MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na terenie dawnej kamionki, gdzie Cementownia Wysoka wydobywała kamień, powstaje nowy zakład

Monika Ziółkowska
Agnieszka Górska, prezes Stalobrex Sp. z o.o. pokazuje miejsce, gdzie w przyszłości pracę znajdzie około 200 osób.
Agnieszka Górska, prezes Stalobrex Sp. z o.o. pokazuje miejsce, gdzie w przyszłości pracę znajdzie około 200 osób.
Trwa budowa nowego zakładu produkcyjnego w Wysokiej, na terenie gminy Łazy. Za kilka miesięcy ten nowoczesny zakład pracy będzie, zaraz po Kolei, największym pracodawcą w gminie.

Trwa budowa nowego zakładu produkcyjnego w Wysokiej, na terenie gminy Łazy. Za kilka miesięcy ten nowoczesny zakład pracy będzie, zaraz po Kolei, największym pracodawcą w gminie.

- Inwestycja Stalobrexu była długo przez nas wyczekiwana - mówi Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz. - Dzięki owocnej współpracy i przygotowaniu przez nas planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu, udało nam się pozyskać dobrego inwestora. W sumie to już druga, tak duża, inwestycja w naszej gminie. Pierwszą jest budowa Mini Aqua Parku, która dzięki pomocy finansowej od samorządu województwa śląskiego zostanie zakończona w tym roku. Druga natomiast to właśnie budowa tego nowoczesnego zakładu w Wysokiej. Dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy i tym samym przyczyni się to do rozwoju naszej gminy.

O lokalizację tej inwestycję na swoim terenie starało się wiele gmin z powiatu zawierciańskiego. Jednak wybór właścicieli zakładu padł na Łazy. Przesądził o tym duży, niezagospodarowany i korzystnie usytuowany obszar dawnej kamionki w Wysokiej.

- Działamy na rynku światowym już od pięciu lat i ta inwestycja w Wysokiej pozwoli nam dalej się rozwijać - mówi Agnieszka Górska, prezes Stalobrexu Sp. z. o.o. - Jesteśmy firmą, która zajmuje się przetwarzaniem stali na elementy różnych maszyn. A dokładniej proces ten polega na wypalaniu tlenowym czy plazmowym poszczególnych elementów, które następnie poddawane są obróbce. Natomiast nasza nowa hala i siedziba firmy która za kilka miesięcy pojawi się w gminie Łazy pozwoli nam rozszerzyć gamę oferowanych usług. Rozpoczniemy wypalanie laserowe oraz zdecydowanie rozbudujemy dział obróbki maszynowej, który wyposażony zostanie w maszyny sterowane numerycznie.

Właścicielem firmy Stalobrex jest firma Synergie Interactive Industrielle, należąca do grupy ArcelorMittal. Do tej pory siedziba i główna hala produkcyjna firmy mieściła się w Porębie. Teraz dzięki staraniom Urzędu Miejskiego w Łazach zostanie ona przeniesiona do Wysokiej.

- Nasza inwestycja, jak każda inna ma przynieść wiele korzyści - uważa Agnieszka Górska. - Przede wszystkim zwiększymy naszą produkcję i pozycję na rynku. Ale również damy nowe miejsca pracy mieszkańcom gminy. W związku z tym że, bardzo prężnie się rozwijamy i że skala naszych zamówień wciąż rośnie, to już dziś możemy powiedzieć o kilkudziesięciu nowych miejscach pracy. W najbliższym czasie będziemy poszukiwać ślusarzy, szlifierzy operatorów maszyn i pracowników obróbki. Jednocześnie rozpoczniemy także cykl szkoleń, które pozwolą zapoznać się z pracą i naszym działaniem.

Na wieść że, powstaje nowy zakład produkcyjny, mieszkańcy bardzo się ucieszyli, ponieważ po upadku Cementowni "Wysoka" wielu z nich straciło pracę. Otwarcie nowego zakładu daje im perspektywy zawodowe.

Ten zakład to naprawdę bardzo dobry pomysł i dobra wiadomość dla wielu mieszkańców - mówi Marian Gołębiowski, mieszkaniec Wysokiej. - Teraz przynajmniej będziemy mieli gdzie szukać zatrudnienia. Może w końcu niejeden z nas znajdzie pracę blisko domu i swojej rodziny.

Kilka lat temu w gminie upadły dwa duże zakłady produkcyjne. Ludzie stracili pracę i jedyne źródło utrzymania. Teraz zmęczeni obecną sytuacją na rynku pracy liczą na nowe możliwości.

- Po upadku Cementowni i Gliwickich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Łazach wielu ludzi zostało bez środków do życia. Dziś większość z nas żyje z zasiłków lub z pomocy Opieki Społecznej. Jednak nikt nie jest w stanie się utrzymać za 150 zł miesięcznie, a pracy nie ma. Mam nadzieję że, ten nowy zakład na pewno nam pomoże i da nowe miejsca pracy - dodaje Jacek, bezrobotny z Wysokiej. Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na otwarcie firmy. Niektórzy z ciekawości chodzą i dopytują co to będzie za zakład. Inni w poszukiwaniu zatrudnienia już składają podania i czekają cierpliwie na decyzję.

Z kilka dni na terenie budowy pojawi się tablica informacyjna z rzutem trójwymiarowym całej inwestycji. Budowa zakończy się w maju 2008 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto