanego przez mieszkańców

Bartosz Żołnierczyk
Stan płuc mobilnych w Porębie na 7 grudnia.
Stan płuc mobilnych w Porębie na 7 grudnia. YT Polski Alarm Smogowy
Poręba dołączyła do akcji Polskiego Alarmu Smogowego. W mieście umieszczono specjalną instalacje mobilne płuca, w ramach kampanii: „Zobacz czym oddychasz. Zmień to". Zadaniem płuc jest monitorowanie jakości powietrza przy jednoczesnym uświadamianiu o jego stanie mieszkańców. Jak płuca wyglądają dzisiaj? Zobacz w galerii.

Mobilne płuca stanęły w Porębie

Mobilne płuca stanęły w Porębie 30 listopada i mają stać tam do 14 grudnia. Konstrukcja instalacji jest prosta, pomimo wrażenia jakie robi. Składa się z dwóch wentylatorów, które tłoczą powietrze przez model ludzkich płuc, który jest pokryty białą tkaniną filtrującą. W wyniku tego wszystkie zanieczyszczenia zatrzymują się na tkaninie. Miasto poprzez dołączenie do tej akcji chce uświadomić mieszkańcom zły stan powietrza jakim oddychają i zachęcić do działań proekologicznych.

- Chcieliśmy pokazać mieszkańcom Poręby czym oddychają, uświadomić ich naocznie, szczególnie osoby, które z niedowierzaniem podchodzą do kwestii smogu w ich okolicy, że ten problem dotyczy nas wszystkich. Mamy nadzieje, że wpłynie to na postawę tych, którzy przyczyniają się do powodowania złej jakości powietrza poprzez niezgodne z prawem uzyskiwanie ciepła. Staramy się na bieżąco także rozmawiać z ludźmi i przedstawiać ten problem, że on realnie istnieje. Szukamy nowych możliwych rozwiązań i kierujemy do programów, które pomagają działać proekologicznie - komentuje Agnieszka Szwaja, Ekodoradca Gminy Poręba.

Akcje w Porębie można na bieżąco obserwować na profilu Facebook: LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit w Porębie" oraz monitorować na żywo na YT: "Zobacz czym oddychasz. Zmień to".

Obecnie występujące problemy w pozyskiwaniu źródeł energii, problemy finansowe, wpływają często na powrót do palenia "czym popadnie", co diametralnie zaburza jakość powietrza. Z doświadczeń akcji wiadomo, że rzadko kiedy płuca wyjeżdżają lekko zabrudzone, nigdy czyste. W ciągu 3 do 4 dni potrafią się zrobić czarne. Model i obraz zmieniających się płuc ma za zadanie poruszyć mieszkańców i przyczynić się do zmiany sposobów pozyskiwania energii cieplnej, na te jak najbardziej przyjazne środowisku.

- Obraz i ciemniejące białe płuca działają lepiej niż tysiąc słów, niż setki wyników badań, dziesiątki lekarskich opinii. Kiedy ktoś na własne oczy dostrzeże, jakie pyły są w tym powietrzu, że płuca mechaniczne stają się po pewnym czasie czarne i że te wszystkie zanieczyszczenia trafiają do naszych płuc, naszych dzieci, wtedy dochodzi do chwili refleksji, zastanowienia. Obecnie w tym sezonie grzewczym umieszczono już kilka instalacji, docelowo odwiedzą ponad 60 miejscowości w zasadzie w całej Polsce. Cieszymy się, bo naocznie po czasie widzimy owoce tej akcji - komentuje Emil Naglewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim.

Pomysł nie ma korzeni polskich, został podpatrzony w Indiach. Akcja stara się docierać do mniejszych miast, w których nie ma stacji pomiarowych, aby uświadomić o realnym problemie mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto