Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na terenie Zawiercia pojawiło się 28 urn. Mieszkańcy głosują

M.Ziółkowska-Wnuk
Monika Ziółkowska-Wnuk
Tylko do końca miesiąca mieszkańcy Zawiercia mają możliwość realnego wpływu na sposób naliczania opłat za śmieci. Wystarczy, że wypełnią ankietę i wrzucą ją do jednej z 28 urn, które pojawiły się na terenie miasta.

- Nie są to typowe konsultacje społeczne, a raczej próba poznania opinii mieszkańców, która pozwoli nam wybrać sposób naliczania opłat za odbiór nieczystości - wyjaśnia Łukasz Czop, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu. - Uznaliśmy jednak, że trudno podjąć tak ważną decyzję bez poznania głosów mieszkańców. Stąd pomysł na wystawienie urn i przeprowadzenie sondażu. Wydrukowaliśmy piętnaście tysięcy ankiet i wraz z urnami rozdysponowaliśmy je na terenie całego miasta - dodaje rzecznik.

W ankiecie pojawiły się cztery metody naliczania opłat. Jedna z nich będzie naliczana na podstawie liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Druga będzie zależna od ilości zużytej wody. Kolejna od powierzchni lokalu mieszkalnego, natomiast ostatnia będzie to jedna stawka dla wszystkich mieszkańców.
Do tej pory opłaty za wywóz nieczystości budziły wśród mieszkańców Zawiercia wiele kontrowersji. Dlatego też w sondażowe działania mocno włączyli się przewodniczący osiedli i sołtysi, a także administratorzy budynków wielorodzinnych.
- Zobowiązaliśmy się do prowadzenia rozmów z mieszkańcami, gdyż uważamy, że w tej sprawie nasz głos jest bardzo ważny - mówi Henryk Mól, przewodniczący osiedla Zuzanka. - Ankiety wraz z urną pojawią się na naszym osiedlu w jednym ze sklepów. Pozostałą część rozniosę mieszkańcom do domów - dodaje.

Ponad 200 wypełnionych ankiet trafiło już do urn na terenie Kromołowa. Jak zaznacza przewodniczący dzielnicy, Mariusz Golenia, akcja cieszy się ogromnym zainteresowanie.
- Otrzymaliśmy około tysiąca ankiet. Część z nich zaniosłem do szkoły i tam rozdano je dzieciom, które następnie przekazały ankiety swoim rodzicom. Do tej pory wróciło do nas około 200 ankiet. Ponadto informacje zamieściliśmy na naszej stronie Kromołow.pl, gdzie ankietę wypełniło 14 osób – informuje Golenia.

Pomysł z ankietami podoba się mieszkańcom. Wielu z nich już wskazało metodę, która najbardziej im odpowiada. Pozostali w najbliższym czasie pójdą zagłosować.
- To, że sami możemy wskazać metodę, na podstawie której będą naliczane opłaty za śmieci jest dobrym rozwiązaniem. Od lat segreguję odpady i systematycznie są one ode mnie odbierane– Dorota Grajdek z Zawiercia.

Na to rozwiązanie przystaje również Andrzej Stróżecki, prezes zawierciańskiego oddziału PTTK oraz radny poprzedniej kadencji, który walczył z ustawą śmieciową. Niestety nie uważa on, aby miało to pozytywny wpływ na segregację odpadów i dbanie o środowisko naturalne.
- Mieszkańcy wskażą metodę, z którą się utożsamiają. Nie wydaje mi się, aby odniosło to pozytywny skutek, jeżeli chodzi o segregację i ochronę środowiska. W tej kwestii jesteśmy daleko w tyle. Gdyby nasze społeczeństwo czerpało ze wzorców skandynawskich nie byłoby problemów ze stertami śmieci w lasach, czy parkach. Fakt segregację można wykonać w Zakładzie Gospodarki Komunalnej, jednak wymaga to dodatkowego nakładu pracy. Jeżeli natomiast chodzi o metody opłaty za śmieci, to racjonalnym wyborem jest ten, w którym mieszkaniec płaci za tyle ile wyprodukował śmieci – zaznacza Stróżecki.

Ankiety znajduję się przy urnach wystawionych m.in. w zawierciańskim magistracie, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, w Przychodni Specjalistycznej Centrum oraz w największych sklepach spożywczych PSS Społem.

Po zakończeniu konsultacji, głosy zostaną zliczone, a z wyborem mieszkańców zapoznają się przedstawiciele powołanej komisji nadzwyczajnej.
- Wraz z zakończeniem akcji zostanie przygotowany raport, z którym zapoznają się m.in. radni, gdyż to do nich będzie należała ostateczna decyzja - zaznacza Czop.

Mieszkańcy swoją opinię mogą również wyrazić w sondzie internetowej na stronie zawiercie.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto